Tentokrát, na sklonku prázdnin, jsme v "Přečetli jsme za Vás ... " rozebírali: Banky v USA se vrací do předkrizového období a vyplácejí vyšší dividendy - Německé ekonomice hrozí přehřátí, což by znamenalo problém pro ČR - Populace v ČR bude vymírat a stárnout - a poslední o kyber útocích a jejich možném vlivu na investice

Týdenní video komentář - 30. červen 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový : Dobrý den, vítám vás u dalšího pokračování „Přečetli jsme za vás ... “. Moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Naše kritéria pro výběr zpráv do „Přečetli jsme za vás ...“

Petr Syrový: Než se pustíme do zpráv, tak se nejprve podívejme na to, jak vybíráme zprávy. Jaká jsou ta hlavní kritéria pro výběr zpráv, Tomáši?

Tomáš Tyl: Stejně jako u investování se snažíme uplatňovat přístup wealth protection - ochrana majetku. Proto se díváme na zprávy, které pro nás můžou znamenat velká rizika, pro ten majetek, když by nastaly. Z tohoto důvodu je zařazujeme a říkáme, co s tím dělat, jak se proti nim ochránit. Určitě nechceme být v roli věštců, kteří říkají: „tohle nastane, to se bude dít“. Spíše se chceme podívat na různé scénáře, které můžou nastat, a jak nás mohou ovlivnit. Pokud negativně, jak se tomu můžeme bránit, takže i takhle se díváme na ty zprávy. Co pro nás může být výrazně negativní, a jak proti tomu ochránit portfolio.

Americké banky krizi překonaly, v Evropě ještě ne

Petr Syrový: Výborně, a hned se můžeme podívat na první zprávu, která se týká bankovního sektoru v Americe. Co zajímavého se stalo, Tomáši, v Americe v bankovním sektoru?

Tomáš Tyl: Po finanční krizi došlo k omezení amerických bank, a to možnost vyplácet dividendy. Aby se ty banky daly dohromady, bylo jim zakázáno vyplácet dividendy. Postupně docházelo k tomu, jak se ten sektor dával dohromady, k uvolňování těch podmínek Nyní došlo k tomu, že se podmínky uvolnily úplně a banky můžou vyplácet dividendy, jaké chtějí. To, co je na tom důležité – to je signál, že bankovní sektor v Americe je očištěný od krize a je na tom dobře.

Pro nás je to důležité ve srovnání s Evropou. Hovořili jsme o evropských bankách hodně v našem materiálu pro naše klienty, o regionální alokaci Amerika versus Evropa. Tam jsme se dívali na to, že evropské banky pořád s krizí bojují. Třeba šestá největší banka ve Španělsku měla problémy, italské banky mají problémy, pořád se to tady vrací. Evropa se s krizí zatím nevyrovnala, Amerika výrazně lépe. To je pro nás to důležité - to je tak hlavní vyplývající zpráva.

Německá ekonomika šlape na doraz

Petr Syrový: Další zpráva se týká Německa a německé ekonomiky. Německo je tahoun Evropy. V jaké kondici je německá ekonomika?

Tomáš Tyl: Aktuálně je německá ekonomika v dobré kondici, což samozřejmě má významný vliv i na českou ekonomiku, která je také v dobré kondici, daří se jí. Sílí však hlasy, že se německá ekonomika může přehřát. To by samozřejmě významně ovlivnilo i Českou republiku a to by ovlivnilo to, kde vyděláváme peníze, to, kde podnikáme, to, kde žijeme. Takže zase klasicky ponaučení pro nás je nemít ty peníze tam, kde vyděláváme, tam, kde žijeme, ale mít je jinde, abychom diverzifikovali. Pokud by došlo k tomu, že se německá ekonomika přehřeje a třeba spadne do recese, aby recese neovlivnila i naše investice – nebo ne v tak významné míře.

Česká populace stárne a bude nás méně ...

Petr Syrový: Další zpráva se týká demografie. Demografická prognóza říká, že populace v Evropě, a zejména v České republice, bude stárnout a že nás bude méně. Proč je tato zpráva pro nás důležitá?

Tomáš Tyl: Stárnutí populace má klasicky řadu vlivů a ovlivňuje řadu věcí. Hlavně to bude ovlivňovat to, jaké budeme dostávat důchody, protože více důchodců – méně lidí, kteří by je dokázali zajistit. Ta message z toho je důležitá – mějte svůj vlastní plán, přemýšlejte nad vlastní finanční nezávislostí, nespoléhejte se na stát, že vám ji zajistí, protože ty demografické podmínky k tomu budou problematické. Spoléhejte na sebe, mějte plán, směřujte k finanční nezávislosti.

Ochrana i příležitosti v případě kyber útoků na velké společnosti

Petr Syrový: Minulý týden byly některé velké společnosti zasažené počítačovým virem. Jak bojujeme s těmito těžko předvídatelnými riziky?

Tomáš Tyl: Bojovat s nimi příliš nějakým způsobem nemůžeme. Důležité je zase diverzifikovat, abychom neměli všechny peníze v nějakých odvětvích, kterých se to může týkat, takže my to řešíme diverzifikací.

Na tomto je zajímavá ještě jedna věc, protože ten svět bude čím dál tím více digitální a podobných věcí bude přibývat a bude to mediálně vděčné téma, Je možné, že to taky povede ke krátkodobým příležitostem. Pokud trhy propadnou v důsledku takovýchto zpráv, v důsledku nějakých hackerských útoků a podobně, tak to pro nás může znamenat příležitost k nákupu.

Petr Syrový: Výborně, děkuju, Tomáši. Děkuju vám za pozornost, a protože se blíží léto a prázdniny a příští týden bude takový volnější díky státním svátkům, tak se společně uslyšíme až 14. července. Děkuju za pozornost a loučíme se. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Jan Valášek, www.eFrank.cz