Zajímavé zprávy pro dlouhodobé investory a naše komentáře k nim najdete opět ve video komentáři nebo jeho textovém přepisu. Tentokrát o růstu sazeb v USA, stavu americké i evropské ekonomiky, úspěšném období společnosti BlackRock díky ETF a také možnosti uzavírat životní pojištění online.

Týdenní video komentář - 19. leden 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, mé jméno je Tomáš Tyl. Vítám Vás u našeho dalšího webináře na téma „Přečetli jsme za Vás.“ Mám tady kolegu analytika Petra Syrového.

Petr Syrový: Dobrý den.

Tomáš Tyl: Tato naše rubrika je o tom, že si budeme povídat o zprávách za minulý týden, které byly zajímavé. První zpráva, kterou tu máš Petře, se týká růstu hypotečních sazeb.

Petr Syrový: Úrokové sazby v Americe rostly, to znamená, že rostou splátky hypoték. Růst sazeb znamená, že hypotéky se stávají čím dál víc dražší a dražší hypotéky budou omezovat poptávku po nemovitostech.

Tomáš Tyl: Jedná se o růst hypotečních sazeb v Americe, čím je to pro nás důležité tady v Čechách?

Petr Syrový: Pro nás je to důležité tím, že toto je obecná ekonomická závislost, která platí jak v Americe, tak u nás. Akorát Amerika má z hlediska úrokových sazeb před námi náskok, ale to, co se tam nyní děje, jednoho dne čeká i nás.

Tomáš Tyl: Dobře, další zpráva se týká prodejů aut, prodejů on-line obchodů a jejich růstu v Americe v prosinci. Čím je tato zpráva zajímavá?

Petr Syrový: Tato zpráva je zajímavá tím, že my sledujeme tři důležité ukazatele nálady spotřebitelů. První z nich jsou maloobchodní prodeje, to znamená, kolik se prodává zboží běžné spotřeby. Druhým jsou prodeje aut a třetím prodeje nemovitostí. A právě proto, že v Americe jsou ve všech těchto třech ukazatelích v současné chvíli vysoká čísla, víme, že je americká ekonomika v současné chvíli v dobré kondici.

Tomáš Tyl: Americké ekonomiky se týká i další zpráva, která se věnuje bankám, je to tak?

Petr Syrový: Ano, banky jsou dalším dobrým indikátorem toho, jak se ekonomice daří. Protože pokud HDP roste, je nízká nezaměstnanost, lidem se daří, tak se to odráží právě ve výsledcích bank.

Tomáš Tyl: Toto byly zprávy týkající se Ameriky, jak je na tom Evropa?

Petr Syrový: V Evropě sledujeme úplně stejná čísla a až budou vysoké prodeje aut, nemovitostí a budou ziskové banky, bude to znamenat, že Evropa je na tom dobře. Zatím má ale Amerika lepší čísla než Evropa.

Tomáš Tyl: Často hovoříme o ETF a těm by se měla věnovat další zpráva, je to tak?

Petr Syrový: Ano, minule jsme se bavili o tom, že společnost Fidelity vstupuje do pasivních investic a tento týden jsme objevili jiný článek, který mluví o tom, že společnost BlackRock navýšila peníze ve správě díky ETF. Přijde nám to jako další potvrzení důležitosti trendu pasivních investic.

Tomáš Tyl: Co se týče poslední zprávy, nedávno jsem byl na konferenci tady v Čechách, kde jsem slyšel, že není možné, aby se životní pojištění prodávalo on-line. Ale já mám pocit, že ty na to máš jiný názor.

Petr Syrový: Tento týden jsme objevili článek ve Wall Street Journalu, který mluví o tom, že životní pojištění se dá koupit přes internet. A je tam ještě jedna velmi zajímavá věc, která ukazuje dopad moderních technologií. My jsme zvyklí u životního pojištění, že pojišťovny chtějí vyplňovat zdravotní dotazník. V Americe ho už nepotřebují, protože informace o zdravotním stavu člověka dokáží získat z jiných datových zdrojů, jako je Facebook, Instagram a další.

Tomáš Tyl: To je zajímavá informace a možná má ještě jednu zajímavou implikaci. Na toto můžete myslet, až příště budete dávat nějaké informace na Facebook. Dávejte je tam s tím, že je jednou možná bude chtít znát Vaše pojišťovna. Petře, já ti děkuji za zprávy, které sis pro nás připravil.

Petr Syrový: Také děkuji.

Pokud budete mít k našim komentářům jakékoliv nápady nebo připomínky, uvítáme je na email adrese zmíněné v rozhovoru nebo na Frank@eFrank.cz.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz