Na začátku roku 2017 pro vás máme novinku. Začínáme publikovat kratší (5 až 10 minut) týdenní video komentáře o tom, co se děje na trzích. Zároveň pro vás máme přepis tohoto komentáře i v textové podobě.

Týdenní video komentář - 9. leden 2017

Přepis video komentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího komentáře k tomu, co se děje na trzích. Dnes je tady se mnou Tomáš Tyl. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, zdravím vás.

Vladimír Fichtner: Pojďme se hned podívat, co jsme si pro vás připravili. Budeme se bavit o tom, jaké byly výnosy trhů v roce 2016, jak vynášely fondy pro budoucí rentiéry, pár slov strávíme na Fidelity i na inflaci a zakončíme vše nebezpečím toho, co můžou znamenat průměrované výnosy.

Světové akcie přinesly zhodnocení 10,8% za rok 2016, ale byly tam Tomáši velké rozdíly v tom, na jakých trzích se jakého hodnocení dalo dosáhnout, je to tak?

Tomáš Tyl: Ano, je to tak. Tady vidíme v grafu, že nejlépe si vedli nakonec Emerging Markets a americký trh, naopak Evropa vydělala pouze něco kolem 2%. Pokud tedy například někdo upřednostňuje české nebo evropské akcie, bylo by zhodnocení za minulý rok významně horší než kolik udělal celý svět. Zatímco kdo diverzifikoval, investoval do celého světa, tak skončil s 11%.

Vladimír Fichtner: Děkuji. Na tříletém horizontu akcie vydělávají dokonce 12% ročně, což je docela solidní, řekl bych nadprůměrný výsledek, ale rozdíl trhů tady byl ještě viditelnější.

Tomáš Tyl: Je to tak. Tady na tom tříletém horizontu vidíme, že třeba právě Emerging Markets, které v roce 2016 poměrně rostly, nejsou v pohledu na delší výsledek vůbec příznivé. Podobně jako Evropa za světovým trhem zaostaly a naopak nahoru to táhla právě Amerika a především výnos do prvního kvartálu roku 2015 a potom teď ve třetím kvartálu roku 2016.

Vladimír Fichtner: Fondy do kterých my doporučujeme investovat budoucím rentiérům, které jsou v tuto chvíli k dispozici v Čechách, tak ale proti těm indexům měly horší výkonnost. Především způsobenou čím, Tomáši?

Tomáš Tyl: Ta výkonnost se začala výrazně zhoršovat někdy v srpnu roku 2015, kdy od té doby trh, jak jsme viděli na předchozích grafech, byl poměrně volatilní. Když pak trhy padají, investoři mají tendenci z fondů utíkat, a to zhoršovalo práci manažerům. Na volatilním trhu se jim nedařilo dohánět index a zaostali za ním o více než poplatky. My tady vnímáme určitý problém a chceme ho řešit tím, že místo aktivně řízených fondů budeme do portfolií dávat indexová ETF*, která vlastně svým vývojem index zkopírují, jsou výrazně levnější a zároveň nemají problém s volatilitou.

Vladimír Fichtner: Rozumím. Co dluhopisy? Ty docela vydělávaly. 8,7% je asi nadprůměrný rok pro dluhopisy.

Tomáš Tyl: Ten výnos za minulý rok byl velmi zajímavý a je to především tím, že rostly High Yield dluhopisy. Tedy takové, které mají horší stupeň ratingu a vysoký výnos. Stejně tak dluhopisy zemí Emerging Markets přinášely velmi zajímavé výnosy. Také komodity, které my k těmto dluhopisům trochu řadíme, se vrátily z nějakých ztrát. Koneckonců ani korporátní dluhopisy nepřinesly špatný výnos. Když se podíváme na delší časový horizont, vidíme, že ta čísla jsou horší než u akciového trhu, ale na druhou stranu je to to, co od dluhopisového trhu očekáváme - výnos někde kolem 4-5%. Takže ohledně dluhopisových produktů jsme spokojení s tím, co se na tom trhu dělo.

Vladimír Fichtner: Další zajímavá zpráva – Fidelity vstupuje na trh ETF. Nějaký komentář, Tomáši? Tomu vstupu dlouho Fidelity odolávalo.

Tomáš Tyl: Ano, je to tak. Fidelity byl takový hrdý správce, který byl hrdý na svou aktivní správu a to, že ty fondy spravuje opravdu hodně aktivním způsobem a liší se od benchmarku*, od indexů. Ale i oni podléhají tlaku, protože všichni se stěhují do ETF a z obchodního hlediska je vidět, že se tam trh přesouvá. Takže se rozhodli vstoupit na ten segment a vlastně prolomit takové své tabu. To právě vnímáme jako zajímavé a další potvrzení toho, kam trh kráčí, když i firmy, které byly příznivci velmi aktivního způsobu investování, reagují na poptávku po ETF.

Vladimír Fichtner: Velmi zajímavé, souhlasím. Další téma, které nás zaujalo v posledních 2-3 týdnech, protože byly Vánoční svátky, byla inflace. Ta začíná růst a to může mít nějaké konsekvence.

Tomáš Tyl: Je to tak, zatím inflace není nijak vysoká. Pro nás je zajímavé spíše to, že se o ní zase začíná hovořit, protože za sebou máme poměrně dlouhé období, kdy inflace byla blízká nule nebo někdy dokonce byla i mírná deflace. V Evropě se o ní hovoří a v Americe už se blíží k 2%. V České republice jsme také zaznamenali její zvýšení, a protože inflace je největší nepřítel dlouhodobého investora a investora, který investuje do dluhopisů s pevně daným kupónem, které mají teď velmi nízké výnosy, je pro ně obzvlášť nebezpečná. Přestože to zatím není téma, které by nás ohrožovalo, my ho vnímáme spíš jako dlouhodobě něco, před čím chceme portfolia ochránit. Něco, co se začíná na trh zase pomalu vracet.

Vladimír Fichtner: Takže inflaci začínáme sledovat čím dál tím více. Dobře a poslední věc, kterou tady máme. Na začátku jsem říkal, že průměrování nemusí znamenat úplně přesnou informaci a dnes se mluví o tom, že P/E trhu je větší než 20 a trh je drahý. Tato tabulka, která není úplně jednoduchá, říká něco úplně jiného. Co říká, Tomáši?

Tomáš Tyl: Ta důležitá myšlenka je, že zatímco když se skutečně podíváte na průměrné výnosy, určitě platí to, že čím je vyšší P/E, tím jsou valuační ukazatele dražší a tím vaše průměrné dlouhodobé výnosy budou nižší. Ale to nebezpečí v průměru je, že on neukazuje celý obrázek. Tahle tabulka vlastně říká, že při vyšším P/E je pořád možné dosáhnout velmi zajímavých dlouhodobých i pětiletých i desetiletých výnosů. Bylo období v minulosti, kdy P/E* bylo vyšší a zároveň trh vynášel velmi zajímavý výnos. Pak byla řada období, kdy samozřejmě trh ztrácel a ta posouvají průměr potom dolů. Pro nás jedna z důležitých informací je, že specifický ukazatel Shillerovo P/E ratio*, kterému se to věnuje a které je momentálně vyšší, ještě stále není důvodem myslet si, že trh je v nějaké bublině. I když třeba P/E, které my sledujeme, není tak vysoké. Proto se díváme i na jiné ukazatele, které klasicky můžete zaznamenat na našich webinářích, a ty nám na bublinu zatím neukazují.

Vladimír Fichtner: Super, takže P/E nebrat jen průměrně, ale v souvislosti s dalšími daty, která jsou k dispozici. Přičemž nám i nadále napovídají, že máme zůstat zainvestováni více v akciích, převažovat akcie americké, a tím bychom se asi dnes mohli rozloučit. Díky Tomáši za Vaše komentáře.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Díky a hezký den, na shledanou všem, mějte se.

Tyto kratší video komentáře s přepisem budeme publikovat každý týden. Pokud k nim budete mít jakékoliv nápady nebo připomínky, uvítáme je na email adrese Frank@eFrank.cz.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz