Minulý týden zaujalo Vladimíra Fichtnera a Honzu Valáška mj.: Euro, které „trhá rekordy“ - Uvažování ČNB nad boomem českého nemovitostního trhu - Dopad nebezpečně vysokých poplatků na portfolia klientů - Výhled do budoucnosti finančního a investičního poradenství.

Týdenní video komentář - 2. červen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den všem, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás”, tento týden se budeme bavit o tom, jak euro trhá rekordy, o tom, co si Česká národní banka myslí o nemovitostech v České republice, a i o nebezpečí vysokých poplatků a budoucnosti investičního poradenství. Dneska vás vítá Honza Valášek, se mnou je tady Vladimír Fichtner, dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Honzo. Dobrý den všem.

Jan Valášek: Pojďme rovnou na to, co jsme si pro vás připravili.

Euro „trhá rekordy“

Jan Valášek: Vladimíre, hned první zpráva říká, že euro směřuje k nejlepšímu výsledku tohoto desetiletí, a naopak, že dolaru investoři nevěří. Vy s tím souhlasíte?

Vladimír Fichtner: No, jak se to vezme. Určitě ne s tím titulkem, tak jak je napsaný, protože není pravda, že euro směřuje k nejlepšímu výsledku desetiletí. Když se podívám na desetiletý horizont, tak euro bylo před deseti lety mnohem silnější, než je dneska, a dlouhou dobu proti dolaru oslabovalo.

S čím souhlasím, je, že v posledních šesti měsících dolar naopak zaostává. A to je to, co se děje dolar je v poslední době slabší, ale mezitím byl velmi velmi silný, takže je potřeba si na ty titulky dávat velký pozor a vždycky si ověřit, co člověk čte.

Jan Valášek: Vy jste, Vladimíre, zdůrazňoval, že v posledních šesti měsících je dolar slabší – co to ale znamená pro dlouhodobého investora?

Vladimír Fichtner: Musím říct, že pro mě to nic dramatického neznamená. Krátkodobě to znamená, že když máme dolarové pozice, tak na těch dolarových pozicích ztrácíme jejich hodnotu. To tak je, ale dlouhodobě nebo střednědobě nás to tolik netrápí, protože chceme mít portfolio diverzifikované. Víme, že ta diverzifikace má svou důležitou roli v portfoliu z hlediska stabilizace a jistoty toho portfolia a ochrany toho portfolia před různými vlivy. Takže ano, krátkodobě nás to trošku „poškozuje“, ale střednědobě se ty sazby vždycky hodně vyvíjí od toho, jak se mění úrokové sazby.

Pokud úrokové sazby rostou v dané ekonomice, tak daná měna začíná být atraktivnější. V tuto chvíli ani Česká národní banka, ani Evropská centrální banka nepočítají s tím, že by v nejbližší době zvyšovaly úrokové sazby. Naopak Americká centrální banka ano, a proto podle nás je rozumný předpoklad, že americký dolar bude v tom střednědobém horizontu silnější než euro nebo koruna.

Uvidíme, jak to bude vypadat. Měny jsou vždycky velmi volatilní krátkodobě, ale v tom střednědobém horizontu si myslíme, že to je ten trend, který zvítězí. Takže asi takhle, Honzo, k tomu.

Česká národní banka si láme hlavu s drahými nemovitostmi

Jan Valášek: Díky za to, Vladimíre. Pojďme zpátky do České republiky, kde v současnosti jsme mediálně masírováni růstovým trhem s nemovitostmi. Jak to na tom trhu s nemovitostmi vypadá?

Vladimír Fichtner: Vypadá to nebezpečně, bych řekl. Nemovitosti jsou především v Praze velmi drahé. Některé nemovitosti skutečně vyrostly i o sto procent.

Mám reálné zkušenosti, ze kterých vím, že skutečně člověk koupil dva malé byty za jeden a půl milionu každý, před rokem a půl. Dneska je každý prodal za tři miliony. Rok a půl to trvalo.

Nemovitosti na metr čtvereční rostou taky velmi dramaticky a musím říci, že jak já, tak i mnozí naši klienti, kteří mají nemovitostní portfolia v Praze, uvažují spíš o jejich prodeji a redukování než o nějakých nákupech, ale to souvisí s tím, že ten trh je hodně žhavý. To neznamená, že nemůže být ještě lepší, vždycky když je něco v bublině, tak to může být třeba dvakrát dražší ještě za rok. Je to těžko předpověditelné, ale pro nás už je ten trh docela vysoko. A přestože my s našimi klienty nepracujeme v nemovitostech, že bychom jim doporučovali něco. Musím jim říct svoji osobní zkušenost a zkušenost několika mých kamarádů: spíš přemýšlíme o prodeji než o nějakém nákupu.

Takže když budete nakupovat – obezřetně. Nenakupujte s tím, že to je skvělá investice a že se vám rychle otočí. Možná se vám to povede, ale spíš být obezřetnější. A když pro sebe nakupovat, pak s rozmyslem, bez emocí nebo s menšími emocemi, bez nějaké velké zamilovanosti. Určitě je to rozumnější varianta. Takže tolik asi k nemovitostem, Honzo. Stačí takhle?

Jan Valášek: Přesně tak, někdy je to o nemovitostech, někdy o akciích.

Vysoké poplatky devastují klientská portfolia

Jan Valášek: Jdeme dál. Další zpráva říká, že poplatky můžou mít ohromující význam pro portfolia. Tady je jedna konkrétní americká studie – co nám, Vladimíre, říká?

Vladimír Fichtner: Ta studie říká, že když máte portfolio jednoho milionu, tak když se o něj dobře staráte, o ten milion, ale vnitřní poplatek, který v tom starání je zapracovaný, je třeba 2,5 procenta, což je typický poplatek, který dneska – skrytě, de facto – často účtují i mnohé privátní banky. 2 procenta není nenormální, 2,5 procenta je docela běžné.

Ten poplatek není nutně viditelný, ale ty vnitřní náklady těch produktů, které jsou prodávány, takové často jsou. Potom ten výsledek, kolik si člověk může stahovat roční renty a kolik mu zbude po 25 letech, je výrazně menší, než když ty náklady jsou třeba kolem 1 procenta.

Takže je potřeba dávat pozor na to, jaké jsou ty vnitřní náklady, a zajímat se o to, jak jsou strukturované, jak se platí. Ať jsou viditelné nebo neviditelné, prostě v tom dlouhém horizontu mohou ubírat spoustu peněz, a na to je potřeba myslet.

Budoucnost investičního poradenství

Jan Valášek: Pojďme na poslední nadčasovou zprávu. Jak vidí Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky, budoucnost finančního poradenství.

Vladimír Fichtner: Mně se líbí ta věta, kterou jste vytáhnul z toho jeho rozhovoru, Honzo, že „Každý dobře naprogramovaný robot bude radit klientům lépe než 99 procent finančních poradců.“. Já bych jenom dodal: „lépe než 99 procent finančních poradců nebo bankéřů“. Protože se v tom bankovním sektoru docela pohybuju, často vidím a mám šanci vidět nabídky, které banky tvoří pro své klienty. Jsem si jistý, že robot bude dělat lepší práci. Opravdu v 99 procentech případů. Ten důvod je jednoduchý: systematizace, stejná kvalita pro každého klienta.

To je třeba důvod, proč my jsme také pro klienty, kteří nemají tolik peněz - desítky nebo stovky milionů, abychom se o ně mohli starat osobně, vymysleli platformu digitálního poradenství www.eFrank.cz. V tomto digitálním prostředí se snažíme pro klienty, kteří ještě nemají tolik peněz, ale zaslouží si stejnou kvalitu a rozumné ceny, vše replikovat se stejnou kvalitou, jako to děláme pro segment našich nejzajímavějších klientů. Takže můžete sami vyzkoušet, uvidíte. Asi všechno, Honzo, k tomuhle.

Jan Valášek: Díky, Vladimíre, a to byla zároveň poslední nadčasová zpráva pro tento týden. Klientům děkujeme za pozornost. Vám, Vladimíre, díky za pozornost a mějte se pěkně.

Vladimír Fichtner: Díky, Honzo. Taky hezký den a hezký den všem.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz