Z uplynulých sedmi dnů komentujeme články o: různých „strašácích“, kteří hrozí investorům - o hlasech, že je Evropa investičně zajímavá - úrokových sazbách hypoték, které vzrostly - o bankách nabízejích drahé a poplatkově neprůhledné poradenství.

Týdenní video komentář - 12. květen 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás ... ”, tentokrát od 5. 5. do 11. 5. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

Patria Online.cz: „Co teď může být největší strašák pro trhy?"

Tomáš Tyl: Tak, a první otázka: co teď může být největší strašák pro trhy, Petře?

Petr Syrový: Všichni řeší, co může být další strašák pro trhy, ale to není věc, která by pro nás byla důležitá, protože strašáci jsou stále a stále hrozí. Někteří strašáci se dají předpovědět, jiní ne. Pro nás je důležité, že my jsme připraveni na každou variantu. My nevíme, samozřejmě, co se stane, nemáme křišťálovou kouli, neumíme předpovídat budoucnost, ale víme, jak na to budeme reagovat, víme, co uděláme, když akcie budou posilovat, nebo naopak když budou oslabovat.

Investice do evropských akcií? Možná ...

Tomáš Tyl: Další článek se týká toho, co my často řešíme – jestli převažovat spíše Ameriku nebo Evropu. Ten článek se ptá, jestli není teď čas nakupovat více evropské akcie. Co my si o tom myslíme, Petře?

Petr Syrový: Objevují se zprávy, které říkají: „evropská ekonomika se probouzí, evropská ekonomika má zajímavé období před sebou“, ale my stále Evropu podvažujeme a ještě dále podvažovat budeme.

My totiž čekáme na to, až se ty zprávy potvrdí, až uvidíme, že Evropa se zbavila většiny svých problémů a že Evropa už začíná růst, protože za posledních pět let jsme už několikrát slyšeli, že Evropa je zajímavá, že Evropa poroste, že to je zajímavé investiční teritorium, a vždycky se to nějak nepotvrdilo.

Samozřejmě, že riskujeme, že netrefíme úplně ten nejlepší bod k nákupu, netrefíme to úplné dno. Může se nám stát, že nám ty trhy trošku utečou, ale určitě nechceme riskovat situaci, kdy bychom do toho trhu vstoupili předčasně a kdy bychom koupili Evropu a objevily se další její velké problémy.

Sazby hypoték začínají růst

Tomáš Tyl: Další téma se týká hypoték, které jsou důležitým zdrojem financování bydlení našich klientů. Jak se projevily změny vyžadované Českou národní bankou na tom trhu?

Petr Syrový: Česká národní banka omezila nabídku úvěrů, kde si klienti chtějí půjčovat vysokou hypotéku vůči ceně nemovitosti – kde si klienti chtějí půjčovat například 85 procent. U těchto hypoték jenom za měsíc duben vyrostly úrokové sazby o 0,28 procentního bodu, takže zhruba o čtvrt procenta nahoru. A tenhle růst se odehrál během jednoho jediného měsíce. Tenhle růst je zatím malý, ale nezapomínejme na to, že taky byly úrokové sazby na hypotékách čtyři, pět nebo šest procent a takto vysoké sazby se klidně mohou v příštích letech vrátit.

Proto doporučujeme, aby ten, kdo si bere hypotéku, tak aby si zafixoval nízké úrokové sazby na co nejdelší dobu, protože to je strategie, která je určitě bezpečnější.

Chtějte poplatkové průhledné poradenství

Tomáš Tyl: Poslední zpráva, kterou tady máme, je vlastně o tom, že redaktorka Wall Street žurnálu se pokoušela zjistit, jaké má poplatky a náklady na svých investicích. Co my si myslíme o tomhle tématu?

Petr Syrový: Velmi často se setkáváme s tím, že poplatky z investic jsou v produktech schované, a je velmi obtížné ty poplatky najít. A když je objevíme a rozklíčujeme je, tak zjišťujeme, že ty poplatky vůbec nejsou malé. Proto doporučujeme, aby každý, kdo bude investovat s poradcem, tak aby si zjistil, kolik v celkovém důsledku platí svému poradci, protože často se říká, že poradce pracuje zadarmo, ale ono to je v uvozovkách zadarmo. Ono ta odměna poradce k němu teče přes produkty, které jsou velmi drahé a mají vysoké náklady. My, když radíme klientům, tak používáme transparentní ceník, z kterého se odměna, kterou si bereme, dá velmi dobře vyčíst a naši klienti vědí, že my jsme placeni pouze od klientů a od nikoho jiného. Nemáme nikde žádné schované náklady nebo nějaké další schované příjmy.

Tomáš Tyl: Já ti děkuji, Petře, za odpovědi, děkuji i za pozornost. Mějte se pěkně a na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Jan Valášek, www.eFrank.cz