Zisky firem celosvětově dosáhly na rekordní úroveň, což považujeme za fundamentální podložení současného akciového růstu.- S tím souvisí i to, že všechny grafy a informace (Valuace akcií, FundFlow, ..), které používáme pro investiční rozhodování, je třeba dávat do kontextu aktuálního prostředí a teprve potom dělat závěry.-Využívání pasivních investičních nástrojů neznamená být pasivní investor!

Týdenní video komentář - 8. prosince 2017

Přepis video komentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, vítáme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, dneska vás zdraví Honza Valášek a se mnou je tady Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Zisky firem celosvětově dosáhly na rekordní úroveň
Jan Valášek: Pojďme se podívat, co nás tento týden zaujalo. Tomáši, spousta klientů se nás ptá, jestli už ty akcie nejsou na svých vrcholech. Je to jedno z témat na akciovém trhu, takže co říkají poslední zprávy?

Tomáš Tyl: My tady máme zprávy, které se týkají zisků a týkají se globálních zisků, a ty zisky jsou na rekordech. Pro nás to znamená určité fundamentální ospravedlnění toho, že akcie rostou. Tady už vidíme, že se to netýká jenom Ameriky, kde víme, že výsledková sezona a zisky byly dobré, ale týká se to celosvětového trhu. V takovémto prostředí je v pořádku, že akcie rostou. Rostou zisky, rostou akcie a celkově to dnešní prostředí nízkých sazeb, které se budou zvedat, a do toho právě rostoucích zisků a dobrého ekonomického prostředí růstu HDP je prostředí, které je příznivější pro akcie než pro dluhopisy, a proto i my je v portfoliích oproti dluhopisům stále převažujeme a nedomníváme se, že by se na nich nafukovala nějaká bublina, a vnímáme to pořád jako dobrou, rozumnou investici.

Grafy a informace je třeba dávat do kontextu aktuálního prostředí
Jan Valášek: Ty jsi mluvil, Tomáši, o fundamentech, o fundamentálním podkladu, další zpráva je s tím lehce spojena. Týká se článku o tom, jak sledovat akciové grafy. Čím nás ten článek zaujal?

Tomáš Tyl: Jeden z těch grafů, který v tom článku je, se týká ukazatele „price to earnings“ – jaký byl v následujícím roce na akciovém trhu výnos, když je ten ukazatel na nějaké hodnotě. Je vidět, že když je P/E na dnešních hodnotách, následoval ve většině případů v historii růst, pár let samozřejmě bylo ztrátových. Ale když rozkliknete ten článek a podíváte se na ten graf, je z něj vidět, že když to P/E není nějak extrémní – to znamená, že na jedné straně není přes třicet nebo na druhé straně není pod deset – nemůžete přesně říct, co se v krátkodobém horizontu stane. Průměrně akcie mají spíš tendenci růst, takže následuje spíše nějaké růstové období. Co je na těch grafech zajímavé a co je na tom důležité, je, že se nestačí jen podívat na graf, vždycky je potřeba se podívat na nějaké souvislosti a na nějaké fundamenty okolo, a proto my sledujeme, co se děje na trhu, každý měsíc se díváme na aktuální valuaci, jestli se nám akcie už nezdají vzhledem k tomu, co dělají zisky, předražené, díváme se na Fundflow, cože je naopak nějaká psychologie na základě toho, co se na trhu děje, pak jsme připraveni nějak řídit taktickou alokaci, říkat, jestli převažujeme nebo podvažujeme akcie. Důležité pro nás je to celé zasadit do strategie, kde víme, kdy ty akcie, které převažujeme, budeme redukovat, kdy pro nás naopak budou zajímavé dluhopisy. Pomáhá nám to v disciplíně – že se nemusíme rozhodovat chaoticky podle toho, co se aktuálně děje, ale máme připravený takový plán.

Využití pasivních investičních nástrojů neznamená pasivního investora
Jan Valášek:Tomáši, ty mluvíš o tom, že jsme připravení řídit nějakou taktickou alokaci, ale přitom většina našich portfolií je v pasivních nástrojích, jako jsou třeba ETF, takže kde je ta aktivita? Jsme aktivní nebo pasivní investoři?

Tomáš Tyl: To je dobrá otázka. My jsme aktivní investoři do pasivních nástrojů. To je způsob, jakým řada investorů využívá ETF používá je, protože jsou vhodným a levným produktem, který je na trhu k dispozici, ale my k tomu přistupujeme aktivně. Nechceme ten trh jen držet, máme nějaký názor, jsme aktivní na celkové úrovni alokace a vždycky jsou pro nás důležité principy wealth protection, takže mezi ta jednotlivá ETF investujeme tak, aby to co nejlépe odráželo wealth protection pohled a aby to zároveň bylo v souladu s tím, co si takticky myslíme o trhu.

ČNB bude zvedat sazby každého půl roku o 25 p.b.
Jan Valášek:Díky, Tomáši. Na závěr tady máme poslední zprávu, která je opět dobrým příkladem transparence České národní banky. Jaké jsou poslední výroky guvernéra Rusnoka?

Tomáš Tyl: Tahle zpráva hovoří o tom, že ČNB očekává, že by mohla sazby zvedat tempem ± 25 p. b. za půlrok, což je podle nás možná trošičku pomalejší tempo, protože aktuálně je ta inflace spíš někde kolem 3 %, základní sazby jsou 0,5 %, takže ještě nejsou na úrovni inflace, ale zase je pochopitelné, že ČNB v tuto chvíli nechce nějak výrazně šlapat na brzdu, aby třeba tu situaci nezkomplikovala. Přece jen, v Evropě to oživení, i když už je robustní, není to pořád tak jako třeba v Americe. Není to pro nás nic překvapivého. To, že ČNB bude zvedat sazby, deklarovala, my o tom také hovoříme, ale samozřejmě vždycky je pro nás důležité ne se snažit přesně odhadovat budoucnost a co přesně nastane, ale počítat s různými scénáři a i tady samozřejmě počítáme s tím, že může dojít ke zrychlení zvedání sazeb, když ekonomika poroste hodně rychle a zároveň se bude zvedat inflace. Takže opět tady uplatňujeme strategii wealth protection a snažíme se dívat na různé scénáře, které mohou nastat.

Jan Valášek: Tomáši, díky. To je od nás tento týden všechno, ty i naši posluchači si užívejte vánoční čas pohodu a mějte se pěkně.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost a také přeji pěkné svátky. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz