Dozvíte se, proč neinvestujeme do dluhopisů s výnosem mínus 1, 7 % a ani klientům nedoporučujeme podřízené dluhopisy. Zaujal nás také názor Wall Street Journal na to, že správci fondů (a poradci) by měli více odvozovat své poplatky ze zisku nebo třeba to, že BlackRock si nemyslí, že by na akciovém trhu byla z pohledu psychologického nějaká bublina.

Týdenní video komentář - 13. leden 2017

Přepis video komentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího povídání o tom, co jsme si za vás přečetli tento týden. Vítám tady dnes kolegu Petra Syrového.

Petr Syrový: Dobrý den.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře. Pojďme se tedy podívat, co jsme si pro vás připravili. Obsah vidíte před sebou. První věc – české dluhopisy se staly nejdražšími na světě. Proč tomu tak je, Petře?

Petr Syrový: Došlo k tomu, že české státní dluhopisy nesou záporný výnos, a to dokonce výrazně. Výnosnost českých dluhopisů je -1,7% a je horší než nízkoúročené dluhopisy, např. ve Švýcarsku.

A proč k tomu došlo? Protože jsou obecně nízké úrokové sazby v Evropě a navíc je u nás poměrně dost spekulativního kapitálu, který spekuluje na posílení koruny, což podle našeho názoru je spekulace, ale určitě ne dobrá investice. Nechceme investovat do něčeho, co nese záporný výnos a kde musíme platit za to, že jsme uložili vlastní peníze.

Vladimír Fichtner: Souhlas, záporné výnosy nemáme rádi a neradi platíme za to, že někomu půjčujeme peníze. Proto do tohoto instrumentu investovat nebudeme.

Další věc, přečetli jsme si prospekt, který vyšel k podřízenému dluhopisu Erste Group Bank a stejně jako v minulých prospektech jsme tam našli zajímavou sekci, která mluví o specifických rizicích, spojených s podřízeným dluhopisem. Z našeho úhlu pohledu je právě tato sekce důležitým důvodem, proč do podřízených dluhopisů obecně neradi investujeme. Co se v té sekci říká, Petře?

Petr Syrový: Říká se tam, že pokud budou mít banky problémy a pokud regulátor řekne: „Banky mají problémy, měly by se zachraňovat,“ tak než je zachrání, budou chtít posílit základní kapitál bank a banky právě tyto podřízené dluhopisy použijí na navýšení svého základní a vlastního kapitálu a zkonvertují se ty podřízené dluhopisy na akcie. To znamená, že investoři, kteří si kupují podřízené dluhopisy, můžou přijít o své peníze jako první.

Vladimír Fichtner: Děkuji Petře za komentář, to je přesně ten důvod, proč do podřízených dluhopisů obecně neradi investujeme, resp. zatím jsme do nich nikdy neinvestovali. Vždy jsme našli zajímavější variantu investice.

Další část, o které se čas od času bavíme také, jsou přítoky peněz do akcií. Vy, kteří nás sledujete již delší dobu, víte, že se v tuto chvíli z našeho úhlu pohledu nevytváří v akciích žádná emotivní bublina. Lidé místo většího investování do akcií z nich naopak v roce 2016 spíše utíkali. Tuto informaci o bublině ale neříkáme jen my, nýbrž také BlackRock. Petře, můžete vysvětlit tento graf, alespoň stručně?

Petr Syrový: Ano, BlackRock na tomto grafu u modré čáry měří, jaká je velikost akciového trhu vůči hotovosti, která je na trhu. A je velmi dobře vidět, že v okamžiku, kdy byl akciový trh velký a nafouklý oproti hotovosti, která tam je, tak potom došlo ke dvěma velkým propadům. První vrcholek nastal v roce 2000, druhý vrcholek pak v roce 2007-2008. My jsme od těchto vrcholků dnes poměrně výrazně vzdálení. Takže nejen že my si myslíme, že na akciích se nenakupuje nějaká nebezpečná bublina, to samé si myslí i BlackRock a dokládá to na trochu jiných číslech.

Vladimír Fichtner: Díky Petře za komentář. Pojďme na poslední věc, kterou tu dnes máme, tentokrát ze stránek Wall Street Journal a diskuze Jasona Zweiga o tom, že je dobré navazovat poplatky fondů nebo poradců za investice na zisk, který je vygenerován. Co vy na to, Petře? Je to dobře nebo ne?

Petr Syrový: Určitě to dobře je, i když to není úplně zvykem. Většina fondů má poplatky fixní bez ohledu na úspěch nebo neúspěch. Určitě daleko lepší a zajímavější pro klienta je, pokud jsou poplatky vázány na zisk. Potom je motivace správce nebo investičního poradce stejná jako motivace klienta a v okamžiku, kdy portfolio vydělává, je poradce lépe zaplacen a pokud méně vydělává, alespoň nezatěžuje portfolio dalšími náklady.

Vladimír Fichtner: Super, Petře. Já bych jen doplnil, že právě proto je i základem našich příjmů především poplatek ze zisku a myslíme si, že to je právě to, co nás může odlišovat od všech ostatních hráčů na trhu. Nebojíme se určovat si poplatek ze zisku, protože když je to možné, dovedeme ho pro klienty generovat.

To je tedy vše z dnešního krátkého povídání o tom, co jsme si pro vás přečetli. Můžete si to zkontrolovat sami na originálních odkazech. Pokud byste měli jakékoliv dotazy k tomu, co pro vás máme, zajímalo by vás nějaké další téma, případně jste i sami přečetli něco zajímavého, dejte nám vědět na klient@fichtner.cz. Petře, děkuji za spolupráci, těším se opět někdy na shledanou.

Petr Syrový: Děkuji za pozornost.

Pokud budete mít k našim komentářům jakékoliv nápady nebo připomínky, uvítáme je na email adrese zmíněné v rozhovoru nebo na Frank@eFrank.cz.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz