Aktuální "Přečetli jsme za vás ... " za týden k 17.8. obsahuje: Evropa má problémy s dluhy periferie, které se dají těžko vyřešit - Reformy se mají dělat, když je ekonomický cyklus na vrcholu. Evropa má šanci, jen ji nesmí propásnout - Slabý dolar pomáhá americkým exportérům, ale evropským škodí - Tesla s ratingem B- vydala dluhopisy s výnosem 5,25 procent. Společnosti na českém trhu rating často nemají a vydávají dluhopisy s podobným nebo nižším výnosem, proto je nenakupujeme - Generace mileniánů nepreferuje akcie, generace babyboomers ano. Rozdíl je ve zkušenostech. Babyboomers mají zkušenosti již 40 let.

Týdenní video komentář - 18. srpen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, u dalšího „Přečetli jsme za vás“ vás vítá Petr Syrový a Honza Valášek. Ahoj, Petře. Zdravím tě.

Petr Syrový: Dobrý den.

Patria.cz: Pimco (jeden z největších světových správců aktiv): „Před Evropou se mějte na pozoru, ať roste jakýmkoli tempem“

Jan Valášek: Pojďme, Petře, rovnou na první zprávu. My v poslední době dost často zmiňujeme to, že převažujeme Ameriku, ale jak se na to dívají ostatní hráči na trhu?

Petr Syrový: Například Pimco – což je jeden z největších světových správců aktiv – říká: „Před Evropou se mějme na pozoru, ať roste jakýmkoliv tempem.“, protože on vidí v Evropě problémy, které plynou z její zadlužené periferie – to jsou ty jižní státy – a ty dluhy se nijak nedaří snižovat. Aby se dluhy mohly snížit, je potřeba, aby ekonomika nastartovala růst, a to se v současné době neděje, protože některé ekonomiky, když se jim nedaří a chtějí nastartovat růst, poklesne hodnota jejich měny, tím pádem to pomůže exportérům, pomůže to ekonomice – a to díky společné měně euro v tuhle chvíli nejde. Právě proto, že vidíme v Evropě problémy, které se neřeší, Evropu podvažujeme, stejně jako to vidí Pimco a podobní hráči na trhu.

Patria.cz: Skutečná poučení z řeckého ekonomického utrpení

Jan Valášek: Nás tady, Petře, na Patrii zaujala ještě jedna zpráva, která souvisí i s tou předchozí – když jsi mluvil o periferních ekonomikách v Evropě, můžeme se nějak poučit z nedávné řecké krize?

Petr Syrový: Co se stalo v řecké ekonomice nebo v Řecku? Řecko dobře rostlo před krizí, před rokem 2007, a jakmile přišla ekonomická krize, v Řecku byl velký problém a bylo nutné dělat reformy. To, že je nutné dělat reformy, se vědělo už dávno, jen ty reformy v dobách růstu nikdo nedělal. Hlavní poučení z řecké krize zní: reformy je třeba dělat v době, kdy se ekonomice daří, protože tou dobou jsou reformy méně bolestivé než v dobách, kdy je děláme, když už je pět minut po dvanácté a když už ekonomika klesá. Toto poučení si může vzít třeba rozvinutá Evropa, jako je Německo, protože v Německu budou v září volby, určitě se bude hodně mluvit o reformách, a tak, jak se bude mluvit o volbách, jak se bude mluvit o reformách, čekáme, že akciové trhy v Evropě, zejména v Německu, budou volatilnější.

WSJ.com: Dollar Weakness Could Provide Just the Boost the Sluggish U.S. Economy Needs

Jan Valášek: Další zpráva se týká dolaru. V poslední době dolar oslabuje nejenom vůči koruně, ale i vůči euru a jiným měnám. Jak se to může, Petře, podepsat na celé americké ekonomice?

Petr Syrový: Americkou ekonomiku to ovlivní dvěma zásadními způsoby. První z nich je, že slabší měna znamená trochu dražší dovozy, tím pádem by mohla růst americká inflace. I když americká ekonomika je hodně založena na domácí spotřebě a toho importu tam není až tak moc jako třeba u nás, ale i přesto se v inflaci ten vliv slabší měny promítne a můžeme čekat narůst inflace, která je dneska velmi nízká a je pod očekáváním ekonomů. Druhá věc, jak se promítne slabší dolar do americké ekonomiky – slabší dolar pomůže firmám k exportu, hlavně těm velkým, které jsou globální, které jsou celosvětové; tam čím slabší dolar, tím vyšší oni budou mít tržby, protože se jim bude lépe vyvážet. No a naopak, když je slabší dolar a silnější euro, bude to naopak brzdit evropské exportéry.

Morningstar.com: Tesla prices bond deal at yield of 5.25%

Jan Valášek: Ještě chvilku zůstaňme v Americe. Další zpráva se týká toho, že společnost Tesla vydala korporátní dluhopisy s výnosem 5,25 %. Myslíš, Petře, že je to moc, nebo málo?

Petr Syrový: Společnost Tesla má rating B-, což je spekulativní rating, a tomuto ratingu výnos pět a čtvrt procenta velmi dobře odpovídá. Co nás zaujalo na této zprávě, je porovnat nabídku dluhopisů v Americe a v Evropě. Na českém trhu se totiž běžně nabízejí dluhopisy, které mají podobný výnos – 4 %, 5 % nebo často i výrazně nižší – a přitom jsou to společnosti nesrovnatelně menší a jsou to společnosti bez ratingu. Tyto české dluhopisy nedoporučujeme klientům do portfolií, protože tam vidíme velmi špatný poměr rizika a výnosu. Když už jsme u společnosti Tesla, tak ani ty nedoporučujeme klientům do portfolií, protože místo konkrétních dluhopisů doporučujeme fondy, případně ETF, která jsou zaměřená na high yield dluhopisy nebo na dluhopisy ve spekulativním ratingu. High yield dluhopisy zabalené do ETF nabízejí podobný výnos, aktuálně 5,6 %, při podobném ratingu – při ratingu B.

Patria.cz: Proč nemají mileniáni rádi akcie a preferují nemovitosti?

Jan Valášek: Na závěr tady máme poslední zprávu, Petře. Proč nemají Millennials rádi akcie a preferují nemovitosti?

Petr Syrový: Protože mají krátkou zkušenost. Společnost Bankrate udělala průzkum na trhu a zjistila, že většina dospělých preferuje investici do nemovitostí před investicí do akcií. Pak se podívali ještě na větší na detail a podívali se, jaké jsou preference vzhledem k věku. Mladší klienti preferují nemovitosti, protože jejich zkušenosti s akciemi a doba, po kterou sledují akciové trhy, třeba už i od dětství, jsou cca 20, maximálně 30 let. Oni tam vidí jenom růsty akcií, a potom krize a velké propady a vidí jenom tu rizikovost akcií. Kdežto jejich rodiče nebo dokonce prarodiče, ti, kteří mají delší zkušenosti a znají akciové trhy řekněme nějakých 40 let, už do toho dokážou zahrnout ten opravdu dlouhodobý pohled, kdy vědí, že dlouhodobý horizont akciím velmi dobře vyhovuje. Babyboomers vědí, že pokud dají akciím dostatek času, tak se nakonec všechno spraví.

Jan Valášek: Petře, to byl výběr z toho nejzajímavějšího tento týden, já ti děkuji za tvůj čas, užívej si zbytek léta a budu se těšit zase za týden. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.