Ceny akcií rostou, ale také kolísají a posledních 12 měsíců (a předchozích 100 let) je kolísavosti (a růstu) dobrým důkazem. Abyste ale do akcií mohli úspěšně investovat, musíte si vybrat: buď budete „krátkodobý spekulant“ nebo „dlouhodobý investor.“ Dokud si neujasníte, jakou „hru“ chcete hrát, tak raději neinvestujte. Jak tedy poznat, která „hra“ je nejvhodnější právě pro vás?

Jak se pozná krátkodobý spekulant?
  • Chce především rychle zbohatnout a je ochoten při tom vše riskovat.
  • Přemýšlí o akciích v horizontu minut, hodin, dní, maximálně několika týdnů nebo měsíců.
  • Zajímají ho především krátkodobé vlivy na cenu akcií a díky tomu je často vděčným čtenářem informací o kvartálních výsledcích firem, technických trendech vývoje trhu a podobných informacích.
  • Nakupuje akcie za rozumné „relativní ceny“ v případě, že akcie je „levnější než před měsícem“ nebo „má před sebou zajímavý růst, protože se blíží mistrovství Evropy ve fotbale“ apod.
  • Nemá problém nakupovat „exotické“ cenné papíry např. české, čínské, ruské nebo turecké akcie, měny, komodity, malé firmy.

Správný spekulant se snaží odhadnout, kdy nakoupit (dole, při nižších cenách) a prodat (nahoře, při vyšších cenách) např. v 12ti měsíčním horizontu viz následující graf:

post_Spekulant_pict1

Graf 1: Vývoj indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců. Zdroj: Morningstar.com

Pokud se spekulace povede, vydělá spekulant 10%, 20% i více za jediný den. Pokud se spekulace nepovede, prodělá a může také přijít o všechno. Ale to je součást „hry.“

Jak se pozná dlouhodobý investor?
  • Nevadí mu bohatnout pomalu a nechce příliš riskovat.
  • Přemýšlí o akciích v horizontu minimálně 3 až 5 let, ale klidně i desetiletí.
  • Zajímají ho především střednědobé a dlouhodobé vlivy na cenu akcií. Proto se více zajímá o dlouhodobý vývoj tržeb a zisků firem a jejich trendy.
  • Nakupuje akcie (firmy) za rozumné „absolutní“ ceny, tj. zjednodušeně třeba v situaci, kdy akcie mají nízký ukazatel P/E (pod hodnotu 10). Prodává, když jsou ceny vysoké, např. při P/E nad hodnotu 20.
  • Nakupuje především největší firmy světa, jejichž produkty využívají stamiliony lidí, protože ví, že právě tyto firmy nabízí větší stabilitu svých výsledků než třeba firmy z emerging markets nebo komodity a měny.
Vývoj cen akcií v americkém akciovém indexu S&P 500 je potom dlouhodobě v souladu s vývojem tržeb těchto firem. Čím větší mají firmy tržby, tím větší ceny dosahuje cena jejich akcií. post_Spekulant_pict2

Graf 2: Vývoj indexu S&P 500 (červeně) a tržeb podniků v indexu (modře) od roku 2001. Zdroj dat: Standard&Poors

Pokud chcete zkusit „bohatnout rychle“, můžete zkusit štěstí a spekulovat.

Jestliže máte nějakou spolehlivou „křišťálovou kouli,“ věříte si, že budete mít více štěstí než tisíce akciových analytiků a máte dost peněz, o které můžete přijít, může být spekulace cestou pro vás. V opačném případě je možná lepší štěstí pokoušet pravidelným nákupem loterijního tiketu.

Pokud chcete „bohatnout pomalu“, stačí investovat.

Do akcií firem, které budou mít střednědobě a dlouhodobě zajímavé tržby a zisky jako jsou firmy typu Apple, Google, McDonalds, General Electric, Boeing, Procter & Gamble nebo Pfizer. Pokud nechcete sázet na jednu jedinou akcii, investujte do indexu. Pokud věříte tomu, že např. 500 největších amerických firem z indexu S&P500 bude mít střednědobě a dlouhodobě vyšší tržby a zisky než dnes, kupte si třeba SPY.

Osvědčeným začátkem „pomalého bohatnutí“ je investiční plán. S tím vám může pomoci i Frank.

Vladimír Fichtner, partner www.eFrank.cz