Pouze 7 % aktivně spravovaných fondů za posledních 10 let překonala benchmark. Proto některé investiční společnosti zavádí novinku: managerský poplatek bude vyšší, pokud překonají benchmark, nižší pokud nepřekonají. Nezaměstnanost v Eurozóně se snížila na 9,1 %. Je vidět, že v této oblasti je Evropa stále daleko za USA, na stejné úrovni byla nezaměstnanost v USA po krizi v letech 2010 a 2011. Objevily se zprávy, že Škoda Auto možná plánuje převést část výroby do Německa. Jestli jsou pravdivé to nevíme, ale pro ČR je vysoká závislost na automobilovém průmyslu velkým rizikem. ČNB varuje: růst zadlužování a úrokových sazeb může být rizikem při splácení hypotéky.

Týdenní video komentář - 6. října 2017

Přepis video komentáře:

Tomáš Tyl:: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, od 22. 9. do 5. 10., tentokrát je ta perioda trochu delší. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový:: Dobrý den.

Aktivně spravované fondy i nadále nemají dobrou výkonnost
Tomáš Tyl: Poslední dobou se můžeme v Čechách setkat s názorem, že indexové fondy ETF mohou být problematické a že řešením jsou aktivně řízené fondy. Co si o aktivně řízených fondech myslí v zahraničí?

Petr Syrový: V zahraničí vyšla zajímavá studie, která mluví o výnosech zajištěných fondů, a z té studie plyne, že na roční periodě platí, že někdy aktivně řízené fondy vyhrají nad benchmarkem, někdy prohrají. Většinou prohrávají, ale když se podíváme na delší horizont, tak ty negativní roky, kdy prohrávají s benchmarkem, jsou častější, mají větší váhu a na desetileté periodě pouze 7 % aktivně řízených fondů překonalo svůj benchmark, to znamená – 93 % fondů, globálně investujících, s benchmarkem propadlo. Další zajímavá součást té studie hovoří o poplatcích. Snaží se dívat na vliv poplatků a na výnosnost fondů a dochází k tomu, že levnější fondy mají větší šanci překonat index – že ty fondy, které měly nižší poplatky, překonaly index ve 14 % případů, kdežto ty dražší fondy překonaly index pouze v jednom jediném procentu. Platí, že čím vyšší poplatky, tím hůř, není to tak, že čím vyšší poplatky, tím větší kvalita. Na tuto studii reagují některé americké investiční společnosti a přicházejí s novou poplatkovou strukturou, která říká: nepřekonáme-li index, bude nižší manažerský poplatek, překonáme index bude vyšší manažerský poplatek. Protože v České republice jsou poplatky u fondů poměrně vysoké, aktivně spravované fondy jsou drahé, preferujeme v našich portfoliích levnější řešení, a tím jsou ETF.

Nezaměstnanost v EU klesla, ale je stále vysoká a nebezpečná
Tomáš Tyl: Další zpráva se týká nezaměstnanosti v EU. Je pozitivní, protože ta nezaměstnanost klesla nejníže od roku 2008. Co to ale konkrétně znamená?

Petr Syrový: V Evropské unii, respektive v eurozóně, klesla nezaměstnanost na hodnoty 9,1 % ano, je to nejnižší hodnota od roku 2008, takže někdy od krize, ale takhle vysoká nezaměstnanost je stále poměrně vysoká v porovnání s Amerikou. Nezaměstnanost přes 9 % v Americe byla v letech 2010 a 2011, tedy těsně po krizi, to jsou ta těsně „pokrizová“ léta, a od té doby nezaměstnanost v Americe klesá a klesla na nějaká 4 %. Problémem v Evropě je také to, že je velmi různorodá a nejednotná. Nízká nezaměstnanost je v Německu, ale vysoká nezaměstnanost je na jihu Evropy – ve Španělsku, Portugalsku nebo Řecku. Když dál porovnáme Evropu a Ameriku, tak v Americe se ekonomice daří, očekává se tam růst HDP přes 3 % ve druhém čtvrtletí a například Warren Buffet považuje americké akcie za správně oceněné vzhledem k ziskům firem a vzhledem k úrokovým sazbám, které jsou v současné době velmi nízké.

Nebezpečná závislost ČR na auto průmyslu
Tomáš Tyl: Další zpráva zdánlivě nesouvisí s ekonomikou a s financemi. Říká, že Škoda by mohla přesunout výrobu Superbu do Německa. Proč se nám to zdá důležité?

Petr Syrový: Škodovka o tom pouze uvažuje, nevíme, jestli přesune, nebo nepřesune část výroby Škodovky do Německa. Je to pro nás důležité proto, že to ukazuje na výraznou závislost České republiky na automobilovém průmyslu. Velkou část našeho hrubého domácího produktu tvoří právě automobilový průmysl a na to navázané další obory. Jakýkoliv přesun výroby kamkoliv, do Německa nebo do jiných částí světa, nebo jakýkoliv otřes v tomto sektoru by mohl být velmi riskantní pro českou ekonomiku, proto při diverzifikacích doporučujeme měnově diverzifikovat a regionálně diverzifikovat, nespoléhat se jen na Českou republiku anebo blízké okolí.

Nebezpečí přináší i vyšší dluhy!
Tomáš Tyl: Poslední zpráva je z dílny České národní banky. My víme, že Českou národní banku se vyplatí sledovat, proto ji považujeme za důležitou, a ta zpráva se týká hypoték. Co nám říká?

Petr Syrový: Česká národní banka mluví o tom, že hypoteční úvěry rostou vysokým tempem. Zvyšuje se nám zadlužování českých domácností, a i přesto, že klesaly úrokové sazby, rostlo zatížení domácností. Splátka hypoték je v dnešní době vyšší, než byla před rokem 2015, protože domácnosti, i když měly levnější hypotéky, si braly daleko vyšší hypotéky, proto výše splátek v dnešní době už začíná být pro mnoho domácností problematická. Pokud by narostly úrokové sazby, narostly by splátky úvěrů a mohlo by to být pro některé domácnosti velmi nepříjemné. Proto u hypotečních úvěrů doporučujeme dlouhou fixaci, abychom snížili riziko růstu úrokových sazeb.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi, našim divákům děkuji za pozornost a příště zase na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz