Změny v hypotéčních úvěrech, rekordy na americkém trhu, úrokové sazby v Evropě, intervence ČNB. To vše jsme minulý týden přečetli za Vás. Nejzajímavější zprávy si můžete poslechnout v tomto článku.

Týdenní video komentář - 26. leden 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám Vás u dalšího dílu našeho pátečního seriálu „Přečetli jsme za Vás“. Tentokrát jsme za Vás přečetli některé zajímavé články v týdnu od 20. do 26. ledna. Budeme si povídat o nemovitostech, o rekordu amerických akcií, o sazbách na dluhopisech a také o spekulantech při posilování koruny při opouštění intervenčního režimu Českou národní bankou. Vítám tady Tomáše Tyla, se kterým si dnes budu povídat. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den.

Petr Syrový: První článek se týká hypoték. O čem se hovoří v poslední době na trhu hypoték, Tomáši?

Tomáš Tyl: Hovoří se o zpřísnění podmínek, že bude možné získat hypotéku maximálně na 80% ceny nemovitosti. Což znamená, že když budete mít do zástavy pouze jednu nemovitost, tak budete potřebovat 20% vlastních zdrojů k tomu, abyste si mohli vzít hypotéku.

Petr Syrový: Co to znamená pro klienty, kteří plánují hypotéku?

Tomáš Tyl: Pro naše klienty se toho tolik nemění, protože my v našich plánech vždy doporučujeme mít nějakou hotovost k nákupu, hypotéku nedoporučujeme mít úplně na 100%. Ale ukazuje se důležitost plánování a mít dlouhodobý výhled, aby Vás taková situace nepřekvapila, když si chcete pořídit nemovitost a najednou k tomu nemáte prostředky, které byste potřebovali.

Petr Syrový: Děkuji, Tomáši. Další článek se týká toho, že americké akcie trhají rekordy. Co se děje na akciovém trhu?

Tomáš Tyl: Jde o to, že americký akciový trh zase dosáhl maxim, což je stav, který se dlouhodobě na akciovém trhu bude opakovat pravidelně, protože když akcie dlouhodobě rostou, budou těch maxim dosahovat neustále. Pro média je to lákavý titulek napsat, že se děje nějaký rekord. Psát o tom je tedy atraktivní spíše z hlediska médií, pro nás to není nějak významné.

Petr Syrový: Očekává se tedy, že bude větší přítok peněz do akcií, pokud se na tom rekordu nějakou dobu udrží a budou dál pozitivní titulky v novinách?

Tomáš Tyl: Určitě to lze předpokládat, protože většina lidí má tendenci jednat emotivně a když vidí nějaký růst, mají tendence je přikupovat a doufají, že toho růstu dosáhnou také. Můžeme očekávat, že titulky přitáhnou pozornost k akciovému trhu a tím i nějaké investory.

Petr Syrový: Děkuji. Minulý týden jsme se bavili o tom, že v Americe rostou úrokové sazby a co to znamená na trhu hypoték. Co se děje s úrokovými sazbami v Evropě?

Tomáš Tyl: Stejně jako v Americe, i zde dochází k růstu. V grafu vidíme vývoj desetiletých vládních dluhopisů a jejich výnos. Ty německé se už dostali ze záporu, kde byly, takže i Německo už si teď zase zapůjčuje za kladný úrok. Vidíme tedy stejnou situaci jako v Americe, kdy tu dochází k růstu sazeb.

Petr Syrový: Co to znamená pro dluhopisové investory?

Tomáš Tyl: Pro investory především do vládních dluhopisů to bude znamenat, že ceny těchto dluhopisů poklesnou, protože když jdou úrokové míry nahoru, ceny dluhopisů klesají. Tudíž investoři do vládních dluhopisů budou ztrácet, proto my tyto dluhopisy našim klientům nedoporučujeme.

Petr Syrový: Výborně, děkuji. Pojďme na poslední článek, ten se týká možného opuštění kurzového závazku Českou národní bankou. Dá se poté čekat prudké posílení koruny?

Tomáš Tyl: My nechceme věštit, co nastane po ukončení intervencí, ale rozhodně scénář, že dojde k posílení koruny, není jediný. Speciálně proto, že spekulanti hodně nakupují koruny, budou se jich chtít zbavovat a tím mohou naopak způsobovat oslabování koruny. Takže to posílení, které všichni čekají, vůbec není jisté.

Petr Syrový: Co má, Tomáši, dělat dlouhodobý investor? Jaké má mít portfolium měny v současné době?

Tomáš Tyl: I pro korunového investora, tzn. investora, který chce čerpat peníze tady v Čechách, doporučujeme, aby portfolio bylo diverzifikované a obsahovalo také dolar a euro. Ten důvod je hlavně ochrana před geopolitickými riziky, protože kdyby nastaly nějaké hodně špatné události pro Českou republiku, koruna může dramaticky oslabovat, může docházet k velké inflaci a to může mít dramatický vliv na majetek klientů. Proto i v měnách doporučujeme diverzifikovat, mít tak globální měny jako je dolar, euro nebo libra a tím se chránit proti geopolitickým rizikům.

Petr Syrový: Výborně, děkuji Tomáši. Děkuji Vám za pozornost. Budu se těšit příští týden, až se opět uslyšíme, na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji za pozornost, na shledanou.

Pokud budete mít k našim komentářům jakékoliv nápady nebo připomínky, uvítáme je na email adrese zmíněné v rozhovoru nebo na Frank@eFrank.cz.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz