Přicházíme s desátým video komentářem "Přečetli jsme za Vás...". Tomáš Tyl hovoří s Vladimírem Fichtnerem o posilování amerického dolaru - o našich oblíbených ETF, tentokrát se k nim vyjadřuje Buffett - o výkonnosti fondů ve vztahu k odměnám na zisku ve prospěch klientů- o nás, Češích ve špatných fondech.

Týdenní video komentář - 3. březen 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám Vás na dalším „Přečetli jsme za Vás,“ tentokrát od 24. února do 3. března. Mé jméno je Tomáš Tyl a se mnou je zde Vladimír Fichtner. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Tomáši. Dobrý den, Vám všem.

Posilování dolaru

Tomáš Tyl: A jdeme na to. První zpráva se týká dolaru a jeho růstu po komentářích představitelů FEDu. K čemu došlo, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Došlo k tomu, že FED prohlásil zvýšení úrokových sazeb a dolar na to reagoval růstem z jednoduchého důvodu. Jakmile jdou v ekonomice úrokové sazby nahoru, měna dané ekonomiky se stává atraktivnější. Jestliže budou Američané vydělávat 5% na svých státních dluhopisech, tak budou přitahovat více kapitálu, a dolar bude posilovat.

Když se podíváme na připravený graf, který je od roku 1972, je to jasně viditelné. Výše úrokových sazeb hraje důležitou roli v tom, jak drahá, nebo levná, je daná měna oproti jiným měnám. To je vše, k čemu došlo.

Buffett a jeho pohled na investování

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká Warrena Buffetta a jeho pohledu na investování. Jaký je názor Buffetta na aktivní a pasivní správu investic?

Vladimír Fichtner: Již v nadpisu a našem překladu pod ním lze vidět, že Warren považuje investování do indexů, neboli zjednodušeně pasivních fondů či tzv. ETF za vhodné pro velké i malé investory. Zajímavé je, že se před 10 lety vsadil s jedním partnerem hedge-fondů, a do 10 let index S&P vydělal 7,1% p.a., zatímco hedge-fondy vydělaly pouze 2,2% p.a. a prohrávají na celé čáře. To je jeden z důvodu, proč ETF začínáme preferovat nejen v portfoliích našich klientů rentierů, kde je již máme delší dobu, ale díky snižujícím se poplatkům za obchodování a dalším věcem, je začínáme preferovat také u budoucích rentiérů. Myslíme si, že mají skvělou budoucnost. To byl zajímavý titulek od Warrena Buffetta.

Více odměn ze zisku ve prospěch klientů

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká nadačního fondu Harvardu – jednoho z největších fondů univerzit, který spravuje téměř 36 mld. dolarů. Příliš se mu ale nedařilo, byla tam špatná výkonnost. Jaké z toho v nadačním fondu vyvodily důsledky?

Vladimír Fichtner: Těch důsledků je více. Kromě toho, že snižují počet zaměstnanců, kteří se o fond Harvardu budou starat, také přechází na to, že plat zaměstnanců bude více záviset na výkonnosti portfolia. Podle nás se jednoznačně jedná o správný krok, správným směrem. Obecně navazování výkonnosti portfolia a poplatků za to placených, je podle nás skvělá dlouhodobá záležitost.

Stejně tak i další věci a další titulky, které zde máme. Například společnost Schwab snižuje poplatky na ETF a na aktivně řízených fondech, Fidelity snižuje poplatky za obchodování o 38% na necelých 5 dolarů za transakci. Všechny tyto věci budou klientům pomáhat vydělávat více peněz, a tak to má být.

Češi ve špatných fondech

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká toho, že Češi více investují do podílových fondů. Podle titulku se Česko vyrovnává západní Evropě. Co si o tom myslíte, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Odpověď je jednoduchá, nevyrovnává se západní Evropě. Respektive je trošku zavádějící. Nevyrovnáváme se v tom, že jsme pozadu a nezachytáváme nejlepší trendy. V Americe a západní Evropě dnes začíná být trendem více a více ETF a indexové investování, o kterých jsme před chvilinkou mluvili. Nové peníze, které klienti investují, přichází především do ETF segmentu a méně do fondů. V tom se tedy západní Evropě nevyrovnáváme, naopak jsme pozadu.

Druhá věc, ve které jsme pozadu, je vidět na struktuře, do které klienti investují, samozřejmě na radu svých bankéřů nebo poradců. Ta struktura fondů je mnohem konzervativnější, než je ve vyspělém světě zvykem. Je to zbytečné, je to chyba. Je potřeba dělat osvědčené věci a osvědčené strategie, v kterých akciové strategie hrají mnohem významnější roli. Myslíme si, že to je cesta do budoucna.

Takže kromě ETF, a tak i dlouhodobě vyšší podíl akciových investic, vy víte všichni, že je něco co preferujeme. A že je to docela důležitá věc, aby řešení, která máme, mohla skutečně přinést dlouhodobou výkonnost. Aby nefungovala pouze na roční bázi, což je u dlouhodobých investic ne úplně tak relevantní. Tolik k této záležitosti, Tomáši.

Švédsko vnímá Rusko jako hrozbu

Tomáš Tyl: Poslední zpráva, kterou zde máme, se trochu týká zprávy, kterou jsme měli na webináři. Z průzkumu vyplývalo, že Rusové chtějí, aby jejich děti více působily v armádě a u policie. Tato zpráva říká, jak na to reaguje Švédsko. Co ve zprávě je, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Švédsko zavede povinnou vojenskou službu, protože vnímá Rusko jako hrozbu. Já bych řekl, že je potřeba vnímat geopolitickou realitu co možná nejlépe. Ale také se připravit na to, že některé věci nemusí fungovat, jak si myslíme. Nemusíme žít, přestože bychom si to určitě všichni přáli, v takovém míru, ve kterém jsme žili minulých 25 let.

Mimo jiné i kvůli potenciálnímu geopolitickému nebezpečí investujeme do zahraničních cenných papírů. Nechceme příliš investice v Čechách, a především nechceme portfolia zahedgovaná pouze do koruny. Myslíme se, že to je jedno z největších nebezpečí a největších průšvihů českých portfolií. Nemusí pomoci ve chvíli, kdy přijde velký průšvih. Ať už geopolitický, nebo například ekonomický, který zatím nevidíme, ale vždy musíme počítat i s nejhorším. Tolik k tomuto tématu, Tomáši.

Tomáš Tyl: Já Vám děkuji za pozornost. Děkuji ještě jednou Vám, Vladimíre, za odpovědi. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Děkuji, všem. Děkuji, Tomáši. Mějte se, na shledanou.

Vaše podněty, názory a tipy na zajímavé články nám, prosím, pošlete na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás..."".

Příjemný a inspirativní ať už poslech nebo čtení přeje,

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz