Inflace začíná růst. My jsme do portfolií kupovali kromě J&T vkladů i státní protiinflační dluhopisy, jejichž výnosy nyní začínají růst. Na krátkodobý vývoj akciového trhu jsou různé názory. Někdo předpovídá růst, jiný pokles. My netipujeme, kam se akciové trhy budou krátkodobě ubírat. Víme, co budeme dělat v jednotlivých scénářích. Pro majitele firem, které chtějí svůj byznys prodat, je nejlepší doba od roku 2010. Cena nemovitostí může klesnout i na nulu. Nemovitosti v sicilském městě se prodávají za 1 euro. Investoři, kteří investovali do firem typu letadlo nebo pyramidová hra, přišli o peníze.

Týdenní video komentář - 13. října 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek:: Dobrý den, vítáme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, dneska vás zdraví Honza Valášek a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový:: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Inflace začíná růst, připravme se na ní
Jan Valášek: Pojďme, Petře, rovnou na první zprávu. Po několika letech se nám opět vrací jedno investiční téma, a to je inflace. Máme, Petře, nějaké novinky?

Petr Syrový: Máme novinky, protože centrální banky jak v Evropě, tak v Americe očekávají růst inflace, který bude tažen situací na trhu práce, zejména v Americe, a my se musíme připravit na to, že inflace se začíná opět ozývat, že na ni musíme zase brát ohledy a musíme s ní počítat v našich investičních řešeních. My s ní počítáme vždycky, protože i když je nízká, tak říkáme: „nízká nemusí vydržet pořád, může někdy vyrůst“, proto jsme už někdy v letech 2012 a 2013 doporučovali investovat do státních protiinflačních dluhopisů, nejen do vkladů J&T. Státní protiinflační dluhopisy dlouho přinášely nižší výnos než termínované vklady, protože inflace byla nízká, ale v současné chvíli se začíná situace obracet. A protože naši klienti mají státní protiinflační dluhopisy, připravili jsme na ně analýzu, kterou vám tento týden zašleme.

Krátkodobě nevíme, kam budou směřovat akcie
Jan Valášek: Děkuju, Petře. Tady už máme další téma – v poslední době se často bavíme o tom, jestli jsou akcie nadhodnocené nebo podhodnocené, tak jak to aktuálně vypadá, co se píše v médiích?

Petr Syrový: V médiích jsou slyšet názory z obou stran, jednak na růst akcií – teď se zrovna víc probírá téma snížení daní v Americe a nějaká Trumpova reforma, která by pomohla firmám a finančním ziskům, jsou články, které říkají: „akciová rally nekončí a bude ještě pokračovat“, na druhou stranu se objevují varování, která říkají: „akcie jsou nadprůměrně drahé“, někdo říká: „předražené“, někdo říká: „akciový býk stojí jenom na jedné noze a to ještě vratké“, a ty názory na krátkodobý vývoj trhu se různí. Zajímavý je pohled deset let zpátky, protože přesně před deseti lety slavil S&P 500 rekord, akciové trhy byly na maximu, potom v době finanční krize výrazně propadly a teď deset let poté jsou zase zpátky v zisku, a to v poměrně zajímavém zisku.

Jsme připraveni na různé scénáře
Jan Valášek: Tys mi, Petře, v tuto chvíli řekl pět titulků z investičních médií a samozřejmě jich bude daleko víc, ale co si z toho má běžný investor vybrat?

Petr Syrový: Běžný investor si má z toho vybrat to, že podobné titulky bude slýchat opakovaně, když bude investovat, vždycky budou lidé, kteří budou mít pozitivní názor na krátkodobý vývoj trhu, a lidé, kteří budou varovat před riziky, že trh poklesne. Co je pro nás důležité, je nepředpovídat krátkodobé trendy, ale být připraveni na jakékoliv scénáře – ať nastane v tom krátkodobém horizontu cokoliv, abychom věděli, co máme dělat, protože v těch desetiletých a delších horizontech akciové trhy většinou nedosahují zisku a ty poklesy s těmi růsty se nám nějak vyruší. Co bychom dělali, kdyby přišel pokles akciového trhu, co by to znamenalo pro naše klienty? Pro budoucí rentiéry – to jsou ti rentiéři, kteří chtějí mít rentu například za deset let a ještě pravidelně nebo nepravidelně investují do portfolia – by to znamenalo možnost levnějších nákupů, protože v portfoliu zatím mají malou část svých prostředků, většina prostředků do portfolia teprve přiteče díky vkladům do doby, než dosáhnou finanční nezávislosti. A co by to znamenalo pro rentiéry, kteří už nic neinvestují? Důležitá zpráva – pro rentiéry by to neznamenalo ohrožení jejich renty, protože rentiéři mají v portfoliu produkty, které vyplácí cash flow, to jsou typicky dividendové produkty nebo akciové produkty, buď ETF nebo fondy nebo konkrétní tituly, a nemají v portfoliu pouze akcie, ale i hotovost a dluhopisy. V případě velkých poklesů by mohli ty akcie, které vyplácejí dividendu, dokupovat právě na úkor dluhopisů nebo hotovosti.

Je třeba důsledně diverzifikovat
Jan Valášek: Díky, pojďme dál. Na dalším slidu máme dvě témata, kterým se často nevěnujeme, a to jsou už konkrétní vlastní firmy na prodej a nemovitosti. Co nás tam tento týden zaujalo?

Petr Syrový: Na serveru Patria se objevil článek, který mluvil o tom, že pokud prodáváte firmu, tak možná teď je docela vhodná doba. Určitě nejlepší doba od roku 2010 možná, že v příštím roce ta doba bude ještě lepší, a možná, že taky ne. V dnešní době se firmy prodávají za nejvyšší ceny vůči svému dosaženému zisku, a navíc ty firmy mají za sebou velmi zajímavou minulost a před sebou nejistou budoucnost. S růstem mezd porostou firmám náklady, a pokud by se zvýšily úrokové sazby, rostly by i náklady na splácení úvěrů. Proto Patria říká: „jestliže máte firmu a uvažujete o prodeji, možná, že teď je docela vhodná doba“. Proč je zajímavé prodávat konkrétní firmu a neutíkáme z akciových investic obecně? Důvod je ten, že je rozdíl, jestli vlastníte konkrétní firmu nebo jestli vlastníte akciové ETF. Rozdíl je například v likviditě, protože firma má horší likviditu. Prodej firmy nějakou dobu trvá, a pokud teď začnete řešit prodej firmy, bude to trvat nějaký ten rok. Další důvod je horší diverzifikace, protože vlastníte-li jednu firmu, máte všechny peníze v jedné společnosti, nesete specifická rizika toho vašeho jednoho podnikání, kdežto u akciových investic typu ETF nebo fondy máte daleko lepší diverzifikaci. U nemovitostí nás zaujala zase zpráva, která je z trošku jiného úhlu pohledu. O nemovitostech jsme často mluvili o tom, že jejich ceny rostou, na nemovitostech se nafukuje bublina a na Sicílii se prodávají nemovitosti za jedno euro, protože městečko se vylidňuje, a aby starosta zachránil město před vylidněním, prodává nemovitosti velmi levně, v podstatě za nulu. Tento článeček nám ukazuje, že i nemovitosti mohou mít hodnotu nula, že neplatí, že nemovitosti kolísají málo nebo že se na nich nedá nějak brutálně prodělat. Co s tím navrhujeme dělat? Určitě nespoléhat se jen na nemovitosti a určitě je potřeba i v nemovitostech důsledně diverzifikovat.

Pozor na podvody, další finanční letadla padají
Jan Valášek: Na závěr tady máme ještě jedno varování. Co se stalo, Petře, tento týden?

Petr Syrový: Často mluvíme o investicích do podezřelých projektů, o projektech, které jsou typu „pyramidová hra“ nebo „letadlo“, a tento týden se objevily dokonce dva články, které mluví o tom, že některé tyto systémy skončily, že některé tyto systémy připravily klienty o peníze. Chceme jenom na těchto příkladech zopakovat naše varování před těmito podezřelými investicemi. Když investujeme, vždycky vybíráme produkty, které jsou vyzkoušené, které jsou důvěryhodné, které mají dlouhou historii, a v každém případě doporučujeme důsledně diverzifikovat.

Jan Valášek: Petře, to bylo od nás dneska všechno, já ti děkuju za přípravu, ostatním přeju pěkný den a budu se těšit zase za týden. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz