Kolegové Petr Syrový a Tomáš Tyl v něm komentují články: FED zvýšil úrokové sazby a dolar na to reagoval růstem - Problémy v Evropě stále nejsou vyřešené a jih Evropy ztráty ještě nedohnal - Nepředpovídáme, kdy přijde propad akcií - Růst ekonomiky přináší nedostatek kvalitních zaměstnanců a to může Česku přinést problémy.

Týdenní video komentář - 16. červen 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás ..“, od 9. 6. do 15. 6. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den všem.

FED zvýšil sazby a s tím lehce posílil americký dolar

Tomáš Tyl: První článek se týká FEDu, který zvýšil sazby. Co to pro nás znamená?

Petr Syrový: Zvyšování sazeb bylo v Americe dlouhodobě očekávané, protože zvyšování sazeb se očekává v dobách, kdy se ekonomice daří. My dlouhodobě říkáme, že pokud rostou úrokové sazby, tak posiluje měna. Takže teď když vzrostly úrokové sazby v dolaru, tak posílil dolar a to je dobře vidět na přiloženém grafu.

Není u nás běžné, že bychom ukazovali vývoj nějaké měny za tři dny, nebo takto velmi krátkodobě, ale ten graf velmi dobře ilustruje to, co říkáme: když úrokové sazby jdou nahoru, měna posiluje.

Něco podobného se stalo i v Británii tento týden. Tam se jenom hlasovalo o zvyšování sazeb. Došlo tam k překvapení, že tři lidi hlasovali pro zvýšení sazeb. I když to nezvedli, přesto na to libra reagovala strmým růstem.

O Řecku se dnes nemluví, ale ekonomice se pořád nedaří, stejně tak dalším jižním státům

Tomáš Tyl: Další články se týkají Řecka a ekonomické situace v Evropě. Jak to tedy s tou Evropou je?

Petr Syrový: Evropa je taková velmi pestrá, regionálně. Jsou tam regiony, anebo části Evropy, kterým se daří, a jsou části Evropy, kterým se nedaří. Typicky je problematický ten jih. Když se podíváme na graf vpravo, tak vidíme, že země jako Německo nebo Francie se už z té recese oklepaly a jejich hrubý domácí produkt už je výš, nebo dokonce výrazně výš, než třeba v Německu před krizí skoro před deseti lety.

Ovšem země, jako je Španělsko, Itálie nebo dokonce Řecko, tak ty ještě ztráty zdaleka nedohnaly. Řecko, o kterém se dlouho mluvilo před několika lety v souvislosti krizí, tak se o něm teď v poslední době nemluví. To však neznamená, že problémy jsou vyřešeny. Zdaleka nejsou. Řecko výrazně ztratilo, zdaleka to nedohnalo a nevypadá to, že by mohlo tu ztrátu v dohledné době nějak zacelit. To je důvod, proč i nadále v portfoliích podvažujeme Evropu a upřednostňujeme Ameriku.

Pokles trhů nepředpovídáme, ale jsme na něj připraveni

Tomáš Tyl: Další článek, který tady je, se týká tématu, o kterém se řada lidí zmiňuje, že akcie nejsou úplně levné. Někdo se domnívá, že jsou dražší a že mohou přijít propady. Jak jsme na tyto propady připraveni?

Petr Syrový: Jsou investoři, kteří se snaží sledovat trh a dívají se na ceny. Pokud mají tento přístup, tak se jim zdá, samozřejmě, že trh dneska je přeceněný, že ceny jsou výš, než byly kdysi před rokem nebo dvěma. Tito investoři si nechávají 20 procent prostředků v hotovosti.

My se nesnažíme předvídat, kdy poklesy přijdou, my jsme na poklesy připraveni pořád. V našich klientských portfoliích v současné chvíli držíme 18 procent v peněžním trhu a v hotovosti a dalších 14 procent držíme v dluhopisech. Pokud by došlo k poklesu, tak bychom měli prostředky na to, abychom mohli dokupovat akcie, které bychom v tu chvíli mohli koupit levněji. Samozřejmě máme připravené i scénáře pro budoucí rentiéry a rentiéry, co by se dělo v případě, že by trhy klesaly. U budoucích rentiérů víme, že propad by pro ně znamenal levnější nákupy, protože ti používají pravidelné investice, a u rentiérů – rentiéři čerpají rentu, inkasují dividendy z akcií nebo kupony z dluhopisů. Dividendy z akcií jsou stabilnější než ceny akcií, takže v případě propadu cen akcií dividendy klesají taky, ale klesají o něco méně.

Nedostatek kvalitních zaměstnanců potenciální problém pro Českou republiku

Tomáš Tyl: Poslední příspěvek se týká nezaměstnanosti, ale trochu jinak, než jsme normálně zvyklí. Jaký je teď čekán problém s nezaměstnaností?

Petr Syrový: České ekonomice se daří, hrubý domácí produkt roste a nezaměstnanost je rekordně nízká. A protože je hodně málo lidí bez práce, tak je těžké získat zaměstnance, zejména v některých oborech, buďto speciálních oborech, nebo třeba v IT nebo v některých jiných oborech s vysokou přidanou hodnotu. To je faktor, který brzdí ekonomický růst. Firmy by rády rostly, ale není, kdo by vyráběl. Vidíme v tom i jedno nebezpečí – firmy, které jsou v České republice a nedokáží najít zaměstnance, se budou poohlížet po zahraničí. Možná, že budou přesouvat část své výroby do zahraničí, kde je zaměstnanců více. To může být pro českou ekonomiku dlouhodobě v budoucnu problém. Proto my když investujeme, tak investujeme velmi málo v České republice a diverzifikujeme své investice hlavně mimo Českou republiku.

Tomáš Tyl: Dobře, Petře, já ti děkuju za pozornost a mějte se pěkně a zase na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Jan Valášek, www.eFrank.cz