V Přečetli jsme za vás od 13. 4. do 20. 4. 2017 komentujeme zprávy s tématy: americké banky směřují od provizního k placenému poradenství a ETF - USA si vede hospodářsky dobře, Evropa nejistě - zpřísnění českých hypoték se projeví při refixacích a v cenách nemovitostí - krach firmy může být rychlý a to je třeba při investování respektovat.

Týdenní video komentář - 21. duben 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítáme vás u našeho pravidelného seriálu “Přečetli jsme za vás”. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tu se mnou kolega Petr Syrový, ahoj Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

Jaký model poradenství považují americké banky za budoucnost?

Tomáš Tyl: První zprávy se týkají tématu, o kterém často hovoříme, o významných přítocích do ETF. Jakým způsobem tyto přítoky ovlivňují byznys bank, poradců a vlastně jejich pohled na věc?

Petr Syrový: Minulý týden jsme zaznamenali zprávu, kdy společnost BlackRock, což je leader v oblasti pasivních investic, zaznamenal nárůst aktiv pod správou, narostli jim pasivně řízené fondy, ale zároveň klesly aktivně řízené fondy. Takže je vidět na tomto příkladu, že peníze utíkají z těch aktivně řízených do pasivně řízených. Banky na to na reagují tím, že vidí budoucnost odměňovacích modelů právě v přesunu k přímo placenému poradenství, nikoliv v provizním poradenství.

Další zprávy dokládají dobrou kondici americké ekonomiky a nejistou v Evropě

Tomáš Tyl: Další zprávy, které tady máme, jsou ekonomické zprávy ze světa a jsou poměrně smíšené. Co je tam zajímavého, Petře?

Petr Syrový: Vždycky je důležité se dívat na ziskovost firem a na to, jak se těm firmám daří. Jak ty firmy dělají byznys. V novinách nejčastěji sledujeme věci kolem voleb ve Francii a víc politiky, ale to důležité pro investora je byznys - jak se daří firmám.

Tento týden jsme zaznamenali dobré zprávy z Ameriky, kdy se daří společnosti Morgan Stanley a dalším finančním titulům, protože mají zajímavé růsty zisků z příjmu. V Evropě vidíme ty zprávy trošku smíšeně. Některým firmám se daří, jako příklad bychom uvedli Volkswagen, který měl velmi dobrý a silný kvartál. Na druhou stranu Evropu stále brzdí politika a je důležité se dívat ne na ty věci, řekněme které se týkají voleb, protože ta zpráva přijde a zase odejde, ale na ty neřešené problémy typu Itálie, nebo Řecko. V Řecku je polovina mladých lidí bez práce, což má dalekosáhlé důsledky do ekonomiky.

Zpřísnění poskytování hypoték v Čechách

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká hypoték a změn, které vycházejí ze zákona, který chce prosadit Česká národní banka. O co tam jde?

Petr Syrový: Jde o to, že by Česká národní banka mohla mít daleko větší a nové pravomoce, které by mohli regulovat trh hypoték. Banka by mohla omezovat výši úvěru k ceně nemovitosti, to už platí dnes, ale mohla by ještě navíc limitovat výši úvěru k ročnímu příjmu klienta, a nebo výši splátky k příjmu klienta. To by znamenalo, že lidé, kteří si berou hypotéku, tak na ni budou moci hůře dosáhnout.

Tomáš Tyl: Pokud by ty změny nakonec prošly, jaký by to mělo vliv na naše klienty, případně na celý realitní trh?

Petr Syrový: Klienti, kteří mají finanční plán a hypotéku zasazenou do finančního plánu a řeší tam i další věci jako je pojištění, tvorba rezerv nebo dlouhodobé investice, tak na tyto klienty to nebude mít žádný velký dopad. Větší dopad to bude mít na klienty, kteří chtějí hypotéku tzv. na doraz, za poslední peníze a našponovat cenu bytu, domu, nemovitosti, co nejvýš. Ti by mohli mít problém se získáním hypotéky.

A další skupina klientů, na které to bude mít poměrně velký dopad, to jsou klienti, kteří chtějí refinancovat svoji hypotéku. Klienti, kteří by chtěli přejít k nové bance, tak nová banka by je musela znova prozkoumat a když by nesplnili jednu z podmínek, např. výši úvěru k výši ročnímu příjmu, tak by mohli mít problém s přecházením od jedné banky k druhé.

Každé omezení hypotéčního trhu by znamenalo ochlazení realitního trhu, který si myslíme, že začíná být přehřátý.

Krach firmy může být rychlý. Jaké to má důsledky pro investory?

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká firmy, která obchoduje s nábytkem s tržbami v řádu miliard korun, která ale během dvou měsíců zkrachovala díky tomu, že se jim nepodařilo přejít na nový informační systém. Čím je tato zpráva pro nás zajímavá, co si z ní můžeme odnést?

Petr Syrový: Tato zpráva je zajímavá tím, že konec firem, i velkých firem může být nečekaně rychlý a jako investoři na to nedokážeme nijak reagovat. Toto je důležitá zpráva ze dvou důvodů. První je, podívat se na to očima podnikatelů.

Myslíme si, že podnikatelé by měli diverzifikovat své prostředky, neměli by mít peníze pouze a jedině ve své vlastní firmě, ale že by měli nakupovat i jiná aktiva, která, a to je důležité, stojí mimo jejich vlastní firmu a s firmou nijak nesouvisí. Možná by to byl byt na pronájem, nebo finanční aktiva nebo cizí byznys. Třeba investice do akcií nebo dluhopisů.

A tato zpráva je zajímavá ještě z druhého úhlu pohledu. Často se setkáváme s tím, že klienti investují do různých dluhopisů různých firem, často poměrně malých firem, ale i firma s miliardovým obratem může zkrachovat během dvou měsíců, což je velmi rychlé. A investoři na takovéto a podobné dluhopisy nemají šanci nijak reagovat a mohou tam přijít o peníze velmi rychle.

Tomáš Tyl: Nakonec tady máme takovou více technickou informaci. Už nebudeme dělat dále měsíční webináře naživo tak, jak jsme to dělali dříve. Důvod je ten, že většina informací, které na webináři máme, nyní dodáváme pravidelněji v takovýchto krátkých videích. Každý týden je to “Přečetli jsme za vás”, a pro klienty jsou to další materiály, jako aktuální valuace trhů, Fund Flow a podobně.

A to je pro dnešek všechno, já vám děkuji za pozornost. Díky Petře, na shledanou a přeji pěkný víkend.

Petr Syrový: Děkuji, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Jan Valášek, www.eFrank.cz