Kolegové analytici, Petr Syrový, €FA™ a Tomáš Tyl, €FA™, komentovali zprávy o ukončené intervenci, posílení koruny a o naší měnové diverzifikaci - dobrých výsledcích amerických firem a špatném výhledu dluhopisů - volatilitě na rozvíjejících se trzích. Další video záznam je k dispozici. Přejeme vám inspirativní a podnětný poslech.

Týdenní video komentář - 7. duben 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího dílu našeho seriálu “Přečetli jsme za vás”. Tentokrát týden od 31. 3. do 6. 4., mé jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový, ahoj Petře.

Petr Syrový: Ahoj Tomáši, dobrý den.:

ČNB končila intervence, my i nadále měny diverzifikujeme

Tomáš Tyl: První část se týká intervencí, my jsme o nich hovořili už minule, že pravděpodobně brzy skončí. Nyní k tomu došlo a co se stalo, Petře?

Petr Syrový: Stalo se to, co už se dlouho očekávalo a co očekávala odborná veřejnost, laická veřejnost i novináři. Česká národní banka ukončila intervence na koruně a koruna byla velmi volatilní. Během několika hodin posílila o 1,5%, což vyvolalo emotivní titulky ve zprávách a v novinách. Posílení koruny o 1,5% není nic zvláštního ani dramatického pro dlouhodobého investora.

Tomáš Tyl: Dobře, 1,5% se zdá jako číslo, které není moc významné. Jak to vypadá když se podíváme na dlouhodobější vývoj. Jak se to odráží na našich portfoliích?

Petr Syrový: My investujeme do cizí měny ne proto, že bychom byli přátelé cizí měny, my jsme přátelé aktiv v cizí měně. Chceme investovat dlouhodobě do akcií a když se podíváme na dlouhodobé, řekněme 10-ti leté výnosy akciových trhů, došlo tam k zajímavým výnosům.

Například akcie America nebo akcie celý svět za posledních 10 let zhodnotili zhruba o 75%. Naše tabulka ukazuje dvě čísla, jedno číslo nám ukazuje výnosy akciového trhu za 10 let k 31. březnu, tzn. ještě před intervencemi a druhý sloupeček ukazuje zhodnocení k 7. dubnu, tzn, k dnešnímu dni, po ukončení intervencí.

Je vidět, že rozdíl je minimální. Drtivou většinu zisku a drtivá většinu úspěchu se odehrává na akciových trzích a měna tento výsledek jen trošku změní. Ale měna není ten, kdo by o výsledku rozhodoval nebo ho dokonce dokázal zvrátit.

Dobře vypadají výsledky amerických firem

Tomáš Tyl: To byly intervence. Jejich zakončením máme toto téma za sebou a nyní k věcem, které jsou pro nás důležitější. Jak to vypadá za oceánem na akciovém trhu?

Petr Syrový: Firmy v Americe mají za sebou poměrně dobré čtvrtletí, nejlepší čtvrtletí od roku 2011. Rostou zisky firem a klesá nezaměstnanost. Pro nás je velmi důležité to, že rostou zisky firem, protože když rostou ceny akcií a nerostly by zisky firem, znamenalo by to, že investoři jsou ochotni kupovat akcie za vyšší a vyšší cenu a nafukovala by se bublina.

Ale jakmile je růst cen na akciových trzích doprovázen také růstem zisku, znamená to, že poměr zisku a ceny akcií zůstává víceméně stejný a růst akciového trhu není nezdravý a je podpořen růstem zisku firem a také tím, co se na trhu děje.

Tomáš Tyl: Na grafu vidíme zisky za jednotlivá čtvrtletí amerických firem a je zde nějaký odhad za první kvartál. Čím to je, že to nyní tak vyskočilo oproti roku 2015, 2016?

Petr Syrový: Americkým akciím se v posledních letech dobře daří s jednou výjimkou. V letech 2015 a 2016 růst zisků stahovaly ropné společnosti. Ropné společnosti, tak jak byla nízká cena ropy, měly nízké zisky a některé z nich dokonce ztráty a když se díváme na celý trh reprezentovaný indexem S&P 500, celý trh dosahoval nízkých růstů zisku nebo dokonce vykazoval pokles zisku.

Nyní, i když se ropným společnostem daří, tak se v indexu dostávají ke slovu ostatní firmy, které mají zisky v minulém čtvrtletí. Jejich růst zisku byl 5% a odhad na příští čtvrtletí je také pozitivní. Dokonce ještě pozitivnější, odhad pro růst zisku na další čtvrtletí je přes 9%.

Špatně vypadají dluhopisy

Tomáš Tyl: To byly akcie a jak jsou na tom dluhopisy?

Petr Syrový: Dluhopisy jsou na tom dlouhodobě špatně, respektive špatně, máme pocit, že dluhopisy jsou předražené, jejich ceny jsou extrémně vysoké a vysoké ceny dluhopisů znamenají nízké výnosy dluhopisů. Rozdíly mezi výnosy státních dluhopisů a korporátních dluhopisů jsou velmi blízko a to neumožňuje korporátním dluhopisům nějaký zajímavý růst.

Tomáš Tyl: Co to znamená pro naše portfolia, jak na to reagujeme?

Petr Syrový: My chceme podvažovat dluhopisy v portfoliích. Jednak je podvažujeme ve prospěch akcií, dále je podvažujeme ve prospěch hotovosti, preferujeme dluhopisy s kratší splatností, chceme kratší duraci v portfoliu.

A protože vidíme větší rizika na trhu dluhopisů, než co je standardní, tak do nich nastupujeme opatrněji. Nakupujeme je na 6 - krát, zatímco akcie nakupuje jenom na 3 - krát.

Volatilně vypadají emerging markets

Tomáš Tyl: Poslední zpráva se týká akcií emerging markets - rozvíjejících se trhů. Jaké nebezpečí tady může číhat na investory?

Petr Syrový: Na investory zde číhá nebezpečí v tom, že tyto trhy jsou nevyzpytatelné. Existují určité indexy, které jsou zaměřené na akciové společnosti s nízkou volatilitou. Do těchto indexů se zařazují společnosti, které v minulosti málo kolísaly. Ale to, že společnost v minulosti málo kolísala, neznamená, že nemůže předvést nějaké překvapení.

Jedna čínská společnost ztratila 80% své hodnoty během jedné hodiny i přesto, že byla v indexu akcií s nízkou volatilitou. Problém rozvíjejících se trhů je ten, že jsou málo transparentní, jsou daleko menší, jsou méně likvidní a tudíž tam dochází k větším výkyvům, než na co jsme zvyklí na rozvinutých trzích.

Tomáš Tyl: Jak je to s akciemi emerging markets v našich portfoliích?

Petr Syrový: My se účastníme trhů emerging markets, ale ne přímo. Nekupujeme přímo akcie, akciové společnosti nebo fondy, které jsou zaměřeny přímo na emerging markets. My se zaměřujeme na emerging markets řekněme nepřímo.

Protože vlastníme společnosti, které fungují celosvětově, např. společnost Apple prodává své výrobky po celém světě a mnoho a mnoho výrobků prodává na emerging markets. Takže tak jak budou lidé na emerging markets bohatnout, budou více utrácet a budou si kupovat výrobky z vyspělého světa, tak firmy, které máme v portfoliu, na tom budou také participovat.

Tomáš Tyl: Já ti Petře děkuji za odpovědi. Já se s vámi loučím a budu se těšit zase příště. Díky, na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Jan Valášek, www.eFrank.cz