V dalším pokračování rubriky Přečetli jsme za vás věnovala dvojice Honza Valášek a Tomáš Tyl pozornost zprávám, které se věnují ukončování intervencí ČNB a tomu, jak by měli investoři (ne)reagovat. Mluvili také o tom, kdy je podle Morningstar vhodná doba na investování do akcií.

Týdenní video komentář - 31. březen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, zdravíme Vás u dalšího pokračování našeho seriálu „Přečetli jsme za Vás.“ Dnes Vás zdraví Honza Valášek a se mnou je zde můj kolega Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den.

Konec intervencí se blíží.

Jan Valášek: Tomáši, v poslední době se nás většina klientů ptá, co se stane po ukončení intervencí České národní banky. Nejsou to pouze naši klienti, ale i obecná investorská veřejnost. Shodou okolností bylo včera poslední zasedání České národní banky, po kterém koruna oslabila až na 27,22 Kč za 1 euro. Proč se tak stalo, Tomáši?

Tomáš Tyl: Paradoxně se tak stalo, protože na zasedání se nestalo vlastně nic vážného. Velmi zajímavé je to v tom, že se ukazuje, že koruna nemusí jít jen jedním směrem, který všichni předpokládají – tzn. jen posilovat, ale může i oslabit. My se domníváme, že je to velmi pravděpodobné.

Stalo se to, že někteří spekulanti již očekávali ukončení intervencí. Jakmile k nim nedošlo, hodili ručník do ringu, začali vrhat koruny na trh a to samozřejmě vedlo k oslabení koruny. Spekulantů, kteří mají nakoupené koruny, je velké množství a není zde poptávka, která by od nich koruny kupovala. Jakmile dojde k ukončení intervencí, budou v situaci, kdy se korun budou chtít zbavovat. Někteří budou i muset, jelikož mají úvěry v eurech a platí na ně úroky, používají páku a to na ně tlačí. Budou se jich muset zbavovat, třeba i za podmínek, které si původně nepředstavovali. Samozřejmě když přijdou koruny na trh a spekulanti budou prodávat, bude to působit na oslabení koruny. Co se stane po intervencích, vůbec není jasné. My se domníváme a je pravděpodobné, že může docházet k oslabení. Může s tím být spojená i nějaká volatilita. To se na trhu aktuálně děje. Ukončení teď může přijít v podstatě kdykoliv a tím, že Česká národní banka k tomu nedává další notičky, domníváme se, že k tomu může dojít spíš dříve než později.

Jan Valášek: Tomáši, připravujeme se my nějakým způsobem k ukončení intervencí České národní banky?

Tomáš Tyl: Pro nás je důležité na měny nespekulovat. I když si na rozdíl od všech ostatních myslíme, že koruna půjde jiným směrem, je pro nás důležité na takovéto události nespekulovat, ale naopak se držet principů ochrany majetku – wealth protection.

My diverzifikujeme do různých měn. Vpravo na grafu vidíte koláč měn našich klientů ke konci února. Je vidět, že máme hodně v dolaru, euru. Máme dolarové akcie, eurové akcie. Máme tam i další měny. Korunu máme u klientů spíše na krátkodobé cíle, jako rezervu, ale nemáme ji tam významně zastoupenou.

Je pro nás důležité nespekulovat, ale naopak diverzifikovat. Abychom se například tady v Čechách ochránili proti situacím, které povedou k výraznému oslabení koruny. O některých věcech jsme již hovořili v jiných „Přečetli jsme za Vás.“ Například o tom, co nás zde trápí. Takže my diverzifikujeme a držíme se těchto principů, nespekulujeme.

Jan Valášek: Budou mít, Tomáši, intervence nějaký dopad do našich portfolií?

Tomáš Tyl: Nemyslíme si, že dopad by měl být dramatický. I v případě, že by nastalo posílení koruny, tzn. šla by proti nám, nedomníváme se, že by to mělo být dramatické. Tady je možné se podívat na graf vývoje dolarů a korun, respektive kolik korun za dolar, za posledních několik let. A někde tady jsou intervence. Schválně si zkuste tipnout, předtím než Vám to ukážeme, kde se intervence nacházejí. Kde nastala intervence a došlo ke skokovému oslabení koruny o 5%.

Jan Valášek: Tomáši Já již nebudu naše posluchače napínat a ukáži jim to.

Tomáš Tyl: Můžete vidět skok ve srovnání s jinými pohyby. Skok byl relativně malý ve srovnání s tím, co dělo v následujících letech, kdy byla v Americe dobrá ekonomická situace, a očekávalo se, že Amerika začne dřív zvedat sazby. Ty také zvedat začala. Zatímco Evropa naopak přistupovala ke kvantitativnímu uvolňování. Toto všechno mělo mnohem významnější vliv na pohyb měny, na vývoj dolaru k euru a následně i ke koruně. Tak to vidíme i do budoucna.

Pro nás je důležitější to, že v Americe sazby porostou dál a ekonomická situace je dobrá. Domníváme se, že dolar má stále prostor růst. Tyto makroekonomické záležitosti a úrokové sazby, které na to mají vliv, jsou všechny mnohem důležitější, než jednorázová intervence. I pokud by udělala pohyb v opačném směru, posílení dolaru to může okamžitě zpět vyrovnat.

Morningstar.com: Kdy je dobré nakupovat akcie?

Jan Valášek: Díky, Tomáši. Já myslím, že intervencí již bylo dost. Pojďme se podívat, co Tě zaujalo dál. Kdy je podle Morningstar dobré nakupovat akcie?

Tomáš Tyl: V Morningstaru říkají, že nejlepší je akcie nakupovat ve chvíli, kdy na ně máte peníze. Tedy nevyčkávat, že trh například za rok či dva zlevní. Zkrátka investujte podle toho, jak máte peníze. Zároveň nenakupujte v jeden okamžik, je důležité nákupy rozložit v čase. Nenakupovat v jednu chvíli, jelikož můžete trefit špatný moment, ale rozložit nákupy na několikrát. A nějakým způsobem nákupy nejlépe zautomatizovat, aby je Vaše emoce neovlivňovaly a nakupovalo se automaticky podle toho, jak peníze přicházejí.

Jan Valášek: Ty s nimi souhlasíš, Tomáši?

Tomáš Tyl: My, ve Fichtner, to děláme velmi podobně. Podle plánu investujeme jednorázově nebo pravidelně podle cash flow a toho, jak peníze přicházejí. Vždy nákupy rozkládáme natřikrát, tím snižujeme riziko. Automatické procesy máme implementované v eFrankovi – našem digitálním poradci. Držíme emoce na uzdě, je pro nás velmi důležité, aby nám neovlivňovaly nákupy. My s tím tedy velmi souhlasíme.

Investoři utíkají už i z kvalitních fondů. Ale kam?

Jan Valášek: Děkuji, Tomáši. Poslední zpráva, kterou jsi tento týden vybral, je o dalším odlivu peněz z fondů. Proč se tak děje, Tomáši?

Tomáš Tyl: Tady na té zprávě je zajímavé, že peníze neodtékají pouze ze špatných fondů. Dříve jsme viděli, že z fondů, které prohrávali, odtékaly peníze velmi silně. Ale v posledním roce v Americe dochází k tomu, že peníze tečou i z vyhrávajících fondů, tedy těch dobrých. Klienti se zbavují toho odvětví obecně, nehledě na to, zda jde o dobré či špatné fondy. Je to trend, který my pozorujeme a je nám i blízký, jelikož také opouštíme fondy a jdeme více směrem k levným a pasivním ETF.

Jan Valášek: Děkuji, Tomáši. To je od nás tento týden vše. Děkujeme Vám za pozornost. Nezbývá mi, než Vám popřát pěkné jaro. Tomáši, Tobě děkuji za čas.

Tomáš Tyl: Také děkuji a na shledanou.

Jan Valášek: Mějte se pěkně. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Blanka Marosi, www.eFrank.cz