Znovu jsme pro Vás vybrali nejzajímavější zprávy týdne a zde je jejich shrnutí. Akcie nejsou předražené (pozor: chybný překlad na patrii.cz dokonce říká, že jsou atraktivní. Nejzkušenější investoři mají akcií 90% v portfoliu (ale musí kontrolovat emoce). Prodej Opelu připomíná problematičnost čistě korunových portfolií (100% hedge do CZK). Znovupotvrzení důležitosti ETF v portfoliích.

Týdenní video komentář - 10. březen 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítáme Vás na našem pravidelném povídání „Přečetli jsme za Vás.“ Mé jméno je Petr Syrový a vítám zde Tomáše Tyla.

Tomáš Tyl: Dobrý den.

Akcie (zatím) nejsou předražené

Petr Syrový: A pojďme rovnou na první zprávu. Tomáši, máme zde 3 titulky, každý je jiný. Co mají titulky společného?

Tomáš Tyl: První dva titulky se týkají stejného článku. Patria.cz článek přeložila a publikovala. Ten říká, že akcie jsou stále atraktivní a dluhopisy předražené. Podle nás by lepší překlad původního názvu zněl, že akcie nejsou předražené, což si také myslíme. A proč se zaměřujeme na tuto drobnou nuanci? Je to proto, že my akcie nepovažujeme za nějak zvlášť levné, stejně jako ten článek, ale nepovažujeme je ani za drahé. Co je pro nás ale důležité, jsou atraktivnější než dluhopisy, které jsou předražené.

Petr Syrový: Tomáši, na akciovém trhu se v poslední době objevují dobré zprávy. Znamená to, že akciové trhy porostou a je dobré do nich investovat?

Tomáš Tyl: Nechceme věštit, co přesně akciové trhy udělají, ale domníváme se, že z hlediska valuací, je rozumná doba na investice do akcií. Zároveň se ale, a toho se týká třetí článek, snažíme dívat nejen na pozitivní zprávy, ale i na negativní, které se na trhu občas projevují. Aktuální situace je taková, že vnímáme pozitivní zprávy ohledně ekonomiky, ale na druhou stranu i některé smíšené zprávy, které ukazují, že růst se zpomaluje. Pro nás to znamená, že pokud by akcie při současných valuacích vyrostly o 15 až 20%, přičemž valuace a zisky by se nezměnily, tak budeme vyprodávat některé akciové tituly. Pokud by akcie rostly více, budeme uvažovat o přechodu z převážení na neutrální alokaci. V této situaci nechceme být na akcie výrazně optimističtí, na druhou stranu je ale pořád vnímáme jako atraktivní a zajímavou investici, ve srovnání s dluhopisy, které jsou drahé. Pokud někam jít, tak do akcií. Vnímáme je spíš jako férově oceněné, než vyloženě levné.

Zkušení investoři mají v soukromém portfoliu přes 90% akcií

Petr Syrový: Děkuji. Máme zde další zprávu. Tomáši, jak investuje viceprezident Morningstar pan Rekenthaler?

Tomáš Tyl: Jedná se o člověka, který je v tom velmi zkušený. Pokud by měl investovat podle klasické poučky, kdy člověk má mít v akciích tolik procent, kolik je 100 mínus jeho věk, tak by měl mít v akciích pouze 44%. Jak ale vidíte na grafu, má v akciích přes 90 %. Podobné je to například u Johna Careyho - portfolio manažera amerického fondu Pioneer US Funds, který fond desítky let řídí a investuje. Říká, že on je konzervativní, a proto má v portfoliu prakticky pouze akcie. Čím více lidé akciím rozumí, tím bezpečnější jim připadají, a tím větší část portfolia do akcií dávají.

Petr Syrový: Tomáši, jak to mají tito lidé s emocemi, jak se s nimi vypořádávají?

Tomáš Tyl: Oni mají dlouhou zkušenost z toho, co se na trhu děje. Prožili si propady v roce 2000 a 2008. Dokáží emoce mnohem lépe zvládat, protože si již prošli těmi situacemi a není to pro ně nic nového. Mají zkušenost a drží emoce na uzdě.

Petr Syrový: Investujeme našim rentiérům podobně, nebo se naše doporučení výrazně liší?

Tomáš Tyl: Jelikož také řešíme tuto emoční záležitost, tak máme portfolia rozdělené dle toho, jak je kdo zkušený, a jak s emocemi dokáže nakládat či jak je to pro něj přirozené. Proto máme pro konzervativní investory neutrálně 33% v akciích, vyváženým investorům dáváme do akcií až 50%, a růstovým 66% akcií. To je neutrální pozice. Při silném převážení se u růstových můžeme dostat až k 83%, což už je blízko toho, kde je pan Rekenthaler nebo John Carey.

Prodej Opelu Francouzům připomíná zranitelnost české ekonomiky

Petr Syrový: Děkuji. Nyní se vrátíme zpět do České republiky. Objevili jsme zprávu, že pro český autoprůmysl nevěstí změna v Opelu nic dobrého.

Tomáš Tyl: Pro nás je to další zpráva z celé řady zpráv, které občas přinášíme. Ukazuje, jak je to u nás křehké, protože naše ekonomika je hodně závislá na automobilovém průmyslu, a řada firem dodává součástky právě do Opelu. Ve chvíli, kdy dojde ke změně, může nastat situace, že Opel již nebude chtít odebírat součástky v Čechách, ale ve Francii, kam právě dochází k jeho prodeji. Tím firmy tady přijdou o zakázky. To poukazuje na to, jak je česká ekonomika křehká. I nevýrazné změny mohou ovlivnit ekonomickou situaci řady lidí. Proto chceme vždy diverzifikovat. Nechceme mít peníze pouze u nás, chceme je investovat do celého světa, nebýt zaměřeni pouze na korunu a tak dále.

Znovupotvrzení důležitosti ETF v portfoliích

Petr Syrový: Pojďme na poslední téma. To se věnuje aktivnímu/pasivnímu investování. Co nového se událo v této oblasti?

Tomáš Tyl: Máme zde dva titulky, které možná zdánlivě nemusí souviset. První je o spojení společností Standard Life a Aberdeen. Jedná se o dvě společnosti, které jsou zaměřené na aktivní správu. Mají aktivně řízené fondy, ze kterých jim odtékají peníze. Spojují se tedy proto, aby se majetek pod správou spojil. Jedná se o důsledek tlaku a odtoku prostředků z aktivně řízených fondů. Druhý titulek říká, že malí investoři nakupují ETF. My zde vidíme určitý rozdíl. Například dle informací některých správců fondů v kontinentální Evropě, tzn. hlavně Francii a Itálii, nedochází k odlivu z fondů, na který my upozorňujeme. Dochází k němu ale výrazně v USA, ve Velké Británii a například v Nizozemí. V těchto zemích mají společné to, že dochází ke změně na poli zprostředkování, v Británii a Nizozemí nejsou povoleny provize. Nejsou tam tedy poradci, kteří by tlačili aktivně řízené fondy kvůli provizím. Důsledkem je, že se investoři sami přirozeně dívají po tom, co je pro ně levnější.

Petr Syrový: Mockrát děkuji. To je všechno, loučíme se s Vámi.Na shledanou.

Vaše podněty, názory a tipy na zajímavé články nám, prosím, pošlete na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás..."".

Příjemný a inspirativní ať už poslech nebo čtení přeje,

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz