Největší privátní banka světa UBS si myslí, že ještě nepřišel čas redukovat akciové pozice. S názorem UBS souhlasíme. Poprvé v této dekádě rostou všechny ekonomiky OECD zároveň, ale ani v takovém prostředí nelze investovat bez rozmyslu a je třeba myslet na diverzifikaci. Propady jenotlivých společností, jako tento týden např. u Provident Financial o 66%, mohou být pro nediverzifikovaná portfolia fatální! Diamanty nebyly a nejsou dobrou investicí. Kartelově ovliněné ceny a vysoké rozdíly mezi nákupní cenou jsou toho důkazem.

Týdenní video komentář - 25. srpen 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, vítáme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, dneska vás zdraví opět Honza Valášek a se mnou je tady kolega Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

UBS Monthly Letter: Převažujeme světové akcie...

Jan Valášek: Pojďme, Tomáši, rovnou na první zprávu. My nejenom díky naší spolupráci se švýcarskou bankou UBS – sledujeme její měsíční dopisy. Co tě, Tomáši, zaujalo na tom posledním, srpnovém?

Tomáš Tyl: Důležité je, že UBS stále převažuje globální akcie, a hovoří v tom dopise o něčem podobném jako i tady zmíněný Morgan Stanley, a to je vlastně to, že se nacházíme v poslední fázi ekonomického cyklu, ale nejsme ještě na vrcholu. Ten vrchol je stále před námi a UBS říká, že ten, kdo teď utíká z trhu, protože se domnívá, že je drahý nebo že jsou tu nějaká rizika, riskuje to, že nebude mít ty výnosy, které nastanou, když se ta nebezpečí nenaplní. Náš názor je hodně podobný jako těchto institucí, jsme prostě blízko nějakému vrcholu, ale pořád se vyplatí investovat, pořád akcie mírně převažujeme a pořád se domníváme, že ty fundamenty jsou rozumné a že se vyplatí na tom trhu zůstat a neutíkat z něj.

WSJ: Všechny světové ekonomiky rostou

Jan Valášek: Ty jsi, Tomáši, mluvil o fundamentech, o aktuálním stavu ekonomického cyklu. Jak tedy konkrétně vypadají aktuálně světové ekonomiky?

Tomáš Tyl: Tady nastal docela zajímavý jev, že všechny ty sledované globální hlavní ekonomiky rostly najednou což se obvykle nestává, vždy je nějaká v recesi, nějaká stagnuje ale teď po deseti letech nastala poprvé takováto situace, očekávaný růst je asi 3,5 % za svět. S tou předcházející zprávou to souvisí v tom, že vidíme, že ekonomiky rostou, nezaměstnanost klesá, inflace je pořád nízká, a to všechno jsou poměrně příznivé podmínky, ale na druhou stranu také ukazují přesně na to, že jsme v té pozdější fázi cyklu, takže proto vnímáme citlivě, co se na tom trhu děje.

I na rostoucím trhu je důležité diverzifikovat

Jan Valášek: Ty, Tomáši, mluvíš o tom, že všechny ekonomiky rostou a na tom trhu zdánlivě není žádný problém. Znamená to, že můžeme v takovém prostředí investovat bez rozmyslu, že do čehokoliv zainvestujeme, to poroste?

Tomáš Tyl: To určitě ne, pořád je důležité diverzifikovat a my to tady můžeme ilustrovat na dvou zprávách tykajících se jednak společnosti WPP což je reklamní agentura, která vlastní například Ogilvy která po výsledcích ztratila 12 %, což není málo, nebo třeba akcií Provident Financial, které se dostaly do finančních problémů a klesly dokonce o 66 %, takže poměrně významná ztráta, a to i na tom trhu, který je příznivý a který roste. Proto pro nás je důležité stále diverzifikovat. My s našimi klienty nechceme, aby měli v jedné akcii více než 5 % akciového portfolia, protože to riziko by potom bylo značné.

Xman.idnes.cz: Diamanty bez lesku: jsou nadhodnocované a stojí za nimi kartel

Jan Valášek: Na závěr tady máme, Tomáši, ještě jednu nadčasovou zprávu, která se týká diamantů, protože nám občas od klientů chodí dotazy, jestli investovat do diamantů, případně jak. Co říká tady tento článek?

Tomáš Tyl: Na tom článku je zajímavé, že po dlouhé době jde o článek, který je k diamantům kritický. Spíše se můžeme setkat s různými PR články. Jak tento článek dobře poukazuje, kolem diamantů jsou různé mýty a polopravdy, protože diamanty jsou v podstatě hodně dílem marketingu, a ten jejich lesk a sláva nejsou zase takové, jak se může zdát z různých propagačních materiálů. Ceny diamantů byly vždycky silně ovlivňovány kartelem De Beers, který ty diamanty těžil a často je těžil do trezoru, to znamená – nepouštěl diamanty na trh, aby ta poptávka po diamantech překonávala nabídku a ceny rostly. Další důležitá věc je, že když kupujeme diamanty, tak u investičních diamantů je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou – což je taková obdoba nějakého výstupního poplatku – 20 40 %. Říká se, že diamant není problém koupit, problém je ho prodat. Když ho budeme chtít prodat, tak ho můžeme prodat také za o 40 % nižší cenu, než je cena uváděná na burzách, kde se s diamanty obchoduje. U diamantových šperků to může být 80 %, ale klidně třeba i 95 %, takže my se k diamantům dlouhodobě vyjadřujeme, protože naši klienti se na to ptají už někdy od roku 2009, a co říkáme je, že diamantový šperk může potěšit, může se někomu líbit a může si ho z tohoto důvodu koupit, ale diamanty, a diamantové šperky už vůbec, rozhodně nejsou rozumnou investicí.

Jan Valášek: To bylo od nás, Tomáši, vše z našeho výběru toho nejzajímavějšího za tento týden. Já ti děkuji za tvůj čas, klienty zdravím a na shledanou.

Tomáš Tyl: Já děkuji, mějte se pěkně. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.