První srpnové vydání "Přečetli jsme za Vás ... " vychází s tímto obsahem: ČNB začala s cyklem zvyšování úrokových sazeb, toto zvyšování ale zatím nebude příliš rychlé - Lepší exportní výsledky amerických firem, díky slabému dolaru, očekáváme ve výsledcích za 4. čtvrtletí - Americké indexy překonávají rekordy, protože 73 procent firem z indexu S&P500, které reportovalo výsledky, již nyní překonalo očekávání zisku - V ČR má více než 500 tis. lidí více než 3 exekuce. Exekuce se může týkat všech, proto si i v dobrých dobách půjčujte s rozmyslem a nejlépe dle finančního plánu.

Týdenní video komentář - 3. srpen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, vítáme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, tentokrát opět s Honzou Valáškem a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

Česká národní banka začala zvedat sazby a mimo jiné hypotéky mohou zdražit

Jan Valášek: Petře, pojďme rovnou na nejdiskutovanější zprávu posledních dnů. Od včerejška proběhlo všemi médii, že Česká národní banka odstartovala cyklus zvyšování sazeb, může to mít, Petře, nějaké důsledky pro české investory?

Petr Syrový: Ano, Česká národní banka odstartovala cyklus růstu úrokových sazeb. Udělala to proto, že ekonomice se daří dobře a není potřeba ji nízkými sazbami stimulovat. Co to bude znamenat pro nás jako pro investory? Bude to znamenat, že možná pomaloučku porostou úrokové sazby z hypoték, a za další – vyšší úrokové sazby budou znamenat posilování koruny, protože vyšší úrokové sazby znamenají, že koruna je atraktivnější pro investory, a bude to znamenat příliv peněz do České republiky a do české koruny.

Slabý dolar pomáhá americkému exportu a firmám

Jan Valášek: Petře, tys skončil kurzem koruny. Můžeme se zeptat, jak to aktuálně vypadá s jednou z největších světových měn – s americkým dolarem?

Petr Syrový: Americký dolar zhruba od dubna poměrně silně oslaboval, nejenom vůči koruně, ale i vůči euru. Pokud dnes investujeme do akcií, které jsou v dolaru, tak oslabování dolaru se samozřejmě promítá i v těchto našich investicích a ty investice mají nižší výnosy, některé jsou ve ztrátě.

Ovšem má to i pozitivní stránku, a to je – slabý dolar pomáhá firmám, které exportují. Jsou to zejména takové ty velké nadnárodní firmy, které prodávají zboží po celém světě, nejenom v Americe. To znamená, že exportéři budou mít snazší pozici dostat se na trhy a budou mít vyšší zisky. Akorát ten vliv měny se ve výsledcích firem projevuje se zpožděním. To zpoždění je nějakých řekněme šest, možná devět měsíců. Můžeme tedy čekat, že zhruba v příštím kvartále, ve třetím ve čtvrtém čtvrtletí se budou reportovat lepší zisky firem, protože jim bude pomáhat oslabující dolar.

Naopak to funguje v Evropě, tam silné euro vůči dolaru bude znamenat tlak na zisky exportujících firem z Evropy.

Americké firmy reportují dobré výsledky

Jan Valášek: Petře, tys mluvil o nějakém výhledu do budoucnosti týkající se právě výsledků firem, jak to ale vypadá aktuálně s výsledkovou sezonou?

Petr Syrový: Aktuálně to vypadá tak, že minulý týden jsme si mohli přečíst zprávu o vysokých ziscích a o dobrých zprávách z Apple, a investoři Apple za dobré zprávy odměnili růstem cen jeho akcií. Cena akcií Apple vyrostla asi o 5 procent za den, a to poslalo index Dow Jones (DJIA) na hodnotu 22 000 bodů. Našimi médii proběhla zpráva o Apple, ale ono to není jenom o Apple.

Tento příběh se týká většiny firem v USA, protože za druhé čtvrtletí reportovalo své výsledky již 401 společností z 500, které jsou v indexu S&P500. U většiny z nich, u 73 procent společností, došlo k překonání očekávání zisků a jen 19 procent společností za tímto očekáváním zaostalo. Akciové indexy jsou na rekordních hodnotách, ale tyto rekordní hodnoty, tyto vysoké ceny, jsou vysvětlitelné dobrými výsledky společností.

iDnes.cz: Exekuce sužují už i střední třídu, je to problém, varují odborníci

Jan Valášek: Díky, Petře. Na závěr tady máme ještě jednu zajímavou zprávu z České republiky, která říká, že exekuce sužují už i střední třídu. Můžu se zeptat, co bychom měli dělat, abychom se těm exekucím vyhnuli? Protože očividně se to již může týkat i lidí, do kterých bychom to nikdy neřekli.

Petr Syrový: Přesně tak, a očekáváme, že pokud porostou úrokové sazby, počet exekucí může ještě o něco narůst, protože vyšší sazby zvýší splátky úvěrů. Vidíme tam v současné situaci ještě jednu nebezpečnou věc, a to je přehnaný optimismus, který pramení z dobré ekonomické situace, kdy ekonomika roste, je nízká nezaměstnanost, příjmy rostou a lidé mají větší chuť se zadlužovat.

Minule jsme říkali, že v dobách, kdy se ekonomice daří a výplatám se daří a růstům mezd se daří, je dobré víc peněz odkládat stranou. Stejně tak platí, že v okamžiku tohoto optimismu je dobré se zadlužovat s rozmyslem, velmi opatrně a počítat s tím, že takhle dobré prostředí, takhle dobrá doba nemusí být pořád. Musíme myslet na situaci, kdy se ta doba zhorší, aby nám ty úvěry nepřinesly problémy, aby i my jsme se díky úvěrům neocitli v exekucích.

Jan Valášek: Petře, to byla poslední zpráva, kterou jsme si pro klienty tento týden připravili. Já ti díky za tvůj čas, užívej si dál léto a stejně tak i naši klienti. Mějte se pěkně, na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz