Tento týden nás zaujalo v článcích, že LeoExpress nedodal výroční zprávu - Apple se těší z poptávky po jeho produktech - Americký dolar je populární - Akcie malých společností rostly. Více o těchto zprávách a proč nás tato témata zaujala si poslechněte v našem dalším vysílání.

Týdenní video komentář - 3. únor 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám Vás u dalšího „Přečetli jsme za Vás,“ kde se budeme bavit o zprávách z minulého týdne. Mé jméno je Tomáš Tyl a jsem tu s analytikem Petrem Syrovým. Petře, vítám Tě.

Petr Syrový: Dobrý den.

www.iDnes.cz: LeoExpress nedodal výroční zprávu

Tomáš Tyl: Rovnou přejdeme na zprávy. Já se Tě zeptám, Petře, co je první zpráva, kterou sis pro nás připravil?

Petr Syrový: Zaujalo nás, že Leo Express dostal pokutu od ČNB, protože nedodal včas výroční zprávu. To je důležité, protože společnost, která je na burze, má povinnost informovat investory a vydávat výroční zprávy. Takže porušil své zákonné povinnosti.

Tomáš Tyl: Čím je taková skutečnost důležitá pro potenciálního investora? Proč se tím zabýváme?

Petr Syrový: Pro investory je tohle velmi důležitá věc, protože oni chtějí investovat do společností, které jsou transparentní. Chtějí mít o každé společnosti přesné a čerstvé informace a společnost, která o sobě neinformuje, je pro investory nedůvěryhodná. Platí určité investorské pravidlo, a sice že od společnosti, která o sobě nepodává informace, se investoři odvracejí.

Tomáš Tyl: Dobře, je to tedy rekapitulace pravidel, které bychom měli při investování respektovat.

Petr Syrový: Přesně tak.

www.Patria.cz: Apple (+3 %) dokázal obrátit prodeje iPhonů k růstu. Totéž udělaly akcie.

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká společnosti Apple. My jsme v minulých zprávách hovořili o tom, že sledujeme, jak se daří retailu, jak se daří prodávat automobily a jak se daří prodej nemovitostí, protože jsou to pro nás ukazatele ekonomiky. Apple patří do kategorie retailu, je to tak?

Petr Syrový: Ano, patří do kategorie retailu a co víc, patří i do kategorie luxusního zboží. Prodeje Apple znamenají, že kupující po celém světě mají chuť kupovat luxusní zboží, a to se kupuje jen v případě, že na to mají dost peněz a že mají optimismus do budoucna. Pro nás jsou jejich tržby jedním z indikátorů jaká je atmosféra na trhu, jaká je nálada a vychází nám z toho, že nálada je optimistická.

www.iDnes.cz: Globální zájem o euro klesá. Finančníci se vrací k americkému dolaru

Tomáš Tyl: Dobře. Další zpráva se týká měn, o kterých také často hovoříme. Můžeš nám říct, co k nim říkají články?

Petr Syrový: Články k měnám říkají, že investoři se v posledních letech kloní k dolaru a opouštějí euro, protože dolar platí za světově stabilní měnu. Druhým důvodem je, že dolaru budou dlouhodobě nahrávat vyšší úrokové sazby. Kde jsou vyšší úrokové sazby, tam přitéká více peněz a Amerika je má vyšší než Evropa.

Tomáš Tyl: V posledním měsíci jsme na dolaru zažily poměrně unikátní věc, kdy americký prezident Donald Trump slovně intervenoval proti dolaru. Okamžitou reakcí trhu bylo oslabení dolaru. Jaký to má vliv?

Petr Syrový: Zkušenost z trhu je taková, že slovní intervence fungují krátkodobě. Ale dlouhodobě vždy převáží fundamenty a úrokové sazby. Kde jsou vyšší, tam tečou peníze a poptávka po měně roste, to znamená i kurz měny.

Wall Street Journal (www.WSJ.com): Akcie malých společností rostly

Tomáš Tyl: Dobře, děkuji. Poslední zpráva se týká růstu malých společností, je to tak?

Petr Syrový: Ano, platí, že malé společnosti jsou citlivější než ty velké. A pokud se trhům daří, akciovým trhům se v roce 2016 dařilo, mají malé společnosti výsledky ještě o něco lepší. Loni v Americe připsaly 21%.

Tomáš Tyl: V grafu vidíme, že od zvolení Donalda Trumpa se těmto společnostem dařilo ještě lépe než zbytku, čím to bylo způsobeno

Petr Syrový: Je to způsobeno tím, že Donald Trump chce preferovat domácí byznys před mezinárodním. To je dobrá zpráva pro malé společnosti, kterým by mohly růst tržby.

Tomáš Tyl: Děkuji Ti za odpovědi a tímto se s vámi loučím z dnešního „Přečetli jsme za Vás.“ Děkuji a přeji krásný víkend.

Petr Syrový: Také děkuji, na shledanou.

Pokud budete mít k našim komentářům jakékoliv nápady nebo připomínky, uvítáme je na email adrese zmíněné v rozhovoru nebo na Frank@eFrank.cz.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz