O poklesu dolaru a o zvažovaném růstu úrokových sazeb v USA, který může tento pokles zvrátit - Schillerovo P/E je na maximech, ale sám Shiller si umí představit růst akcií i o 50% - ČNB vydala desatero pro drobné investory investující do korporátních dluhopisů - nový ministr financí říká, že prostředky na důchody vyschnou.

Týdenní video komentář - 26. květen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den všem, já vás zdravím u dalšího „Přečetli jsme za vás”, tentokrát je tady Honza Valášek a se mnou je tady kolega Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

FED zvažuje podporu dolaru

Jan Valášek: Petře, vy jste minulý týden s Tomášem Tylem mluvili o tom, že dolar klesnul. Máme za tento týden nějakou novou zprávu o dolaru?

Petr Syrový: Ano, dolar klesnul o 8 procent, což nám působí větší volatilitu v našich portfoliích, ale to je věc, na kterou jsme zvyklí. Měny někdy posilují a někdy oslabují. Minulý týden se objevila zajímavá zpráva, že FED připouští zvýšení úrokových sazeb. Zvýšení úrokových sazeb by znamenalo posílení dolaru, protože při vyšších úrokových sazbách je dolar zajímavý pro investory, a investoři by ho šli nakupovat.

Robert Shiller, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, nevěští pád akcií

Jan Valášek: Díky. Taky se, Petře, často mluví o tom, že jedna z možností jak říct, že akcie jsou levné nebo drahé, je sledovat ukazatel – tak zvané „Shillerovo P/E“. Na internetu se často objevují články, že právě podle tohoto ukazatele jsou v současnosti akcie velmi nadhodnocené. Máme k tomu nějakou informaci?

Petr Syrový: Máme k tomu informaci od samotného pana Shillera, který si nemyslí, že by akcie byly nadhodnocené a že by určitě měly oslabit. On dokonce říká, že si umí představit, že akcie porostou ještě mnoho let, a umí si představit, že porostou klidně i o 50 procent ze současných úrovní. Takže dostáváme se k tomu, jak jsme na trhu zvyklí – někdo si říká „akcie už jsou předražené a mohly by klesnout“ a někdo naopak říká „akcie by ještě dál mohly růst“, a jak to je na trhu zvykem, jsou tady oba dva tábory, kdy jedni jsou větší optimisté a druzí větší pesimisté.

Česká národní banka varuje před jednotlivými dluhopisy

Jan Valášek: Pojďme, Petře, zpátky do České republiky. My pro naše klienty často hodnotíme jednotlivé podnikové dluhopisy a teď k nám dorazilo samotné stanovisko i České národní banky. Můžu se tě zeptat, co Česká národní banka říká o těchto korporátních dluhopisech?

Petr Syrový: Česká národní banka radí potenciálním investorům do korporátních dluhopisů, aby velmi pečlivě zvažovali rizika. Je tam totiž kreditní riziko. Kreditní riziko znamená, že neseme riziko krachu emitenta. Je to stejné, jako když někomu půjčíme peníze, tak doufáme, že on nám je bude schopen vrátit, což u těch dluhopisů je úplně stejné, a ne každá firma se dožije konce splatnosti dluhopisů a ne u každé firmy dostaneme svoje peníze zpět. Dále mluví o tom, že peníze, které investujeme do dluhopisů, tak nejsou nijak pojištěné, že dluhopisy, které schválila Česká národní banka ta Česká národní banka schvaluje jenom formální náležitosti prospektu, nikoliv, že když schválila dluhopisy, tak že nad tím má nějaký patronát nebo nějakou formu záruky, že peníze budou vrácené.

Ty názory České národní banky jsou velmi blízko našim názorům. My investice do jednotlivých korporátních dluhopisů nedoporučujeme, protože nám přijde příliš riziková. Spíše doporučujeme investovat do podobných dluhopisů, ale přes podílové fondy nebo přes kolektivní investování, kde máme daleko lepší diverzifikaci, protože všechny tyto nástroje, ať to jsou fondy nebo ETF, investují řádově do stovek dluhopisů a krach jednoho z nich není žádnou katastrofou pro investora.

Nový ministr financí, Ivan Pilný, vidí důchody pesimisticky

Jan Valášek: Díky, Petře. Poslední zpráva, kterou tady máme, souvisí s tím, že tento týden, nebo od tohoto týdne, máme nového ministra financí, Ivana Pilného, a nás zaujal jeden z jeho názorů na budoucí vývoj důchodů v České republice. O co se jedná, Petře?

Petr Syrový: On jenom připomněl věc, o které se na českém trhu v souvislosti s penzemi mluví zhruba dvacet let. Mluví o tom, že problém je stárnutí populace, protože nám tady roste počet lidí, kteří pobírají důchod, a klesá nám tady počet lidí, kteří na důchod platí, a pan ministr doslova říká, že peníze v systému, v tom průběžném systému, jednoho dne vyschnou.

Jan Valášek: Co to, Petře, znamená pro mladé klienty, kteří vlastně svůj důchod ještě neřeší?

Petr Syrový: Pro mladé klienty to znamená, že musí vzít víc odpovědnosti do vlastních rukou, musí se sami připravit na důchod a nemůžou se spoléhat na stát. Znamená to pro ně, že je daleko bezpečnější, když budou mít dva zdroje financování svého důchodu. Na jedné straně část bude možná financovaná státem a podstatná část bude financovaná jejich vlastními zdroji. Proto je určitě dobré mít svůj vlastní finanční plán na finanční nezávislost.

Jan Valášek: Děkuju, Petře. Tímto bych ti rád popřál pěkný víkend, klientům samozřejmě taky. Mějte se pěkně.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz