Pokračování růstového trendu na akciových trzích má oporu v hospodaření firem. Ekonomice jako celku se daří, ale i dobré časy jednou skončí. - Světové globální firmy jako Wal-Mart nebo Deer hlásí růst tržeb a zisků. Ceny jejich akcií rostou. - Americký trh hýbe světovými, jen zřídka je tomu naopak. - Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává za 1-2 roky úrokové sazby ČNB kolem 3 %.

Týdenní video komentář - 24. listopadu 2017

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl:: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Růst cen akcií je tažen výsledky firem
Petr Syrový: Pojďme hned na první zprávu. Končí nám kalendářní rok a už se objevují predikce na rok 2018. Bude na trzích pokračovat býčí trh, Tomáši?

Tomáš Tyl: Predikce hovoří o tom, že očekávají určité pokračování býčího trhu, Bank of America čeká, že by mohl v příštím roce kulminovat. Ale to, co my ale považujeme za důležitější a co je společného v těch analýzách, je, že očekávají že bude pokračovat růst zisků firem a globální ekonomiky. Samozřejmě, že když rostou zisky firem a zlepšují se fundamenty, tak to ospravedlňuje růst akcií, proto pro nás je to důležité vnímat a my se domníváme, že když půjde růst akcií ruku v ruce se zlepšující se ekonomickou situací, tak to problém není a býčí trh může dál pokračovat. Ale pokud by naopak akcie rostly výrazně více než ty fundamenty nebo by se fundamenty neměnily a akciový trh by rostl o 10-15 %, pak bychom to považovali za důvod, proč vlastně redukovat akcie a jít z mírného převážení na neutrální pozici.

Světovým firmám Wal-Mart a Deer rostou zisky
Petr Syrový: Minule jsme hovořili o horších výsledcích GE. Jaké jsou zprávy z firemního sektoru pro tento týden?

Tomáš Tyl: Dnes jsme vybrali dvě firmy, které reprezentují určitou citlivost na globální ekonomiku: Wal-Mart, který zaznamenal nejvyšší čtvrtletní růst tržeb za poslední dekádu – ukazuje to, že spotřebitelé nakupují, firmě se daří, stejně tak společnost Deer & Co. těží z celosvětového růstu zase v oblasti zemědělství, takže je navázaná na ten celkový globální růst. To odpovídá tomu, o čem jsme hovořili na minulém slidu, že růst tržeb a zisků pokračuje, a proto ceny akcií rostou, takže to aktuální prostředí vnímáme jako pozitivní. Určitou změnu jsme zaznamenali i u UBS, kde ještě nedávno hovořili o tom, že jsme v pozdní fázi ekonomického cyklu, nyní už v některých videích zmiňují, že jsme spíš uprostřed toho růstového cyklu, takže i z toho vnímáme, že tomu růstovému trhu ještě není konec a že máme něco před sebou.

Sedm investičních rad od jednoho z nejlepších stratégů na trhu
Petr Syrový: Dále nás zaujalo sedm investičních rad od jednoho z nejlepších stratégů na trhu. Co zajímavého radí a co si od něj můžeme vzít?

Tomáš Tyl: Těch rad je několik, ale co je na tom zajímavé a co bychom si z toho mohli hlavně odnést, je například to, že nemá smysl se snažit o nějaké přesné věštby nebo používat nějaké modely, které pracují s příliš citlivými přesnými čísly, ale vždy je důležitější používat také selský rozum a hledat spíše směr. Nesnažit se o nějakou vysokou přesnost, ale spíš hledat, kde mohou nastat větší pohyby na trhu. Co je také důležité, o čemž hovoří ta doporučení, je velikost amerického trhu a to, že dění na americkém trhu se do jisté míry odráží i na ostatních trzích. To je jeden z důvodů, proč třeba my máme Ameriku v portfoliu výrazněji zastoupenou a převažujeme ji ‑ právě proto, že je na trhu dominantní. Když se nebude dařit Americe, odnesou to i všechny ostatní trhy. Není pravděpodobné, že by Amerika šla dolů a ostatním trhům se dařilo, zatímco když se nebude dařit některým dalším trhům, neznamená to, že to s sebou strhne i trhy americké.

Rusnok vidí sazby kolem 3 % za 1 – 2 roky
Petr Syrový: Už dlouho se mluví o růstu úrokových sazeb v České republice a nám se osvědčilo sledovat, co říká a co si myslí Česká národní banka, protože ta může ty úrokové sazby poměrně významně ovlivňovat. Jak vidí vývoj úrokových sazeb Česká národní banka?

Tomáš Tyl: Co považujeme za hodně důležité, je, že by ČNB mohla nastavit během jednoho až dvou let, což je relativně krátký horizont, reálnou úrokovou sazbu kolem 1 %. Reálná úroková sazba znamená, o kolik bude úroková sazba vyšší než inflace, což by při té dvouprocentní inflaci – to je takový cíl, na který ČNB míří – znamenalo úrokové sazby někde kolem 3 %. My jsme si teď zvykli na prostředí, kde jsou ty úrokové sazby hodně nízké, blízké nule. Spořicí účty třeba s 3 %, to už prakticky nepamatujeme, neznáme, je to dlouho zpátky, co bylo něco takového na trhu dostupné. Teď to vypadá, že se ten stav bude zase pomalu vracet a že to období nulových sazeb a nulové inflace je u konce. To samozřejmě bude mít velký vliv na hypotéky na jedné straně a na spořicí účty a různé vklady na druhé straně. My s tím scénářem růstu sazeb pracujeme už delší dobu, takže jsme na něj určitě připravení, a je to také důvod, proč doporučujeme delší fixace na hypotékách, nedoporučujeme dlouhodobé termínované vklady nebo dlouhé státní dluhopisy a podobně.

Jak dopadly intervence ČNB – mýty versus fakta
Petr Syrový: Máme tady pro vás na závěr ještě jednu zajímavou zprávu. Ta se týká intervencí a je to zajímavý článek od pana Hampla, jak intervence dopadly. Článek je podrobnější a je to náročnější čtení, nevejde se nám do tohoto našeho formátu „Přečetli jsme za vás“, proto, kdo budete mít zájem, vám ho necháme na samostudium a na přečtení. Odkaz vidíte, nebo si do Googlu zadáte heslo „jak dopadly intervence“ a článek se vám najde. To by bylo pro tento týden od nás všechno, děkujeme za pozornost a budeme se těšit příští týden opět na slyšenou.

Tomáš Tyl: Děkuji a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz