Dluhopisy Venezuely mají problémy. Při investici do dluhopisů je důležité sledovat rating a chtít výnosy odpovídající riziku. Ukončování QE znamená, že ekonomika již nepotřebuje dotovat ze strany centrálních bank a nemusí mít reálný dopad na trhy. Z amerického akciového trhu přicházejí dobré zprávy – zatím jsou ceny v souladu s výsledky firem. Přesto zůstáváme ostražití.

Týdenní video komentář - 3. listopadu 2017

Přepis video komentáře:

Honza Valášek: Dobrý den, je tady další týden a tím pádem i další „Přečetli jsme za vás“, dneska vás vítá opět Honza Valášek a se mnou je tady zase Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Dluhopisy mohou být v problémech
Honza Valášek: Tomáši, pojďme rovnou na první zprávu, která nás tento týden zaujala, ta říká, že venezuelské dluhopisy mají opět problémy. Můžeš nám k tomu říct něco víc?

Tomáš Tyl: Není to první situace tento rok, v nedávné době se v podobných problémech ocitlo Portoriko. My o těch dluhopisech hovoříme hlavně proto, že někdy mohou mít lidé pocit, že dluhopis má pevný výnos a je to velmi bezpečná investice, ale to, že někteří emitenti dluhopisů nejsou schopni ty dluhopisy úplně splatit nebo je musejí nějakým způsobem restrukturalizovat a podobně, je věc, která se na trhu děje. Proto je důležité vždy posuzovat nejen samotný výnos, který ten dluhopis má, ale i to riziko, které je s ním spojené. Třeba v tomto případě riziko, že výnosy do splatnosti dluhopisů rozvíjejících se zemí, emerging markets jako celek, jsou 5,9 % p.a. a výnosy dluhopisů do splatnosti na pět let v případě Venezuely jsou kolem 41 % p.a. Tady je vidět, že investoři to riziko nějakým způsobem oceňují a díky tomu má dluhopis Venezuely výrazně nižší cenu. Když se ale setkáme s nějakými dluhopisy, které nejsou normálně obchodované na trhu, vidíme tam jen kupon, nevidíme nějaké to ocenění trhu a můžeme mít dojem, že ten dluhopis je bezpečnější, než ve skutečnosti je.

Konec QE nemusí mít žádný negativní dopad na trhy
Honza Valášek: Díky, Tomáši, pojďme dál. Článek z Patrie, který nás zaujal, říká – a je to v souvislosti s tím, že se mluví o kvantitativním uvolňování – že když centrální banky přestanou dotovat ekonomiky, tak to nemusí mít na akciové trhy zase takový dopad. Ty s tím souhlasíš?

Tomáš Tyl: Ano, ta teze stojí na tom, že kvantitativní uvolňování je taková infuze u pacienta, a to, že ten pacient tu infuzi přestane dostávat, je obvykle dobrá zpráva, protože už ji nepotřebuje a je tedy v tom lepším případě zdráv. To je vlastně ta momentální situace na akciových trzích, kdy ekonomiky šlapou a centrální banky vidí, že ta podpora už není dobrá, naopak by mohla být škodlivá, a stahují ji. Právě to, že je ekonomika dobrá, je další impulz pro to, aby rostly zisky akcií a tím pádem i jejich ceny, proto si nemyslíme, že konec QE by znamenal konec pro růst trhů. Důležité je, co bude dál dělat nejenom ekonomika, ale jak budou postupovat banky, jestli budou dál půjčovat. Banky mohou taky způsobovat monetární expanzi, i když do toho centrální banky přímo peníze nepřilévají.

Růst technologických akcií je zatím ospravedlnitelný reálnými výsledky firem!
Honza Valášek: Na dalším slidu tady máme pár titulků týkajících se technologických akcií. Myslíš, Tomáši, že se blížíme na nějaký vrchol?

Tomáš Tyl: Ty titulky začaly být poměrně hodně optimistické, speciálně u těch technologických akcií. Přicházejí dobré zprávy a ty jsou zatím hodně v souladu s výsledky firem, to znamená, že nejsou úplně odtržené od reality, vycházejí z toho, že se firmám daří. Na druhou stranu vidíme ten optimismus, a pokud by to pokračovalo hodně silně, může to začít připomínat nějakou bublinu třeba jako byla v roce 2000, takže to hodně silně vnímáme a v tuto chvíli si ještě nemyslíme, že by to byl vrchol, ale kdyby ten optimismus a hlavně růst akcií pokračovaly a nerostly by odpovídajícím způsobem zisky, považovali bychom to za důvod k tomu začít akcie redukovat. V tuto chvíli ještě ale ne.

Fidelity říká, že v dnešní době dochází k řadě různých změn
Honza Valášek: Na závěr tady máme druhý pohled na aktivní management a inovace od Fidelity. Čím je zajímavý?

Tomáš Tyl: Dáváme to sem, přestože jsme poslední dobou spíše zastánci levnějších ETF, ale vidíme u aktivního managementu, že může mít svůj smysl třeba tam, kde to vidí Fidelity, a Fidelity říká, že v dnešní době dochází k řadě různých změn a inovací v technologiích, automobilech, v řadě věcí. Svět se hodně rychle proměňuje, a kdo najde firmy, které z toho budou těžit, může na tom vydělat zajímavějším způsobem než třeba na nějaké investici, která není tak aktivní. Nám tohle dává smysl, všímáme si těch inovací, na druhou stranu nemůžeme říct, že bychom viděli nějaký produkt, který by nás v tomto směru zaujal, nebo něco, kam investovat, protože zatím máme dojem, že ty produkty, které s tím přicházejí, fungují více jako taková soutěž popularity. Více než o tom, co může být skutečně důležité do budoucna, je to o tom, co je aktuálně hodně populární, o čem se hodně mluví, a do toho se pak investuje. To není to, co bychom chtěli.

Honza Valášek: To byly čtyři novinky, které nás tento týden zaujaly. Já ti, Tomáši, děkuju za tvůj čas a našim posluchačům za pozornost. Přeju vám pěkný týden, mějte se pěkně.

Tomáš Tyl: Také děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz