Minulý týden přivedlo kolegy, Tomáše Tyla a Honzu Valáška, čtení zpráv k těmto zajímavostem: ve Španělsku zkrachovala Banco Popular Español - ECB představila holubičí prognózu - závislost Česka na automobilovém průmyslu a její možná rizika - rozrůstání nabídky pasivního investování a indexových fondů

Týdenní video komentář - 9. červen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, je tady další týden a tím pádem i další zajímavé zprávy. Dneska vás vítá Honza Valášek a se mnou je tady Tomáš tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den.

Banco Popular Espaňol, šestá největší španělská banka, zkrachovala

Jan Valášek: Pojďme rovnou, Tomáši, na první zprávu, která říká, že ve Španělsku zkrachovala šestá největší banka. Co to, Tomáši, pro nás znamená?

Tomáš Tyl: Tahle zpráva je zajímavá několika věcmi. Jednak v té bance střadatelé, kteří tam mají peníze, vlastně nepřišli o nic, ale kdo o peníze přišel, jsou investoři do akcií a dluhopisů této banky. Ten krach a to převzetí za jedno euro přišlo poměrně náhle. Ještě v dubnu banka měla rating B, což je sice spekulativní stupeň, ale v té zprávě k ratingu nic nenasvědčovalo tomu, že by do několika měsíců měla takhle skončit.

To, co pro nás je důležité si z toho vzít je, že banky, jako jakékoliv jiné společnosti, mohou prostě poměrně rychle zkrachovat. Ti kdo drží jejich akcie nebo dluhopisy, můžou realizovat významné ztráty, které už vlastně jen tak nedoženou. Proto je nesmírně důležité diverzifikovat – ne mít jenom pár dluhopisů v portfoliu, ale mít široce diverzifikované portfolio. Pak takovýto krach by na nás neměl mít nějaký významný vliv. A také je důležité si všímat toho, jaké riziko ty dluhopisy mají. Jestli jsou třeba spekulativního stupně anebo nemají rating vůbec, tak je tam to riziko samozřejmě vyšší, než když jsou to papíry, které mají investiční stupeň ratingu.

Druhá věc, která s tím trochu souvisí, je, že na tom je vidět, že Evropa se stále ještě nedostala po těch osmi letech úplně z finanční krize. Banco Popular Espaňol se vlastně celou dobu potýkala s následky té finanční krize, které teď vlastně vyústily v tu současnost.

Evropská centrální banka nebude zvyšovat sazby

Jan Valášek: Ty už mě tím, Tomáši, navádíš k další zprávě, která říká, že Evropská centrální banka představila novou prognózu, mluví zde o aktuálním stavu evropské ekonomiky. Co v té prognóze zaznělo?

Tomáš Tyl: To, co je tam důležité - na tom setkání Evropské centrální banky zaznělo, že oni ponechali beze změn aktuální sazby. Chtějí pokračovat v kvantitativním uvolňování a vyloučili, že by ho ukončovali předčasně. Dokonce uvažují, že kdyby bylo potřeba, tak kvantitativní uvolňování, neboli QE, ještě rozšíří. Tady je vidět, že Evropská centrální banka pokračuje v měnové expanzi. To bude tlačit euro spíše dolů, tedy aby oslabovalo oproti dolaru.

Zatímco v posledních měsících jsme viděli spíš opak, posílení eura proti dolaru, tak tohle jsou všechno tlaky, které působí na oslabování eura. Také to souvisí s tím, že pro Evropu a pro evropské ekonomiky, hlavně třeba Německo, které je velmi exportně orientované, je vlastně to slabší euro lepší než dražší, protože jim to pomáhá právě při tom exportu.

A poslední věc, kterou vnímáme právě v souvislosti s tím eurem a dolarem je to, o čem byla ta předchozí zpráva. Finanční instituce nebo také státy se pořád potýkají s tou finanční krizí a pořád to odněkud vyplouvá. Minulý rok to byly německé banky - Deutsche Bank, teď je to španělská banka, bylo to Řecko, Portugalsko, Itálie a tak dále. Pořád to tady ta Evropa řeší, pořád to není vyřešené. Z tohoto hlediska my preferujeme americký dolar, kde ta Amerika a ty americké akcie jsou na tom přece jenom lépe oproti těm akciím evropským.

Česko je příliš závislé na autech

Jan Valášek: Ty, Tomáši, mluvíš o amerických akciích, o dolaru, evropských akciích a euru, ale jak to aktuálně vypadá v Česku a v české ekonomice?

Tomáš Tyl: Tady máme další zprávu, která se týká naší závislosti na automobilovém průmyslu. Proč je ta zpráva pro nás důležitá? Protože ten automobilový průmysl tady tvoří asi 9 procent hrubého domácího produktu. Automobilový průmysl specificky čekají velké změny, a to inteligentní auta, sdílení vozů - vaše auto většinou dlouho stojí někde v garáži, nepotřebujete ho, takže těch vozů bude v budoucnu potřeba méně, budou se muset sdílet. To jsou všechno velké změny, které přijdou a které pokud tady ten průmysl nezvládne, tak to může být poměrně velký problém pro Českou republiku. Samozřejmě při této závislosti na tom průmyslu by potom nějaký propad nebo zhoršení situace mělo negativní následky na celou republiku, na celou ekonomiku.

Proto my, protože jsou tady tato rizika, preferujeme ty světové měny a nechceme kupovat zahraniční akcie a měnově to zajišťovat do korun, nechceme kupovat české akcie, chceme být více v tom světě, mít světové měny, světové akcie, právě proto, že ta rizika v České republice vnímáme jako velká.

Rozšiřování nabídky ETF

Jan Valášek: Díky, Tomáši, a pojďme na poslední nadčasovou zprávu, která se týká konkrétních investičních nástrojů. Jak to aktuálně vypadá na trhu ETF?

Tomáš Tyl: Tady jsou vlastně dvě zprávy. Jedna je o tom, že Goldman Sachs se rozhodli vydat ETF dluhopisové, takže na dluhopisy. To je zajímavá zpráva v tom, že zatímco u těch akciových ETF ta nabídka už je tam poměrně široká, dá se tam velmi dobře vybírat, jsou tam velké produkty, střední produkty, menší produkty. Zatímco u dluhopisů ta nabídka ještě tak velká není a ten trh se teprve postupně buduje. Golgman Sachs k tomu zase přispějí svojí troškou. Je vidět, že i tady tento segment trhu bude postupně narůstat.

My se domníváme, že ta ETF nějaký vrchol mají spíše před sebou. Důvod je i ten, že tím, že jsou levná, na rozdíl od drahých portfolio manažerů – toho se týká ta druhá zpráva – tak ti drazí portfolio manažeři mají problém porazit index, zatímco to ETF se ho drží.

Takže to je další důvod pro to, aby se tento segment pořád rozšiřoval. My v našich řešeních doporučujeme využívat levná ETF, vyměnili jsme je za drahé aktivně řízené fondy, takže je to hodně v souladu s tím, co my se domníváme, že je správné pro naše portfolio.

Jan Valášek: Díky, Tomáši, to byla poslední zpráva, já ti přeju: užívej si léto, stejně tak i našim klientům. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz