V dalším vydání "Přečetli jsme za Vás ... " najdete: Desetiletý dluhopis českého státu klesl o tři procenta za 14 dní - Před nabídkou dluhopisů od šmejdů varujeme už nejen my, ale i časopis E15 - Hackeři vykradli pátou největší bitcoinovou burzu - A na léto zajímavé rady od Jasona Zweiga, jak napsat knihu.

Týdenní video komentář - 12. červenec 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“ od 30. 6. do 11. 7. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový : Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Patria.cz: Rozbřesk: Proč české dluhopisy procházejí „těžkým“ obdobím?

Tomáš Tyl: První zpráva se týká českých státních dluhopisů, desetiletý dluhopis ztratil přes tři procenta za pouhých 14 dní. Co se stalo, Petře?

Petr Syrový: Je to věc, kterou jsme dlouhodobě očekávali. Důvodem tohoto poklesu jsou výprodeje dluhopisů v Německu a vůbec v Evropě, protože Evropská centrální banka změnila rétoriku. Začala víc mluvit a uvažovat o ukončení kvantitativního uvolňování. To znamená, že banky přestávají být nákupčími dluhopisů, a protože je menší poptávka po dluhopisech, bude to mít dopad na cenu - ceny dluhopisů budou klesat. Vypadá to, že se nám blíží doba, kdy skončí velmi nízké úrokové sazby na dluhopisech, a pokud porostou sazby na dluhopisech, tak budou klesat jejich ceny.

Tomáš Tyl: Pro nás to není úplně překvapením. Jak my se díváme na státní dluhopisy v portfoliu?

Petr Syrový: My už dlouhodobě sledujeme na dluhopisech – českých státních dluhopisech nebo podobných evropských – velmi nízké úrokové sazby a poměrně značné riziko poklesu ceny, teda poměrně značné úrokové riziko dluhopisů. Proto české státní dluhopisy v portfoliích nahrazujeme jednak spořicími účty – spořicí účty mají srovnatelné výnosy, ale nižší rizika – a na druhou stranu nahrazujeme tyto státní dluhopisy korporátními dluhopisy, které mají jednak vyšší výnos a jednak nižší úrokové riziko.

E15.cz: Noví šmejdi, tentokrát s dluhopisy. Po telefonu nabízejí výnosy i přes deset procent

Tomáš Tyl: Další zpráva se také týká dluhopisů, tentokrát korporátních dluhopisů firem bez ratingu a menších firem. Jaký my máme na to názor?

Petr Syrový: Velmi často hodnotíme dluhopisy, které emitují nějaké malé firmy – dluhopisy které nabízejí na první pohled líbivý výnos, ale dluhopis emituje malé „sróčko“ s miniaturním základním jměním a s velmi krátkou historií. Před těmito dluhopisy my varujeme dlouhodobě, teď jsme objevili článek, kde E15 před nimi varuje také. Chceme varovat klienty, aby si na tyto nabídky dávali pozor, neinvestovali do nich, a aby investovali do diverzifikovaného portfolia a hlavně do prověřených produktů.

Ihned.cz: Hackeři vykradli pátou největší bitcoinovou burzu. O a data a peníze obrali 30 tisíc lidí

Tomáš Tyl: Nedávno jsme dělali analýzu týkající se bitcoinů, kde jsme byli poměrně skeptičtí. Teď se tady objevila zajímavá zpráva – čím je takhle zpráva zajímavá pro tu naši analýzu?

Petr Syrový: My, když jsme mluvili o analýze bitcoinů, tak jsme mluvili mimo jiné o jejich krátké historii, jejich velké volatilitě, o tržních ukazatelích a o tržním riziku. Tady tato zpráva tam přidává ještě jeden pohled. Ten pohled říká: bitcoiny jsou poměrně mladá, krátkou dobu vyzkoušená věc a jsou tam ještě další rizika. Další rizika typu útoku hackerů anebo ukradení peněz. Nejenom to, že hodnota bitcoinu může klesnout, ale taky se může stát, že váš účet bude vymazán, bude ukraden, a přijdete o peníze.

Rady od Jasona Zweiga, jak napsat knihu

Tomáš Tyl: Poslední zpráva, kterou tady máme, je taková více letní. Pokud naši klienti mají v létě více času, mohlo by je napadnout, že by mohli třeba napsat nějakou knížku. My s tím máme nějaké zkušenosti, tak se nám zalíbil článek, který to popisuje. Co bys z toho článku vypíchl, Petře, jako doporučení pro psaní knihy?

Petr Syrový: Nám se líbí tipy od Jasona Zweiga, který napsal komentáře k naší oblíbené knize "Inteligentní investor" od Benjamina Grahama. My, když jsme, Tomáši, psali knížky – některé spolu, některé každý zvlášť – mnoho těch rad jsme použili, i když jsme to vlastně tehdy nevěděli, protože ty knížky se psaly před mnoha lety. Když jsme psali knížky, tak jsme si vždycky představovali naše chytré kamarády a přátele, pro které píšeme, kterým chceme danou problematiku vysvětlit a kteří se neorientují v problematice financí. Psali jsme o věcech, které sami děláme, o věcech, které nás baví, a vždycky jsme se snažili nezůstat jenom na povrchu, ale jít trošku více do hloubky – ale ne úplně hluboko, abychom pořád zůstali srozumitelní.

Tomáš Tyl: Já ti děkuji, Petře, děkuji i našim posluchačům za pozornost. Přeji pěkný víkend a příští „Přečetli jsme za vás“ bude tentokrát k datu 21. 7. 2017, kdy to budeme nahrávat.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz