Nejistota v Evropě, pohoda v Americe, tak bychom shrnuli témata článků, které v nejnovějším vydání komentujeme. Čeho se články přesně týkají, to si poslechněte v osmi minutovém záznamu.

Týdenní video komentář - 17. únor 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám Vás u dalšího „Přečetli jsme za Vás,“ tentokrát v týdnu od 9. do 16. února. Dnes zde vítám Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, zdravím Vás.

Petr Syrový: Budeme hovořit o tom, jak vidíme Evropu, a jak vidíme Ameriku.

Itálie má problémy, které není jednoduché řešit

Petr Syrový: První zpráva, Tomáši, se týká Itálie. Co se děje v Itálii?

Tomáš Tyl: To, co se děje v Itálii, není úplně nová věc. Jedná se spíše o dlouhodobou situaci. Konkurenceschopnost je nízká, země má nízkou produktivitu, je zadlužená, a také banky si procházejí určitou krizí. Ta situace tedy nezmizela, stále tady je. Hovoří se o tom, co s Itálií bude, jak se tato situace vyvine, a jak se bude nadále řešit.

Petr Syrový: Dobře. Existuje, Tomáši, nějaké řešení pro problém Itálie?

Tomáš Tyl: Jestliže by jednoduché řešení pro země podobného typu existovalo, už by tady nějakým způsobem bylo. To řešení není jednoduché, jelikož je potřeba najít určitou politickou shodu. V zásadě o Itálii a podobných zemích uslyšíme ještě dlouho, protože jednoduché řešení neexistuje. Půjde o nějaké formy záchrany, které se budou neustále opakovat a budou tu i nadále. Jednoduché řešení tedy není.

Nejistota ve Francii vede ke slabému výkonu akciového trhu

Petr Syrový: Nyní se pojďme přesunout mírně na západ, do sousední Francie. Co se děje, Tomáši, ve Francii?

Tomáš Tyl: Ve Francii budou volby, a jak jsme viděli minulý rok v Americe před volbou prezidenta nebo před Brexitem, přináší to s sebou nejistotu. Co nastane? Vydá se Evropa směrem z Eurozóny a Evropské unie jako Británie, nebo zůstane? Celkově s touto nejistotou, obavami o budoucnost a o to, jak politika ovlivní ekonomickou situaci, přichází i neoblíbenost akcií. To má na trhu samozřejmě vliv.

Petr Syrový: Děkuji.

Evropu čekají volby v mnoha zemích a to je spojeno s nejistotou

Petr Syrový: Další článek pochází od pana Krugmana (ekonom Paul Krugman), který mluví o Trumpově akciové bublině. Způsobily volby Trumpa akciovou bublinu?

Tomáš Tyl: Krugman dochází ve svém článku k závěru, který je nám blízký. Tedy, že se o bublinu nejedná a růst, který od zvolení Trumpa nastal, není pragmatický ve srovnání s jinými obdobími a s tím, co někdy akcie dokáží udělat. A samozřejmě také pokud se na to podíváme v kontextu toho, co trh dělal předtím, kdy kolísal, ale zůstával víceméně na místě. Krugman tedy dochází k závěru, že růst po Trumpovi není bublinou.

Petr Syrový: Dále v článku Krugman hovoří o podhodnocení eura. Je euro podhodnoceno?

Tomáš Tyl: V tomto případě se někdy hovoří o tom, zda není podhodnoceno, jelikož Německo, jakožto největší evropská ekonomika, je velmi silné. A proč tedy euro neposiluje, když Německo má nízkou nezaměstnanost a je na tom v Evropě velmi dobře. Tady to samozřejmě ale není tak, že by euro bylo pouze Německo. V Evropě jsou i země, které jsme tu již zmiňovaly – Francie, Itálie, Španělsko a řada dalších zemí, které na tom nejsou tak dobře jako Německo. To je samozřejmě tím, co měnu táhne dolů. Vztah, kdy Německo má silnou ekonomiku, ale díky euru slabší měnu, než pokud by zůstalo u marky, je tady v podstatě od začátku evropské měnové unie. Nejedná se tedy o novou věc a my nemůžeme euro posuzovat pouze podle Německa. Musíme se dívat také na ostatní země. V těch situace není dobrá, jak jsme se bavili již předtím. Není tedy velký důvod k tomu, aby euro posilovalo.

Petr Syrový: Dobře. My jsme si zde připravili takový souhrn. Jedná se o přehled důležitých změn, důležitých očekávání v roce 2017. Já jsem červeně zakroužkoval volby v Evropě a důležité události v Evropě. Je vidět, že rok 2017 bude pro Evropu v mnohém zajímavý a pro investory v mnohém riskantní, protože je tady mnoho událostí, které nějakým způsobem skončí a ovlivní trh. My dopředu nevíme jak.

V USA se daří bankám, které jsou indikátorem ekonomiky

Petr Syrový: Teď už se pomalu přesuneme na druhou stranu Atlantiku. Můžeme se podívat na americké banky. Těm se, Tomáši, dařilo. Co to znamená pro nás a pro ekonomiku?

Tomáš Tyl: Tady je důležité, že banky byly výrazně postiženy finanční krizí v roce 2008. Od té doby se nějakým způsobem dávaly dohromady. Splácely pomoci, které dostaly atp. V dnešní době se jim díky tomu, že vzrostly sazby, začíná dařit a zase se dostávají blíže ke svým vrcholům. Generují zisky a jsou na tom dobře. To je samozřejmě určitým ukazatelem toho, jak se ekonomice daří, a že aktuální růst není úplně iluzorní. Je to další střípek do mozaiky toho, že situace v Americe není dramaticky špatná, ale naopak poměrně dobrá.

To nás vede i nadále k převažování Ameriky a podvažování Evropy

Petr Syrový: Mám si to vysvětlit tak, že dnešní zprávy potvrzují mnoho neznámé nejistoty a více rizik v Evropě, zatímco v Americe je růst stabilnější, možná můžeme říct i jistější?

Tomáš Tyl: Pro nás to zajisté je určitým potvrzením toho, co říkáme. Zprávy, které vnímáme, i když je třeba Evropa levnější z hlediska nějakých fundamentů, nám stále říkají to, že chceme být spíše v Americe, kde situaci vidíme jako lepší, růst jako silnější. Nechceme být tolik v Evropě, kde vidíme naopak politická rizika a nejednotnost. Určitě to tedy potvrzuje to, co dlouhodobě říkáme. Proto neměníme naše doporučení ohledně převážení Ameriky.

Dlouhodobý trend se potvrzuje: pasivním investicím se daří

Petr Syrový: Další zpráva mluví o tom, že narůstají investice. Co říká tato zpráva?

Tomáš Tyl: Tato zpráva se týká Vanguardu a BlackRocku. Jedná se o správce, kteří mají hlavně ETF, Vanguard prakticky pouze ETF a pasivní fondy. Potvrzuje trend, který vidíme v posledních dvou letech, kdy se peníze masivně přesouvají z aktivně řízených fondů do ETF a správcům ETF narůstají aktiva. To se děje a tato zpráva to potvrzuje.

Petr Syrový: Výborně, děkuji. Na závěr pro Vás máme jeden zajímavý tip. Můžete si poslechnout názor Zdeňka Muhlfeita, který se snaží změnit systém školství. Komu leží na srdci systém vzdělávání dětí, může si poslechnout zajímavý rozhovor, který zazněl na rádiu Zet. Tím se dostáváme na závěr.

Petr Syrový: Děkuji, Tomáši, za Tvůj čas. Příští týden na slyšenou.

Tomáš Tyl: Také děkuji. Na shledanou.

Vaše podněty, názory a tipy na zajímavé články nám, prosím, pošlete na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz