V minulém týdnu pro "Přečetli jsme za vás ... " Honza Valášek a Tomáš Tyl vybrali z následujících domácích a zahraničních článků. Portfolia českých dluhopisových a peněžních fondů, která díky své strategii, investují s rizikem jisté ztráty. - Aktuální inflace v ČR se zvýšila na 2,5 %. To znamená, že ten, kdo má hotovost nebo spořící vklady, opět začíná přicházet reálně o peníze. - Chybět na trhu kvůli neustálému strachu z propadů je jednou z nejhorších investičních strategií. Výnos klienta, který zainvestoval těsně před krizí v roce 2007 a do dnešního dne vydělal 5 až 8 % p.a. je toho důkazem. - Optimistická prognóza americké ekonomiky a horší zprávy z Evropy.

Týdenní video komentář - 11. srpen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den u dalšího „Přečetli jsme za vás“ vás vítá tentokrát Honza Valášek a se mnou je tady kolega Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den. Ahoj, Honzo.

České fondy mají značný podíl investic se zápornými výnosy

Jan Valášek: Pojďme rovnou na to, co nás tento týden zaujalo. První zpráva, Tomáši, říká, že české fondy, a nejsou to jenom fondy, mají v portfoliu značný podíl investic, které nesou záporné výnosy. Jak je možné, že se vůbec něco takového děje?

Tomáš Tyl: Je to tím, že krátkodobé dluhopisy českého státu jsou tak bezpečné, že si stát půjčuje se zápornou sazbou. To je relativně nový fenomén, který se tu objevil.

Právě fondy, které investují do dluhopisů, mají určitý podíl těch dluhopisů s krátkou splatností, nebo dokonce, když jsou to fondy peněžního trhu, je tam většina takových dluhopisů. Fondům nezbývá než tyto dluhopisy nakupovat, protože nemůžou jako běžný investor uložit peníze někam na spořicí účty nebo tak podobně. Musí je mít někde zainvestované a nezbývá jim než kupovat právě tyto instrumenty. Tím pádem ty fondy – a ono už je to delší dobu – ztrácejí ekonomický smysl. Když mají výnosy nula nebo dokonce záporný, kromě toho ten fond má nějaký poplatek, nemá pro běžného investora smysl někam takto investovat. Paradoxně však tyto fondy přitahují v Česku nejvíce investorů a těch peněz je tam poměrně velký objem.

Pro nás to není žádná novinka, my tvrdíme už několik let, že tyto fondy nedoporučujeme a že se nevyplácí do nich investovat. Takže nic nového pro nás.

Česká inflace z 0 procent v nedávné době na aktuálních 2,5 procenta

Jan Valášek: Další zpráva, kterou jsme tento týden vybrali, souvisí s tím, že v poslední době jsme v České republice zvyklí na téměř bezinflační prostředí, na inflaci okolo nula procent. Jaké jsou novinky tady?

Tomáš Tyl: Ta inflace se postupně začala zvedat, teď je někde kolem 2,5 procenta, což dlouhodobě není nic nenormálního, a inflační cíl České národní banky je hodně blízko tady toho, ale my jsme tomu odvykli a znamená to, že kdo nevydělává 2,5 procenta, přichází o ty peníze, přichází o tu jejich kupní sílu.

Zdroj: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3599275/za-ceskou-inflaci-stoji-drahe-potraviny.html

Jan Valášek: Můj další dotaz souvisí s tou předchozí zprávou. Jak se má investor v takovém prostředí pohybovat?

Tomáš Tyl: Vzhledem k tomu, že hotovost ani dluhopisy nic nevydělávají, to už jsme si řekli na tom minulém slidu, tak ta hlavní ochrana proti inflaci, což je jeden z největších dlouhodobých nepřátel investora, je investovat do akcií, které tu inflaci překonají.

Další věc, jak je možné toho využít je, když si kupujete nemovitost, využívat hypoteční bydlení, protože aktuální úroky se pohybují někde kolem 2 procent, což znamená, že tu hypotéku, resp. úroky vám ta inflace splatí.

Nenechte se strhnout proroky zkázy

Jan Valášek: Když bychom se posunuli dál, tak tady máme na slidu dva nadpisy, dva články. Jeden, ten z Wall Street Journal, říká, že je to zhruba deset let od toho, kdy začala jedna z největších finančních krizí. Jak tady ty dva nadpisy, Tomáši, spolu souvisí?

Tomáš Tyl: Souvisí to tak, že ten první článek hovoří o tzv. Permabears – to jsou lidé, kteří prognózují, že přijde krach. Prognózují to neustále dokola a dokola, dokud vždycky ten krach nepřijde, což se jim jednou za čas stane. Jednou za čas mají pravdu, ale hlásají neustále, že to nastane.

Ten článek hovoří o tom, že ti lidé, kteří to poslechnou a neinvestují do akcií právě kvůli obavám z krize, přicházejí o ty výnosy, které na tom trhu mohou realizovat, a proto je to nejhorší investiční strategie.

Ty dva články spolu souvisejí také tak, že kdo zainvestoval do akcií před deseti lety, to znamená na vrcholu té finanční krize, nebo předtím, než vypukla a akcie začaly padat o desítky procent, čili kdo zainvestoval v tom nejhorším místě, přesto doteď vydělal ve světových akciích necelých 5 procent p.a., a kdo investoval pouze do amerických akcií, tak dokonce vydělal 8 procent p.a., v koruně. Tady je vidět, že na tom trhu je mnohem horší chybět, než občas zažít nějaký propad nebo nějaký krach, který k tomu dlouhodobému investování patří.

Patria.cz: Americká ekonomika bude přes zvyšování sazeb dál expandovat, Evropa naopak brzdit

Jan Valášek: Pojďme už na poslední zprávu, která říká, že americká ekonomika – i přesto, že zvyšuje úrokové sazby – by měla dál expandovat. Investor tam cítí určitý rozpor. Jak je toto možné?

Tomáš Tyl: Jde o to, že ta expanze je navázaná na celkovou dostupnost peněz a ta sazba je jenom jeden aspekt. Když FED zvedá sazby, tak jakoby snižuje dostupnost peněz, ale ta závisí na ochotě bank půjčovat a celé řadě dalších faktorů. Ty jsou v Americe takové, že nahrávají větší dostupnosti úvěrů a to tu ekonomiku podporuje.

Pozn.: graf převzat z https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3599290/americka-ekonomika-bude-pres-zvysovani-sazeb-dal-expandovat-evropa-naopak-brzdit.html

Naopak v Evropě, jejíž monetární politika je poměrně uvolněná, je tu kvantitativní uvolňování a sazby jsou stále nízké, Evropská centrální banka je neplánuje zvyšovat, ty banky tolik nepůjčují kvůli řadě věcí – jsou v tom regulace, situace v Evropě a tak dále. Tím pádem tady ta dostupnost peněz stále není taková, takže Evropa brzdí, i když se centrální banka snaží uvolňovat. Amerika bude expandovat, protože ty podmínky tam jsou dobré.

Pro nás je to důležité v tom, že my stále Ameriku doporučujeme převažovat, a na tomto doporučení zatím neplánujeme nic měnit.

Jan Valášek: To bylo od nás všechno, Tomáši, já ti díky za tvůj čas a našim klientům přeju příjemný zbytek léta a mějte se pěkně. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky, mějte se pěkně. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Blanka Marosi, www.eFrank.cz