Minulý týden zaujaly Honzu Valáška a Petra Syrového následující zajímavosti: 4 znaky akciových bublin neukazují, že by na akciích byla bublina jako v roce 2000 a 2007, Ceny nemovitostí v ČR jsou (vzhledem k příjmům) jedny z nejvyšších v Evropě a ceny nemovitostí naopak bublinu naznačují, Investice do akcií vlastního zaměstnavatele zvyšuje riziko každého zaměstnance.

Týdenní video komentář - 21. červenec 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, zdravíme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dneska vás zdraví Honza Valášek a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový : Ahoj, Honzo. Dobrý den.

awealthofcommonsense.com: 4 Signs of a Bubble

Jan Valášek: Pojďme hned na první zprávu. Petře, jak poznáme, že už je na trzích akciová bublina?

Petr Syrový: Dostal se nám do ruky velmi zajímavý článek, kde William Bernstein ukazuje čtyři signály, jak poznat akciovou bublinu na trzích. Když si zavzpomínáme, kdo z nás pamatuje rok 1999, co se dělo na akciích – nebo před rokem 2000 – kdo si nepamatuje, tak o tom možná někde slyšel: ta situace je popsaná asi v těchto čtyřech bodech. Všichni o akciích hovoří, všichni říkají: je super nápad investovat do akcií, a o té investici mluví i ti, kteří se investicemi nikdy pořádně nezabývali. Lidé odcházejí ze zaměstnání proto, aby se živili obchodováním s akciemi, v novinách se objevují každou chvíli články, jak nějaký student si půjčil 10 000 $, během dvou měsíců peníze zdvojnásobil a je to pro něj zdroj získávání příjmů, který je velmi zajímavý. Dalším zajímavým bodem, jak poznáte bublinu, je, když se kdekoli začne mluvit o akciích se skepsí – kdy někdo řekne: není to tak jednoduché, není to tak růžové – tak se proti němu zvedne vlna nesouhlasu a je označován za člověka, který tomu vůbec nerozumí. Poslední bod, který uvádí William Bernstein, jsou velmi extrémní predikce úžasné budoucnosti. Křivka růstu akcií, nebo křivka růstu aktiva, se protáhne několik let dopředu a ukazuje se, jak se peníze zněkolikanásobí.

Pan William Bernstein říká, že podle těchto podmínek, podle něho, se ještě na trh nedostavila euforie a není to ta správná a pravá bublina. I my si to myslíme, i my si myslíme, že akciové trhy ještě nevykazují známky bubliny. Každý měsíc sledujeme, kolik peněz přitéká do akciových a dluhopisových investic, a tyto přítoky nám ukazují, že se na trhu zatím neděje nic mimořádného. To ale samozřejmě neznamená, že nemůže přijít pokles – růsty i poklesy k akciovým strategiím patří.

iHned.cz: Pořízení nového bytu stojí Čechy více než Brity. Dostupnost bydlení dále klesá, ukázal výzkum Deloittu
Poradci-sobe.cz: Obrat na realitním trhu? Růst cen bytů se po 9 měsících zasekl

Jan Valášek: Díky, Petře. Pojďme do domácí ekonomiky. Jaká je současná situace na českém nemovitostním trhu.

Petr Syrový: Ceny nemovitostí, ceny bytů v České republice v minulých letech výrazně rostly, až se dostaly na nejvyšší úroveň v Evropě. Nejvyšší úroveň, když měříme dostupnost bydlení, když měříme ceny bytů vůči příjmům obyvatelstva, které máme, a v České republice, aspoň jak dělala společnost Deloitt průzkum, průměrný byt stojí skoro jedenáct průměrných ročních platů, což je více než v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, a je to i více než v Británii, která je na druhém místě.

Tohoto růstu cen bytu si všimla i Česká národní banka, obává se ho a snaží se zpřísnit podmínky pro hypotéky a omezila tzv. stoprocentní hypotéky. Dnes Česká národní banka a legislativa vyžaduje, aby klienti dávali víc prostředků z vlastních zdrojů. Čísla ukazují, že růst cen nemovitostí se v červnu zastavil a byl to jeden měsíc, kdy ceny nerostly. Samozřejmě uvidíme, co bude dál, jestli se po prázdninách ten růst obnoví, nebo jestli tam dojde k nějaké stagnaci. My nejsme specialisté na nemovitosti, nedoporučujeme klientům detailní rady, jak investovat do nemovitostí a do které nemovitosti, ale ten trh sledujeme a vidíme tam mnohé příznaky bublin, tak jak jsme se o bublinách bavili třeba na předchozím slidu.

Reflex.cz: Ekonom Vladimír Pikora: Déjà vu roku 2008 aneb Krize se blíží

Jan Valášek: K tomu se, Petře, přímo nabízí otázka: splaskne tedy ta bublina?

Petr Syrový: Tady se nám dostal do rukou zajímavý článek Vladimíra Pikory, který srovnává dnešní situaci na realitním trhu se situací v roce 2008 a říká, že v současné době, stejně jako před zhruba deseti lety, bylo málo pracovních sil, trh práce byl vyčerpaný, bylo těžké sehnat zaměstnance, ceny nemovitostí letěly nahoru, všichni byli optimističtí, všichni viděli optimisticky situaci na trhu nemovitostí, na trhu úvěrů, s vlastním zaměstnáním.

Dnes jsme v situaci, kdy centrální banky plánují zvyšovat úrokové sazby a někde ve světě už se objevují první náznaky, že ten růst nemovitostí se zastavuje nebo dokonce klesá. Samozřejmě neumíme říct, jestli už je trh na vrcholu, jestli už se ta bublina nafoukla a bude se vyfukovat, protože u bublin se velmi těžce trefují vrcholy, ceny mohou růst ještě nějakou dobu dál, ale připadá nám, že ceny nemovitostí už jsou nezdravě vysoko. My jako soukromé osoby, nebo i naši klienti, spíš zvažujeme, že bychom nemovitosti prodali, pokud nějaké máme, nebo v případě nákupu bychom ty nákupy odložili, nebo velmi pečlivě vybírali na realitním trhu, co je levné a co ne.

Jasonzweig.com: How much of your company’s stock is too much

Jan Valášek: Na závěr tady máš, Petře, jednu nadčasovou zprávu o zaměstnaneckých akciích od komentátora knihy Inteligentní investor. Co k tomu říká?

Petr Syrový: Jason Zweig mluví o tom, že v Americe je poměrně populární investovat do penzijních systémů, které investují do různých akciových společností – mj. i do akcií vlastního zaměstnavatele. I my se s tím setkáváme, že klienti mohou koupit akcie vlastního zaměstnavatele. Nám tady ta pozice připadá riziková. Riziková v tom, že když bude u zaměstnavatele jakýkoliv problém, tak nás postihne na dvou frontách: za prvé jako zaměstnance a za druhé jako investora. Proto doporučujeme se dobře připravit na všechny možné alternativy ve finančním plánu a počítat s tím, co by se stalo, kdyby náš zaměstnavatel měl nějaké problémy – doporučujeme diverzifikovat, doporučujeme více investovat do jiných firem, než zrovna do té, pro kterou pracujeme.

Jan Valášek: Petře, díky za tvůj čas, klientům přejeme pěkné léto a budeme se těšit zase za týden. Mějte se pěkně, na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás...”.

Jan Valášek, www.eFrank.cz