Goldman Sachs predikuje ve svých analýzách růst i pokles akciového trhu. - Každý druhý Čech si spoří na důchod, ale spoří malou částku. Naší klienti v průměru dávají na svoji finanční nezávislost statisíce ročně. - Dobrá historická výkonnost fondu nutně neznamená, že portfoliomanager je dobrý. Není možné jednoduše odlišit dobré schopnosti od štěstí.

Týdenní video komentář - 1. prosince 2017

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás na „Přečetli jsme za vás“ od 24. 11. do 30. 11., moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Goldman Sachs predikuje růsti i pokles
Tomáš Tyl: První otázka se týká společnosti Goldman Sachs – ta minulý týden predikovala tříletý býčí trh a tento týden jiný jejich analytik napsal, že očekává scénář pomalé bolesti nebo rychlé bolesti, takže trochu jiný pohled. Čím jsou pro nás tyto predikce zajímavé?

Petr Syrový: My se velmi často setkáváme s tím, že na trhu jsou predikce různé a každá predikce dochází k jiným závěrům. Někteří autoři jsou optimisté, někteří jsou pesimisté, to se nám stalo teď i u jedné banky Goldman Sachs, jen u různých analytiků. Zajímavé je, že dochází k podobným závěrům a říkají, že doporučují převažovat akcie nad dluhopisy, protože akcie jim přijdou přece jen relativně lépe oceněné než dluhopisy, a u dluhopisů doporučují kratší duraci (splatnost). Dluhopisy s kratší durací jsou méně citlivé na případný růst úrokových sazeb. My si z toho odnášíme ještě jednu důležitou věc, a to je: ať nastane scénář jakýkoliv, chceme na něj být připraveni a k tomu, abychom dosáhli finanční nezávislosti, potřebujeme dávat peníze stranou a potřebujeme tyto peníze investovat obezřetně – tak, aby jakýkoliv ze scénářů pro nás neměl katastrofální dopady.

Na důchod je třeba spořit statisíce ročně
Tomáš Tyl: Další zpráva, která je tady vybraná, se týká analýzy společnosti Broker Consulting o tom, že na důchod si spoří přibližně polovina lidí ve věku 30-60 let. To je celkem pozitivní zpráva, ne, Petře?

Petr Syrový: Takto ta čísla vypadají pozitivně, ale je potřeba se na ně podívat trošku do větší hloubky. Podle našich zkušeností většina klientů, kteří říkají „spořím si na důchod“, dává stranou nějaké stovky nebo nízké tisíce měsíčně a to jim bude stačit maximálně tak na nějaké přilepšení k důchodu, ale ne na finanční nezávislost, ne na nějakou zajímavou rentu. Podle našich finančních plánů a podle klientů, se kterými pracujeme, víme, že pro dosažení finanční nezávislosti je potřeba dávat stranou řádově statisíce korun ročně. Typicky to je nějakých 20-30 % ročních příjmů a s takto vysokou částkou, která se dává stranou, je možné dosáhnout rentu, která je na úrovni současných výdajů, v průměru kolem patnácti let.

Jak poznat vlastnosti portfoliomanagera
Tomáš Tyl: Další zpráva se týká vybírání managerů, nebo vybírání fondů. Je možné snadno vybrat dobré managery na základě jejich minulých výsledků?

Petr Syrový: Bohužel to možné není. Je to dáno tím, jak fungují trhy, je to dáno statistikou. Když si představíme, že bychom desetkrát hodili mincí a za úspěch bychom považovali, že nám padne panna, klidně se může stát, že nám padne panna šestkrát nebo sedmkrát a je to celkem normální věc, takhle ta statistika funguje, je malá šance, že to bude přesně padesát na padesát. Proto i když portfoliomanager překoná trh, tak to nutně neznamená, že je šikovný, klidně se může stát, že měl prostě jenom štěstí. K tomu, abychom poznali, že portfoliomanager je šikovný a dává investicím nějakou přidanou hodnotu, museli bychom mít mnoho a mnoho a mnoho pozorování. Těch pozorování je asi 143, ale v praxi samozřejmě nemůžeme čekat na práci managera 143 let a potom ho vyhodnotit. Zajímavé také je, že tuto souvislost si většina investorů neuvědomuje a mají pocit, že poznají dobrého managera někdy po pěti nebo deseti letech, ale tak to bohužel není. A protože nejsme schopni jednoduše poznat nadprůměrné vlastnosti portfoliomanagera a odlišit je od náhody, preferujeme spíše ETF – pasivní investice, které se vždy budou držet velmi blízko u indexu, a máme daleko menší riziko, že bychom s tím indexem prohráli.

České dluhopisy jsou překoupené
Tomáš Tyl:Před nějakou dobou jsme hovořili o tom, že zahraniční investoři nakupují české státní dluhopisy kvůli ukončení intervencí, aby spekulovali na posílení koruny. Drží stále tyto dluhopisy

Petr Syrový: Tyto dluhopisy investoři stále drží, stále je neopustili, to znamená, že v českých státních dluhopisech je zainvestován velký objem peněz a je po nich velká poptávka. Z toho plyne, že tyto dluhopisy jsou překoupené, jejich ceny jsou vysoké a státní dluhopisy v současné době nabízejí velmi nízké výnosy, proto se českým státním dluhopisům v našich řešeních vyhýbáme a raději investujeme část peněz do akciových ETF nebo do korporátních dluhopisů nebo ukládáme peníze na spořicí účty, které mají podobně nízké výnosy jako státní dluhopisy, ale je tam daleko nižší riziko. Na těch spořicích účtech čekáme na lepší příležitost, která by měla přijít s růstem úrokových sazeb.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi, našim divákům děkuji za pozornost a těším se příště na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz