Nálada v evropské ekonomice je nejlepší za posledních 10 let - Dobré nálady v ekonomice si můžeme všimnout například i na: více lidí v restauracích a hotelech, více aut na silnicích nebo vyšší ceny - Zatímco v Rusku stát zachraňuje banky, v Americe do nich investuje Warren Buffett - mimo jiné i kvůli jejich zajímavým dividendám.

Týdenní video komentář - 1. září 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“ od 25. 8. do 31. 8. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den.

Patria.cz: Ekonomická nálada v eurozóně je na desetiletém maximu

Tomáš Tyl: Můžeme jít na první zprávu. Minule jsme se bavili o tom, že globální ekonomiky rostou. Jak je na tom zejména Evropa?

Petr Syrový: Evropa má taky dobré zprávy, dobré výsledky. Ekonomická nálada v eurozóně je na desetiletém maximu, jsou prognózy na růst hrubého domácího produktu v Evropě ve výši 1,9 procenta v roce 2017. To, že se ekonomice daří, a to, že je v ekonomice dobrá nálada, samozřejmě pomáhá firmám. Pomáhá to jejich tržbám, následně jejich ziskům, a tudíž i cenám akcií.

Patria.cz: Zápisky z letní dovolené, aneb koláž obrazů z přehřáté ekonomiky

Tomáš Tyl: Předchozí zpráva ukazovala nějakou statistiku. Můžeme pozorovat to, co se děje v ekonomice – ten růst – i vlastníma očima, nejenom když se díváme na statistiky nebo do zpráv?

Petr Syrový: Možná jste si všimli, když jste byli na dovolených, že to, že se lidem daří dobře, že lidé více utrácí, je vidět na mnoha místech. Jsou plnější restaurace, jsou plnější hotely. Když se někde pohybujeme autem po silnicích, potkáváme víc aut – ať osobních anebo kamionovou dopravu.

Dalším znakem, že se ekonomice dobře daří, jsou vyšší ceny, než které byly třeba loni nebo předloni, protože provozovatelé nemají nouzi o zákazníky a nemusí tedy o ně bojovat nízkou cenou. Dokonce jsme slyšeli od někoho, kdo si zařizoval dovolenou na poslední chvíli – a vždycky to takhle fungovalo – tak najednou nebylo z čeho vybírat, protože bylo velmi málo volných nabídek, a dokonce i když se snažil zařídit si vánoční pobyt, tak i tam už to bylo velmi probrané a těch nabídek bylo méně.

To, že se lidem daří, že víc lidí má práci a víc lidí má větší mzdy, je vidět i na dalších ukazatelích, nemusíme se spoléhat jenom na stránky Českého statistického úřadu.

Do amerických bank investuje Warren Buffett

Tomáš Tyl: Další zprávy, které tu máme, se týkají Warrena Buffetta. To je investor, který je pro nás velkým vzorem. Co je teď zajímavého z toho co dělá a říká nebo co říkal?

Petr Syrový: Co nás zaujalo u Warrena Buffetta byl například v roce 2012 jeho článek, kde říká „preferuji akcie před zlatem“, protože on preferuje investice, které vytvářejí nějakou hodnotu, které generují peníze. Vyhýbá se investicím, kde něco koupí, a doufá, že to prodá v budoucnu dráž, protože možná po tom bude vyšší poptávka. Proto před pěti lety investoval více do akcií. Zlato před těmi pěti lety bylo na cenovém vrcholu a on ho nepoužíval. Pětiletý vývoj mu dal v tomto jeho pohledu za pravdu. V dnešní době Warren Buffett koupil akcie Bank of America. Důvodem, proč je koupil, bylo to, že on potřebuje vysokou dividendu, jemu se líbí tok hotovosti, který nabízí držení akcií Bank of America.

My se k investicím u našich klientů chováme velmi podobně jako Warren Buffett, preferujeme investice do firem, které vytvářejí hodnoty a vyplácejí svoje výnosy. Nedoporučujeme stavět svoje portfolio na zlatě, kdy doufáme, že jeho cena možná poroste a my ho jednoho dne prodáme dráž. Toto říkáme celou dobu, co spolupracujeme s klienty, to je taková nadčasová věc, není to žádná žhavá novinka.

V Rusku zachraňuje banky stát

Tomáš Tyl: Předtím jsme se bavili o tom, že globální ekonomiky rostou, světu se daří, ale neplatí to úplně všude. Tady ta zpráva se týká Ruska. Co se tam stalo?

Petr Syrový: V Rusku probíhá bankovní krize, která je taková pomalá, ale pro ruskou společnost a ruskou ekonomiku důležitá. Banky se tam potýkají s výrazným odlivem vkladů, mají problémy s likviditou, a proto některé z nich musí zachraňovat stát. Sice jsme říkali, že ekonomice se ve světě, v Evropě daří, ale neznamená to, že úplně všude. Emerging markets mají trošku jiné chování a mají svá specifická rizika, a právě kvůli tomu, že emerging markets jsou rizikovější, investice do emerging markets dlouhodobě podvažujeme.

Tomáš Tyl: Já ti děkuji, Petře, za odpovědi, našim divákům děkuji za pozornost a příště zase na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz