Tentokrát o den dříve, kvůli velikonočnímu pátku, se hlásí kolegové Petr Syrový s Tomášem Tylem s pravidelným "Přečetli jsme za Vás". Povídali o kurzu koruny po ukončení intervencí - amerických akciích, které jsou blíže vrcholu než dnu - problémech Itálie a aktivně řízených fondů.

Týdenní video komentář - 13. duben 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítáme vás u dalšího videa “Přečetli jsme za vás”. Moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem, ahoj Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj Petře, dobrý den.

Koruna je zatím stabilní

Petr Syrový: A pojďme hned na první zprávu. Česká národní banka ukončila intervence na koruně a koruna je v uvozovkách v tuto chvíli volná. Jak se vyvíjí její kurz?

Tomáš Tyl: Kurz momentálně příliš nekolísá, z našeho hlediska velmi málo, na 26,6 nebo 26,7 Kč/EUR a Česká národní banka na trhu neintervenuje, její odchod z trhu nebyl nijak překvapivý a nyní bude kurz spíše ve hledání stability. Samozřejmě se může stát ledacos a kdo chtěl koruny nakupovat, tak je vlastně nakoupil už za 27 Kč/EUR, nečekal až koruna posílí a bude jí kupovat dráž.

Nyní naopak dochází k tomu že je koruna překoupená, od spekulantů jsou nakoupeny sta miliardy korun a spekulanti se korun budou chtít zbavovat. Takže pokud by koruna výrazně posilovala, oni se koruny budou zbavovat a tím budou tlačit kurz blíže 27 Kč/EUR.

Neočekáváme, pokud nenastane nějaká nenadálá situace, že by se s tím mělo něco dramatičtějšího dít, a že by mělo docházet k nějakému velkému kolísání.

Petr Syrový: Pojďme od České republiky a od české koruny k americkým akciím. Minule jsme si ukazovali pozitivní zprávy z amerického akciového trhu, ale zprávy nejsou pouze 100% pozitivní. A jaké jsou ty negativní zprávy Tomáši a co pro nás znamenají?

Americké akcie jsou blíže vrcholu než dnu

Tomáš Tyl: Tady jsme třeba vybrali zprávu od Toma Johnsona z Morningstaru, kde se zabývá poklesem reálného růstu mezd. Což je samozřejmě nevýhoda, pokud nerostou reálné mzdy tolik, spotřebitelé nemohou tolik utrácet, což bude mít vliv na spotřebu.

Protože minule (pozn.: téma 7. 4. 2017 "Dobře vypadají výsledky amerických firem") jsme byli takoví spíše hodně pozitivní, chtěli jsme zařadit také zprávu negativnějšího charakteru, abychom ukázali, že jsme v prostředí, kde jsme blíže vrcholu cyklu než jeho dnu. Jsme spíše blíže tomu, že budeme akcie redukovat, když vyrostou.

Samozřejmě, pokud by došlo k propadu, tak bychom i přikupovali, ale pokud k němu nedojde, tak bychom třeba více převažovali akcie. Takže jsme v takovém teritoriu, kde pořád akcie a specificky Ameriku převažujeme, ale jsme opatrní a díváme se, co se děje a víme, že na trhu nejsou jenom pozitivní zprávy, ale také negativní. To je důležité.

Itálie má problémy

Petr Syrový: Když se hovoří o rizicích v Evropě a pro evropské akciové trhy, tak většina titulků se dívá na volby ve Francii. Jaká jsou ta hlavní rizika, která vidíme v Evropě, Tomáši?

Tomáš Tyl: Francie, tím jak se jedná o politiku, tak je to samozřejmě zajímavější a vyvolává to větší emoce. Ale zde třeba WallStreet Journal se zabývá tím, že největší problém je v Itálii, kterou trápí slabý růst a problémy v bankovním sektoru, které se vlastně nevyřešily.

Itálie je hodně zadlužená, to všechno jsou problémy, které jen tak nezmizí a to je vlastně důvod, proč my jsme pozitivnější na Ameriku než na Evropu. I když Evropa je levnější, podle forward P/E má 14,6 než Amerika s 18. Ale na druhou stranu my tady vidíme problémy, určitou politickou nejednotnost, nízký růst, problémy bank. Takže z tohoto důvodu jsme raději v Americe, i když je o trochu dražší než Evropa. Proto převažujeme Ameriku.

I aktivně řízené fondy mají problémy

Petr Syrový: My dlouhodobě sledujeme a porovnáme výnosy podílových fondů u akciových ETF. Dostala se nám do ruky zajímavá studie, která ukazuje, jaké byly výnosy otevřených podílových fondů a ETF dokonce na 15-ti letém horizontu. K čemu ta studie Tomáši došla.

Tomáš Tyl: Dochází k tomu, k čemu dochází i na kratších horizontech. To znamená, že fondy nejsou ve velké většině schopné porazit indexy. Tady dokonce 92% fondů zaměřených na velké společnosti na 15-ti letém horizontu nepřekonalo indexy a ukazuje to, že řada fondů je vlastně zbytečných a nejsou schopny dostát tomu, aby překonaly indexy.

To vede k tomu, že z fondů odcházejí lidé, vybírají peníze, dávají je do ETF, na což zase upozorňuje druhý článek od Morningstar. Tím, že fondy zažívají velké odtoky, tak je to zase další negativní vliv na jejich výkon, protože pro manažera je problematické reagovat třeba na poklesy v nákupech, když musí akcie odprodávat, aby se vypořádal s lidmi, kteří z fondu odcházejí.

Pro nás to všechno znamená, že vlastně odcházíme z fondů také. Chceme nakupovat indexové produkty, které jsou levné, a které ty indexy kopírují a nemají ten problém, že by za nimi zaostávaly.

Petr Syrový: Výborně Tomáši, děkuji. Vám děkuji a za pozornost. Děkuji, na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Jan Valášek, www.eFrank.cz