Mezi sazbami v USA a v Evropě se stále více rozevírají nůžky. Další růst sazeb v USA může být pozitivní pro USD - Nezaměstnanost v ČR je tak nízká, že není kde nabírat nové lidi, což může začít brzdit domácí růst - Manažeři fondů čekají, že růst akciových trhů bude v roce 2018 pokračovat v nižším tempu než v roce 2017. Situaci sledujeme a jsme připraveni na více scénářů vývoje!

Týdenní video komentář - 15. prosince 2017

Jan Valášek: Dobrý den, dneska vás s Tomášem Tylem zdravíme u posledního „Přečetli jsme za vás“ v roce 2017.

Mezi sazbami v USA a Evropě se stále více rozevírají nůžky
Jan Valášek: Tomáši, hned první zpráva se týká toho, že v celém roce 2017 byl jedním z témat růst úrokových sazeb. Jak to aktuálně vypadá a co očekáváme v roce 2018?

Tomáš Tyl: Dobrý den. V roce 2017 došlo k tomu, že zvyšoval sazby americký FED, ale Evropská centrální banka zůstávala v režimu, kdy spíš dochází k monetární expanzi, to znamená, že pořád trvá kvantitativní uvolňování, a poslední zprávy jsou, že Evropská centrální banka – i když má optimistický výhled na růst eurozóny – zůstane u té současné politiky, zatímco u FED teď zase došlo k dalšímu růstu o 0,25 % a očekává se, že v dalším roce k jednomu až dvěma zvýšením s velkou pravděpodobností opět dojde, takže to, k čemu bude docházet, bude určité rozevírání nůžek mezi Evropou a Amerikou. V Americe se budou sazby normalizovat, zatímco v Evropě pořád zůstanou nízké – hlavně díky takovým těm jižním zemím, i když třeba Německu už by také prospělo určité utažení – a my se domníváme, že to bude jeden z faktorů, který může působit pozitivně pro dolar, protože peníze se budou ze světa stahovat do amerických vládních dluhopisů, které začnou přinášet rozumnější úrok, a přitom riziko Ameriky jako věřitele je stále nízké. Bude to jeden z faktorů, který povede k větší poptávce po dolaru.

Nedostatek zaměstnanců v ČR může začít brzdit ekonomiku, je třeba důsledně diverzifikovat
Jan Valášek: Další titulek se, Tomáši, týká české ekonomiky. Říká, že docházejí lidé v české ekonomice. V čem je problém?

Tomáš Tyl: Česká ekonomika hodně rychle rostla a narazila na určitý strop tím, že zde není nikdo, kdo by pracoval na dalších projektech, takže je co dělat, ale nemá to kdo dělat. To samozřejmě znamená v té určité fázi brzdu ekonomiky, takže se očekává, že ten růst nebude takový, jaký byl doteď. Ten růst je opět díky Německu a dalším evropským zemím, kterým se daří. My musíme vnímat to, že ten růst tady nebude navždy a že Česká republika je teď sice premiantem, ale nemusí se jí vždy jen dařit, a proto my ve Fichtner s.r.o. se s našimi investicemi snažíme jít do světa, do Ameriky, neinvestovat příliš v Čechách, protože naši klienti zde mají byznysy, mají zde zaměstnavatele a ta situace v Čechách je už tak hodně ovlivňuje, takže preferujeme diverzifikaci.

Manažeři fondů predikují v roce 2018 růst trhů v nižším tempu
Jan Valášek: Na dalším slidu máme výhled do roku 2018, protože je tradicí, že když se láme rok, analytici předpovídají, co se stane v dalším roce. Morningstar vyzpovídalo pět velmi dobrých manažerů. Jaký je jejich názor?

Tomáš Tyl: To, co je podobné v názorech těchto manažerů, je, že valuace zatím nejsou nijak předražené, že akcie nejsou příliš drahé a že v příštím roce lze očekávat další růst trhu, i když nebude tak rychlý jako v roce 2017 a určitě je důležitá ostražitost. Ten býčí trh, který máme za sebou, už trvá docela dlouho – devět let – ale na druhou stranu ekonomický růst nebyl tak vysoký, byl výrazně nižší, než v nějakých historických etapách, kdy docházelo k oživování z krizí, takže i z tohoto hlediska to zatím nevypadá, že by měla být nějaká bublina. Ten názor je hodně podobný našemu, my se také domníváme, že akcie jsou pořád atraktivnější než dluhopisy vzhledem k valuacím, i když samozřejmě vidíme, že levné nejsou, ale myslíme si, že ještě mají kam růst, a ještě je nechceme redukovat.

Obyvatelé ČR mají zkreslené představy o přípravě na penzi
Jan Valášek: Na závěr tady máme opět článek z Česka. Tomáši, jak si budu žít, když budu mít na penzi připravený milion korun?

Tomáš Tyl: Honzo, pokud bys z toho milionu chtěl čerpat nekonečnou rentu, můžeš bezpečně vybírat nějakých 2,5-3 tisíce korun měsíčně. To není mnoho a my se domníváme, že řada lidí podceňuje, kolik bude skutečně potřebovat na penzi. Tady vidíme, že třetina lidí vůbec neví, kolik v důchodu bude potřebovat, a dalších 40 % si myslí, že jim bude stačit částka menší než milion. Podle nás to je málo a naši klienti průměrně chtějí rentu kolem 50 tisíc měsíčně, což znamená – když chceme nekonečnou rentu – nějakých 17-20 milionů, které by člověk měl mít zainvestováno, aby z toho tu rentu mohl čerpat, takže většina lidí bude potřebovat výrazně víc, než kolik se domnívá, že jim bude stačit.

Jan Valášek: To byla od nás dnes poslední zpráva a vlastně i poslední zpráva v roce 2017. My jsme v roce 2017 publikovali více než sto zpráv pro naše klienty, jsme za to rádi, budeme to dělat i v roce 2018. Užijte si pěkné vánoční svátky, my se uslyšíme zase až 5. ledna, přes Vánoce si od investování odpočiňte. Přejeme vám hodně zdraví a pohody do roku 2018. Mějte se pěkně a na shledanou.

Tomáš Tyl: Také přeji pěkné svátky a vše nejlepší do nového roku. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz