Vychází aktuální "Přečetli jsem za vás ..." s Tomášem Tylem a Petrem Syrovým: Warren Buffett vidí americké akcie jako bezpečnou investici pro dlouhodobé investory v souvislosti s jeho předpovědí o amerických akciích za 100 let - Příjmy Američanů rostou, což pomáhá tržbám a ziskům firem - Jednotlivé společnosti jsou rizikové, proto diverzifikujeme

Týdenní video komentář - 22. září 2017

Přepis video komentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího pátečního „Přečetli jsme za vás ...“. Moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

tom Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Buffett: „Americké akcie vydělají 50násobek za 100 let“
Petr Syrový: Můžeme jít hned na první zprávu. Zaujalo nás, že Warren Buffet říká, že akciový index Dow Jones překoná hranici jeden milion bodů, přitom dnes je na hodnotě 22 000. Co měl pan Buffet na mysli, když tohle říkal?

Tomáš Tyl: Ten titulek zní svým způsobem docela bombasticky, protože ten index musí vyrůst na padesátinásobek, aby se dostal na tu hodnotu, což se zdá docela hodně, ale když si to přepočteme za to období – že to má nastat do sta let – tak ten výnos není tak dramatický. Kdyby k tomu mělo dojít za sto let, stačí, aby ten index vyrostl „pouze“ o 3,9 procent p.a., což není tolik. Index Dow Jones je hodně oblíbený, má nějaká svá specifika, je to index několika velkých firem v Americe. Má taky jedno specifikum, že nevyplácí dividendy, takže ten předpoklad je, že vyroste i bez započtení dividend. Ale když se podíváme do historie, tak v minulém století ten index vydělal 5,8 procent p.a. – bez těch dividend. Když bychom započítali dividendy, tak jsme dokonce na historickém výnosu kolem 10 procent p.a., takže z toho je vidět, že ten odhad je poměrně konzervativní.

Co nás ještě na tom článku zaujalo, je, že Buffet v něm hovoří o amerických akciích. Považuje je za bezpečnou investici a také hovoří o tom, že se domnívá, že ti, kdo sází proti Americe, nedopadnou se svými investicemi dobře.

Američané bohatnou, což pomáhá firmám
Petr Syrový: Tomáši, často tady mluvíme o tom, že americké ekonomice se daří, projevuje se to i v příjmech obyvatelstva. Jaká jsou čísla o příjmech lidí v Americe?

Tomáš Tyl: Američané bohatnou, a co je na tom zajímavé, je, že se to projevuje ve všech skupinách, že to není jen o tom, o čem se někdy mluví – že bohatí bohatnou a chudí jsou na tom pořád stejně. Teď dochází k tomu, že vzrostl přímo medián amerických domácností. Je to důsledkem toho, že se Americe daří líp, ale také to startuje tu spirálu, takže když se těm lidem daří lépe, mohou více utrácet, a tím zase mohou pohánět motor ekonomiky, takže samozřejmě to potom má v důsledku pozitivní dopady na americké firmy a jejich tržby a zisky.

Jednotlivé společnosti jsou rizikové, proto diverzifikujeme
Petr Syrový: Americké ekonomice se daří, ale našli jsme zprávu, že zkrachoval největší prodejce hraček v Americe. Tomáši, proč jsi vybral tuhle zprávu?

Tomáš Tyl: Ta zpráva je právě zajímavá tím, že i na trhu, kde se firmám daří, lidé mají větší příjmy a firmám by to mělo pomáhat, může docházet k tomu, že nějaká firma to nezvládne a zkrachuje. Ukazuje to, že byznys má svá rizika má své výnosy.

Proto my, když investujeme, tak investujeme do široce diverzifikovaných fondů nebo ETF, které obsahují velké množství akcií, abychom neměli velký podíl v jedné firmě a tím nás nějaký krach firem, které na tom trhu jsou, příliš neohrozil. Když investujeme do jednotlivých akcií, jednotlivých titulů, tak do nich nikdy nechceme dávat více než 2 procent z akciové složky portfolia – právě také z toho důvodu, aby nás krach nějaké akcie finančně neohrozil, kdybychom to neodhadli.

Bitcoin je extrémně volatilní
Petr Syrový: Několik týdnů zpátky jsme hovořili o bitcoinu a minulý týden nám psal jeden z našich klientů, který dostal nabídku na těžbu kryptoměn. Měl investovat 4,6 milionů korun. Kdyby to udělal, tak by zažil obrovský výplach na svém účtu, protože bitcoin výrazně poklesl. Co se, Tomáši, dělo s bitcoinem v minulém měsíci na trhu?

Tomáš Tyl: Tady vidíme graf, jak cena bitcoinu šla nahoru, pak dramaticky dolů, pak zase o něco nahoru.

Jedna z těch zpráv, která tím hodně hýbala, byla ta, že v Číně chtějí omezovat obchody s bitcoinem. Co je ale na tom pro nás důležitější, je ta situace celkově. Aktuálně se o bitcoinu hodně hovoří – přestože málokdo skutečně rozumí tomu, co to je, tak na druhou stranu málokdo o něm neslyšel a bitcoin kupují lidé, ne ti, kteří by s ním chtěli platit, ale ti, kteří doufají, že se v budoucnu najde více lidí, kteří budou chtít bitcoinem platit, což je v podstatě určitá bublina. Takhle fungují bubliny když doufáte, že od vás to aktivum někdo koupí za vyšší cenu, protože ho bude chtít, a kupujete ho jenom s tím investičním záměrem, bez toho, že byste s tím měli nějaké jiné záměry, takže u těch komodit nebo měn jako je bitcoin, tohle ukazuje na určitou bublinu.

My samozřejmě nevíme, jestli ta bublina teď splaskává nebo jestli se mezitím ještě výrazně nafoukne, ale považujeme bitcoin za velmi spekulativní investici nebo spíš spekulaci, než investici, a proto ho našim klientům do wealth protection portfolia rozhodně nedoporučujeme.

Petr Syrový: Výborně, mockrát děkuju, Tomáši, za moc zajímavé informace. S vámi se loučím a budu se těšit někdy příště na slyšenou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz