Norský fond, který investuje na důchody svých občanů příjmy z ropy, investuje 65 % portfolia do akcií - Obliba akcií u českých investorů je nízká. Je daleko za stavebním spořením, penzijním připojištěním, spořicími účty a dokonce za zlatem nebo za životním pojištěním. - Končí období nulových úrokových sazeb. ČNB ale i Bank of England uvažují u růstu sazeb. - Největší privátní banka UBS očekává kurz dolaru v příštích 3-6 měsících na současné úrovni.

Týdenní video komentář - 15. září 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, tentokrát od 8. 9. do 14. 9. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Patria.cz: Aktiva norského státního investičního fondu poprvé přesáhla jeden bilion dolarů
Tomáš Tyl: Můžeme se vrhnout na ty zprávy. První je, že aktiva norského státního fondu poprvé přesáhla jeden bilion dolarů. Co je to za fond a do čeho investuje, Petře?

Petr Syrový: Norsko má poměrně výrazné příjmy z těžby ropy a jejího prodeje a Norsko nechce tyto peníze projíst, ale chce je investovat na důchody svých občanů, to znamená – tyto přebytky investuje dlouhodobě a chce je investovat hodně bezpečně a chce z nich platit důchody Norů. Nás zaujalo, že aktiva tohoto fondu jsou z 65 procent v akciích a vzhledem k tomu, že tento fond má velmi dlouhý investiční horizont, myslíme si, že to je správně.

Obliba akcií u Čechů je nebezpečně nízká
Tomáš Tyl: To bylo, jak to dělají ve světě, a další zpráva ukazuje, jak se to dělá u nás, v Čechách. Vidíme tady nějaké rozdíly, Petře?

Petr Syrový: V Čechách se investuje jinak, tam v oblibě investic mezi občany samozřejmě vede stavební spoření, penzijní připojištění, spořicí účty anebo drahé kovy, jako je zlato. To jsou investice, které jsou často dlouhodobé, a přitom vůbec neobsahují akciovou složku, což si myslíme, že je špatně. Dokonce je tam dobře vidět, že se nekryje investiční horizont cílů, které jsou dlouhodobé, s produkty, které jsou takové ty krátkodobé. Co nás zaujalo je, že fondy prohrávají v oblibě dokonce s životním pojištěním, které se podle nás nehodí jako dlouhodobý produkt pro zhodnocování prostředků.

Končí období nízkých sazeb na celém světě
Tomáš Tyl: Další zprávy se týkají růstu sazeb. Co se ohledně sazeb děje a čím je to důležité i pro nás?

Petr Syrový: Úrokové sazby se postupně ve světě zvedají. Mluví o tom nejenom Česká národní banka, ale i centrální banka Velké Británie. Jde totiž o to, že ekonomice se daří, a když se daří ekonomice, je součástí ekonomického cyklu růst úrokových sazeb.

My jsme byli zvyklí na velmi dlouhé období téměř nulových úrokových sazeb a bylo to dlouhé období spojené s velmi nízkou inflací. Je dost možné, že toto období už pomalu začíná končit, že se objevuje růst inflace, rostou úrokové sazby, a je možná potřeba si některé věci v hlavě nastavit jinak a změnit a odvyknout tomu, na co jsme byli zvyklí - na velmi levné hypoteční úvěry. Byli jsme zvyklí na to, že ceny dluhopisů postupně rostou. S růstem úrokových sazeb se můžeme připravit na pokles cen dluhopisů, můžeme se připravit na růst úrokových sazeb u hypoték – to bude znamenat, že hypotéky budou dražší a tím budou i vyšší splátky.

Tím, že centrální banky zvyšují úrokové sazby, se snaží trošku tlumit ekonomiku, aby se nepřehřívala, a tím pádem to znamená, že pro zemi, která má vyšší úrokové sazby, je to jeden z faktorů, který podporuje posilování její domácí měny.

UBS: Nepředpokládá, že by dolar měl dále krátkodobě oslabovat
Tomáš Tyl: Poslední zpráva, kterou tady máme, se týká dolaru a jeho vývoje. Kam tedy ten dolar půjde, Petře?

Petr Syrový: Předpovídání pohybu měn patří k nejméně spolehlivým ekonomickým předpovědím. Nedá se spolehlivě předpovědět, kam se bude vyvíjet která měna. Největší privátní banka, UBS, předpovídá kurz dolaru či euru na úrovni někde mezi 1,18 až 1,20 v horizontu tří až šesti měsíců. Jenom pro zajímavost, dnešní kurz je 1,19, to znamená, že banka UBS v horizontu tři až šest měsíců nepředpokládá, že by měl dolar nějakým způsobem výrazně oslabovat.

My se stavíme k cizím měnám v našem řešení tak, že chceme měnově diverzifikovat. My se nesnažíme předpovídat, kam která měna půjde, protože toho nejsme schopní, neumíme to a nemyslíme si, že by to někdo uměl. Snažíme se být zastoupení ve všech měnách, jak v dolaru, tak v euru, tak v koruně nebo ještě v těch dalších, menších.

Další věc, kterou je dobré si uvědomit, je, že neinvestujeme do cizích měn, nejsme fanoušci ani eura, ani koruny, ani dolaru, ale my investujeme do aktiv, která jsou v cizích měnách. Proti oslabování měny tak dlouhodobě může působit růst cen aktiv, která máme nakoupena.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi, našim posluchačům děkuji za pozornost a přeji pěkný týden. Za týden zase na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz