Uběhl další týden, ze kterého vybíráme tyto články a chceme se s Vámi podělit o naše názory: Hedge fondům se aktivita nevyplácí - Dobré zprávy i zprávy vybízející k ostražitosti z USA - Popularita robo-advisory na vzestupu - "Měkká okupace"

Týdenní video komentář - 10. únor 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám Vás u dalšího „Přečetli jsme za Vás,“ mé jméno je Tomáš Tyl a dnes tu budu s Vladimírem Fichtnerem. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Tomáši. Dobrý den, všem.

Hedge Fondům se aktivita nevyplácí

Tomáš Tyl: Rovnou přejdeme na první téma, které se týká hedge fondů, o kterých se nyní více mluvilo. Můžete nám k tomu něco říci, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Hedge fond je segment, se kterým se občas potkáme. Někdo se na nás občas obrátí, jestli by si měl koupit nějaký hedge fond nebo ne. Pro nás je to strategie, která je příliš spekulativního charakteru. Velmi často spekuluje na to, že se něco stane, že někdo vyhraje volby a následně na to se něco stane, apod. Z našeho úhlu pohledu je to tedy velmi spekulativní nástroj, a proto se mu vyhýbáme.

Tento nástroj je obecně poměrně malý v porovnání s ETF nebo s fondy. Vidíte, že hedge fondy mají 850 mld. USD ve správě, kdežto fondy jako takové mají 31 000 mld. USD. Tento segment je tedy opravdu malý a je určený jen pro někoho a jen pro velmi bohaté lidi jako možný doplněk strategií. V tuto chvíli se objevují titulky ve Wall Street Journalu nebo na jejich blogu, které mluví o tom, že chytrým nápadem pro hedge fund manažery v loňském roce by bylo nedělat nic nebo že jejich sázky jdou opět špatným směrem. V posledních letech měly hedge fondy špatné období, někdy mají opět lepší, ale z našeho úhlu pohledu jsou spekulativní a příliš riskantní, a proto do nich nedoporučujeme investovat.

Z Ameriky přichází dobré zprávy i zprávy vybízející k ostražitosti

Tomáš Tyl: Další slide ukazuje titulků více. Vesměs se týkají hlavně americké ekonomiky. Co Vás na těchto titulcích zaujalo, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: To zajímavé je, že z Ameriky dnes přichází pozitivní zprávy i zprávy, u kterých je třeba být ostražitý. My, přestože akcie stále převažujeme, vnímáme obě strany zpráv.

Já jen zkusím velmi stručně přeložit zvýrazněné na obrazovce. Akcie rostou, ekonomika má více prostoru pro další růst. 100 mld. USD důvodů, proč investoři mají milovat Trumpovu bankovní legislativu. Warren Buffett říká: Koupil jsem 12 mld. USD poté, co Trump vyhrál. Na Patrii byla informace, že fundament amerických akcií se lepší. Ale právě se objevují i titulky, které nás vyzívají k ostražitosti. Například, že velcí investoři se zbavují svých komerčních nemovitostí a jak ten býčí trh komerčních nemovitostí pomalu slábne. Anebo Morningstar Bob Johnson píše o pěti důvodech, které by nás měly vést k větší obezřetnosti z hlediska zaměstnanosti.

Titulky jsou obojího charakteru a je třeba vnímat obě strany mince, nejen tu pozitivní, u které máme pocit, že poslední dobou začíná v médiích převládat.

Tomáš Tyl: Co konkrétně to znamená pro naše klienty?

Vladimír Fichtner: Pro ně je to jednoduché. Znamená to být obezřetný, protože jak ukazuje graf, nejsme už v poklesu.

Tady je ukázán index cen komerčních nemovitostí, ale když bychom sem dali graf vývoje HDP nebo vývoje tržeb nebo zisků firem, byl by graf podobný. Nejsme dnes v Americe na dně, kde by Vám téměř vše, co byste si koupili, vydělalo. Naopak jsme někde na vrcholu nebo se mu blížíme a je potřeba být obezřetnější. Kdyby akcie nyní velmi rychle vyrostly o 10 - 15 - 20% a nic jiného by se nezměnilo z hlediska fundamentu, my bychom už místo převažování akcií doporučovali je redukovat na neutrální pozici. Kdyby rostly ještě více, redukovaly bychom je v portfoliích taktéž ještě více. V tuto chvíli si myslíme, že to není potřeba, ale je potřeba být obezřetnější. To je to, co to pro nás znamená.

Zde jsou odkazy na všechny materiály a titulky, protože tentokrát by se nám na jeden slide nevešly. Kdo chce vědět detaily a trénovat si angličtinu při zajímavém čtení, má šanci se podívat na originál.

Robo - advisory je stále více populární

Tomáš Tyl: Další téma, které nyní dominuje na trhu, je zvyšování kvality péče o zákazníka. Jak souvisí kvalita péče s Robo servisem a přesunem na online služby?

Vladimír Fichtner: Robo-advisory obecně začíná být téma, které je v Americe už poměrně daleko a i ty největší poradenské firmy nebo banky začínají spouštět tzv. robo služby. Tedy poradenské služby investičního charakteru dělané v principu prostřednictvím internetu a online nástrojů, kterým se říká robo servis nebo robo-advisory. Zajímavé je, že minulý týden o tomto tématu promluvila o ČSOB, že ho v roce 2018 spustí.

My si myslíme, že to je správně a že to je trend, kterým je třeba se vydat, protože toto poradenství dokáže zpřístupnit to nejlepší investiční řešení i těm, kdo ještě nemají dost peněz na to, aby se k takovému nejlepšímu řešení dostali v rámci privátního bankovnictví nebo osobního investičního poradenství. Všechny banky na světě řeší poradenství pro segment tzv. affluentních klientů, jak ho dělat nákladově efektivně, když klienti ještě nemají tolik peněz. Prostě nemají 10 nebo 20 milionů, ale mají první půlmilion, mají pravidelné cashflow, které by mohli investovat a osobní poradenství tohoto investičního charakteru je poměrně nákladově náročné. Robo poradenství najednou může umožnit takovýmto klientům přístup ke skutečně zajímavým řešením.

My, protože v tohle téma věříme, máme už dnes pro klienty platformu www.eFrank.cz, která je právě určena pro klienty, které neoslovujeme osobním způsobem, ale ke kterému využíváme online platformu. Ta není robotická úplně, ale je hodně automatizovaná, takže skutečnému poradci, který sedí někde v pozadí, umožňuje najednou pracovat s mnohem větším počtem klientů stále extrémně kvalitně, na rozdíl od toho, kdy by od určitého počtu klientů už poradce nemohl ten servis dělat, nedělal by ho dobře.

Politickým nebezpečím může být „měkká“ okupace

Tomáš Tyl: Naše poslední zpráva se tak úplně netýká trhů nebo ekonomiky. Můžu se zeptat, proč jste ji zařadil na dnešní webinář?

Vladimír Fichtner: Protože jsem sledoval norský seriál okupace na České televizi a toto téma mě opravdu zaujalo. Je o tom, jak může v dnešní době vypadat okupace i bez formálního vyhlášení války. Myslím si, že to je zajímavě zpracované varování, které může být inspirující i pro nás, abychom si na některé věci dávali pozor. Mám pocit, že stojí za to se o tento zážitek podělit. Doporučuji ke zhlédnutí. Je to sice fikce, ale běhá z ní mráz po zádech.

Tomáš Tyl: Já Vám děkuji, Vladimíre. Děkuji i za pozornost našim divákům. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Krásný den všem, na shledanou.

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz