Nejlépe je na investice zapomenut - jak jsou dluhopisy nebezpečné - FED zvýšíl sazby dle očekávání - některým investicím je lepší se vyhnout. To jsou témata tohto týdne, o kterých si povídá Tomáš Tyl s Vladimírem Fichtnerem.

Týdenní video komentář - 17. březen 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den. Vítám Vás u dalšího „Přečetli jsme za Vás,“ tentokrát v týdnu od 10. 3. do 16. 3. Mé jméno je Tomáš Tyl a se mnou je zde Vladimír Fichtner. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Tomáši. Dobrý den, Vám všem.

Nejlépe je na investice zapomenout

Tomáš Tyl: Můžeme se vrhnout na to, co tady máme. Na prvním slidu máme dvě zprávy. První zpráva se týká toho, jak vydělat více peněz na akciích – dát pryč svůj počítač. Další zpráva hovoří o Fidelity, která udělala studii o účtech klientů. Závěry ze studie jsou zajímavé. Co nám k tomu můžete říct, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Zprávy jsou zajímavé tím, že podporují to, co my poznáváme dnes a denně. Že emoce, respektive jejich řízení, jsou podstatnou součástí investování. V prvním článku zaznívá rada – nekontrolujte portfolio každý den. Druhý článek potom říká, že ten, kdo zapomněl na své investice ve Fidelity, vydělal nejvíc. Zkrátka nejvíce lidé prodělávají na tom, že emoce a novinové články, které vidí, je tolik ovlivňují, že nakupují a prodávají v nevhodný čas. To je chyba. Víme to, je dobré si to neustále připomínat. Myslím si, že se jedná o nejdůležitější zprávu tohoto týdne. Dávejte pozor na emoce, kontrolujte je, a z hlediska investování budete vždycky v pohodě.

Dluhopisy nejsou bezpečné

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká toho, že Portoriko udělalo fiskální plán, který spustil útěk jejich dluhopisů. Dluhopisy se nyní obchodují až za 66% nominální hodnoty. Co pro nás zpráva znamená?

Vladimír Fichtner: Nejdříve si řekněme, co to znamená. Pokud dáte milion do dluhopisů a najednou máte 666 tisíc, nejspíš Vás to úplně nepotěší. A to především ve chvíli, kdy se o dluhopisech často hovoří jako o méně rizikové investici. Není to úplně pravda, i dluhopisy je potřeba pečlivě vybírat. Je důležité si uvědomit, že u všech dluhopisů existuje i tzv. kreditní riziko, tedy ten, komu půjčíme (zakoupením dluhopisu půjčujeme peníze), nám nezaplatí zpět. Čeští investoři, přestože se o tom příliš nemluví, to prožili. Také OKD, která zkrachovala, předtím vydala dluhopisy. Na trhu je mnoho dluhopisů, u kterých je vysoká míra rizika, že splaceny nebudou. Dávejte na to pozor. My v principu doporučujeme neinvestovat do jednotlivých dluhopisů, ale do fondů nebo dluhopisového ETF, které má v sobě stovky dluhopisových emisí a šance, že krachne vše najednou, je výrazně nižší. Jestliže zkrachuje jedna, dvě či tři firmy v rámci stovek firem v dluhopisovém portfoliu, nic se nestane. Ale zkrachuje-li přímo firma, jejíž dluhopisy koupíte, je to průšvih. Dluhopisy tedy nejsou bezpečnou investicí. Jsou investicí jako každou jinou, mají své výnosy i rizika, a to je potřeba respektovat.

FED zvýšil sazby dle očekávání

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká FEDu. FED zvýšil sazby a bude v tom pokračovat. Co znamenají tyto zprávy pro nás?

Vladimír Fichtner: Já bych řekl, Tomáši, že spíše znamenají naplnění toho, co očekáváme. Respektive, to nejdůležitější, potvrzují, že americké ekonomice se daří dobře. Lidé vydělávají, firmy vydělávají a centrální banka si nemyslí, že zvýšení sazeb bude výrazným pískem do rozjetého soukolí. Tato informace je spíše zpravodajská než analytická. Zkrátka potvrzuje se to, co jsme si mysleli.

Některým investicím je lepší se vyhnout

Tomáš Tyl: Poslední slide obsahuje dvě zprávy, které spolu zdánlivě nesouvisí. První mluví o miliardáři, kterému nevyšla investice do umění, druhá se týká bitcoinu. Regulátoři nepovolili ETF na bitcoin. Co tyto zprávy z našeho pohledu spojuje, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Spojují je strategie, které investují do malých trhů a volatilních trhů nebo instrumentů, které nejsou dlouho na trhu. Ty pro nás z pohledu wealth protection nejsou vhodné. Včera jsem měl schůzku s klientem, který se zeptal: „Vladimíre, viděl jsem ten bitcoin, proč do něj neinvestujeme?“ Jedná se o něco, co je spekulativnějšího charakteru, což není naše zadání. My vnímáme naše zadání tak, že máme doporučovat věci, které pomáhají ochránit majetek a ochránit bohatství. Spekulace jej mohou násobit, ale také přivést na mizinu. Neznamená to tedy, že člověk nemůže investovat do bitcoinu či jiných investic, ale jedná se o výrazně spekulativnější záležitost. Není to tedy něco, co bychom doporučovali našim klientům, jelikož od nich máme jiné zadání. U bitcoinu bylo ještě zajímavé, že poté co regulátoři odmítli ETF na bitcoin, jeho hodnota poklesla ze dne na den o 15%. To by se u stabilního a dlouhodobého instrumentu nemělo stávat. Volatilitě, spekulaci a riziku těchto mladých či příliš malých trhů se chceme vyhnout.

Tomáš Tyl: Já Vám děkuji za pozornost. Děkuji, Vladimíre, za odpovědi. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Děkuji. Na shledanou.

Vaše podněty, názory a tipy na zajímavé články nám, prosím, pošlete na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás..."".

Příjemný a inspirativní ať už poslech nebo čtení přeje,

Jan Valášek, partner www.eFrank.cz