Poslední dubnový týden nám přinesl zprávy: Amerika zvažuje daňovou reformu - Co, kdyby nebylo euro - Dluhopisy, co do wealth protection portfolia nepatří

Týdenní video komentář - 28. duben 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: obrý den, vítáme vás u dalšího dílu “Přečetli jsme za vás”. Moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem, ahoj Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den Petře, dobrý den.

Amerika zvažuje daňovou reformu?
Petr Syrový: A jdeme hned na první zprávu. V USA se chystá daňová reforma. Jaký to bude mít dopad na trhy?

Tomáš Tyl: Ten dopad by byl určitě pozitivní, protože Trump plánoval, plánuje, snížení korporátních daní ze zisku, snížit daně na peníze, které mají firmy v zámoří, aby je stáhly opět do Ameriky. To by určitě podpořilo investice. Dále obsahuje snížení a zjednodušení struktury daní pro zaměstnance. Ten vliv na ekonomiku by byl pozitivní.

Na druhou stranu trhy reagovaly na oznámení poměrně chladně. Důvodem může být, že Trump někdy přijde s návrhy, které se zdají být razantní, a pak se ukáže, že nejsou poměrně realizovatelné. Podobně tomu tak bylo s Obama care, kterou chtěl původně zrušit, a pak se ukázalo, že to není tak jednoduché. Proto trhy reagují na tyto návrhy chladně. Teprve až když dojde k tomu, že se změny skutečně materializují a stane se z nich legislativní návrh, který se bude realizovat, pak trh na to patřičněji zareaguje.

Zatím to má dvě strany mince. Jedna je, že se budou snižovat daně. Druhou je otázka, kde se na to vezme, protože to by znamenalo nárůst státního dluhu, anebo by bylo potřeba řešit nějakou úsporu na výdajích. Ta situace není zatím jednoduchá.

Různé scénáře existence eura
Petr Syrový: Děkuju. Další zpráva, která nás zaujala, říká, že investoři do nemovitostí se připravují na konec eura. Opravdu to znamená, že bude euro končit?

Tomáš Tyl: To nikdo neví. Netroufáme si to odhadovat, ale existují scénáře, že se bude eurozóna nějakým způsobem rozpadat. Takže se ukazuje, že to není nereálné. Samozřejmě je rozumné od těchto firem nesázet na jeden nejpravděpodobnější scénář, který stále může být, že eurozóna zůstane zachována. Dává proto smysl dívat se na různé scénáře a s nimi počítat. Nevíme tedy, co s eurem bude, ale je rozumné tu variantu, že euro skončí, brát v potaz a být na ní připraven.

Petr Syrový: Trochu mi to připomíná situaci na české koruně pár týdnu zpátky.

Tomáš Tyl: Je to tak. Tady taky šlo o různé scénáře. Někdo se domníval, že koruna prudce posílí. Někdo mluvil o tom, že může oslabovat kvůli tomu, že mnoho spekulantů nakoupilo koruny a bude je pak prodávat.

My jsme se na to dívali tak, že pro nás nebylo cílem na intervencích vydělat, ale naopak na nich netratit. Došli jsme k závěru, že jsou ty scénáře oba možné, a že nebudeme spekulovat. Raději budeme měny posuzovat strategicky a investovat podle toho, co je strategicky dlouhodobě pro nás vhodné bez spekulace na nějaký okamžik.

Opět nabídky dluhopisů nedůvěryhodných firem
Petr Syrový: Poslední zpráva, která nás zaujala minulý týden, souvisí s tím, že se roztrhl pytel s nabídkou různých dluhopisů. Jedna nabídka, která nám přišla do emailu, je od firmy Direkto. Firma vydává dluhopisy se slibným výnosem 10 procent. Když jsme se podívali detailněji do emisních podmínek, tak se v nich psalo na jednom místě o Direkto, jako o emitentovi, a na jiném místě se psalo o firmě Grandkoil, jako o emitentovi. Našli jsme dále několik podobných nesrovnalostí. Co dalšího jsme tam ještě našli, Tomáši?

Tomáš Tyl: Na této nabídce bylo zajímavé, že se podařilo najít ještě jednu podobnou nabídku. Takže pak tři firmy mají velmi podobné stránky, dokonce jsou personálně propojené. Píšou, že dluhopisy vydávají na svou činnost, která je popsaná vágně. Tyto firmy mají společné, že není možné o nich nic rozumné dohledat. Některé jsou založeny velmi nedávno, mají majitele britskou firmu, kterou je obtížné dohledat tady odsud a má sídlo na virtuálních kancelářích. Firmy jsou propojeny jednou osobou jednatele. Je možné dohledat články o tom, že mu nějaké podnikání v minulosti zkrachovalo - cestovka, kterou provozoval.

Ukazuje se, že jsou to firmy, o kterých nic nevíme, s krátkou historií, a chtějí si půjčovat. Považujeme investice do dluhopisů podobných firem za velký hazard. Není jasné, jak taková investice dopadne. To, že někdo má schválený prospekt od ČNB na dluhopisy, ještě neznamená, že je prověřený. To může udělat v zásadě jakákoliv firma. My takovéto dluhopisy našim klientům nedoporučujeme a raději nakoupíme ETF, kde jsou dluhopisy s nižším výnosem (např. 6 procent p. a.), ale fond daleko lépe diverzifikuje mezi více tituly a má mnohem nižší riziko. To je pro nás zajímavější.

Petr Syrový: Výborně. Děkuji za pozornost. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji také. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání "Přečetli jsme za vás...".

Jan Valášek, www.eFrank.cz