Aktuální témata pro minulý týden byly: Ceny akcií na trhu dosahují rekordních úrovní, nejde však o nafukování cenové bubliny - České akcie od začátku roku vydělaly 10 procent, přesto do nich neinvestujeme - Nedoporučujeme spoléhat se pouze na důchod od státu, ale doporučujeme pro důchod využít vlastní úspory. Poslední, naše doporučení, souvisí s předchozím - v dobách, kdy se ekonomice daří, doporučujeme odkládat více na vlastní budoucnost.

Týdenní video komentář - 28. červenec 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, opět po týdnu vás vítám u dalšího „Přečetli jsme za vás ...“. Dneska opět s Honzou Valáškem a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

Růst akcií je podpořen růstu zisků firem

Jan Valášek: Pojďme, Petře, rovnou na první zprávu, která říká, že ceny amerických akcií jsou podpořeny dobrými výsledky firem. Je to pravda, Petře?

Petr Syrový: Je to tak. Akciové trhy v Americe dosahují rekordních úrovní. Ceny jsou na maximu, ale ten růst není jen tak sám od sebe, nevzal se z ničeho, ten růst je podpořen růstem zisků společností. To znamená – společnostem se daří, proto jejich cena na trhu roste. Ziskovost firem a následný růst je pro nás jako investory velmi důležitý, protože to je ten způsob, kde vyděláváme peníze. Růst cen akcií je pro nás důležitější než nějaké krátkodobé kolísání měn. Ten růst akcií je dlouhodobý, kdežto to kolísání měn je někdy nahoru a někdy dolů.

Rostou české akcie opravdu raketově?

Jan Valášek: Když bychom šli, Petře, z Ameriky do České republiky, tak pražská burza už není nuda, české akcie letí jako z praku – co to znamená, Petře, o kolik tedy vyrostly?

Petr Syrový: Akcie na pražské burze nepředvedly nic úplně výjimečného. Vydělaly od začátku roku 10 procent, to je na první pohled hezké číslo, ale musíme si uvědomit, že americké akcie – kdyby se měřil jejich výnos v dolaru – vydělaly od začátku roku víc než 10 procent, dokonce 11,6 procent. Tak, jak oslaboval dolar a koruna posilovala vůči němu, tak americké akcie jsou pro českého investora ve ztrátě 2,7 procent, ale to je krátkodobý vývoj na trhu. Akcie za půl roku velmi často udělají 10 procent, nebo taky -10 procent, nebo taky nulu.

Co je pro nás daleko důležitější a zajímavější, to jsou dlouhodobé výnosy na trzích za posledních deset let. Můžeme se na ně podívat v grafu.

Graf nám ukazuje vývoj akciových trhů (přepočítáno do české koruny), českého trhu, amerického trhu nebo světového trhu. Za posledních deset let ten český trh skončil ve výrazné ztrátě – asi 40 procent, kdežto svět nebo Amerika skončily po deseti letech v poměrně zajímavém zisku. České akcie před deseti lety byly velmi drahé, výrazně spadly a ještě se z toho nevzpamatovaly.

Při našich investicích vybíráme takové trhy, které jsou bezpečnější, které nejsou tak volatilní, které nepadají tak brutálně, jako emerging markets a nebo Česká republika. Proto neinvestujeme do akcií na emerging markets trzích, ani v České republice.

S důchodem nespoléhejme na stát, ale sami na sebe

Jan Valášek: Dále nás, Petře, zaujalo to, že v minulých dnech a týdnech probíhala debata o důchodech. Úřad vlády na jedné straně říká, že důchodový systém je udržitelný, Centrum pro ekonomický výzkum naopak říká, že to není tak úplně pravda, tak jak by se, Petře, měl klient chovat?

Petr Syrový: Doporučujeme se určitě nespoléhat na to, že se o nás stát postará v oblasti důchodu, protože tu situaci vidíme jako velmi složitou. Souhlasíme s tím, že se pravděpodobně bude prodlužovat věk dožití, pravděpodobně bude hodně důchodců na málo pracujících a bude problém tohle všechno ufinancovat.

Dokonce jsme minulý týden objevili zprávu, která říká, že stoletých lidí v Americe přibývá a způsobuje to problémy pojišťovnám, protože když pojišťovny uzavíraly pojistky někdy před čtyřiceti padesáti lety, stoletých lidí bylo maličko a byla to pro pojišťovny zanedbatelná skupina. Teď už ta skupina lidí je větší a pojišťovnám už to v těch jejich číslech působí nějaké problémy a ztráty.

To je další vliv, který se nám do těch důchodů ještě promítá, a to je prodlužování průměrného věku a riziko dlouhého věku. Proto určitě doporučujeme všem nespoléhat se jen na stát, ale doporučujeme spoléhat se víc na vlastní úspory, protože v našem životě přibývá situací, kdy nám pomohou naše vlastní úspory. A důchod je jedna z nich.

Přestože se nám ekonomicky teď daří dobře, odkládejme více na budoucnost

Jan Valášek: Na závěr tady máme, Petře, opět zprávu z domova. České ekonomice se daří, roste, je tady nízká nezaměstnanost, rostou příjmy – znamená to, že od této chvíle už se my jako Češi budeme mít dobře?

Petr Syrový: To se nedá úplně přesně říct. Doufejme, že ano, ale pravděpodobně ne. Ekonomika se střídá v různých cyklech – někdy je konjunktura, někdy recese. Nyní se nacházíme ve fázi konjunktury, ve fázi, kdy ekonomika šlape dobře, ale tento stav v ekonomice většinou netrvá věčně a bude se střídat s nějakou recesí. Otázka je, kdy recese přijde. Nedokážeme odhadnout, kdy přijde, ale měli bychom se na ni v našem chování připravit.

Mimo jiné v Británii se situace spotřebitelů zhoršila, protože v Británii je vyšší inflace, než je růst mezd – to znamená, že lidi si reálně jakoby vydělají méně. Za svoje peníze, které si vydělají, si mohou koupit méně zboží. A protože dneska se ekonomice daří dobře, doporučujeme si v současné chvíli odkládat více na budoucnost, protože v dobách, kdy se daří, to odkládání jde snadněji než v dobách, kdy se nedaří.

Jan Valášek: Petře, to už je od nás dneska všechno, já tobě děkuji za čas a našim klientům za pozornost. My se budeme těšit zase za týden, na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz