Předpovědi výnosů akciového trhu jsou nespolehlivé, proto se jimi neřídíme. Investujeme dle systému, který může reagovat na různé scénáře na trhu.-Drobní investoři prohrávají s institucionálními. Důvodem jsou nezvládnuté emoce drobných investorů. Nakupují totiž, když trhy rostou a prodávají, když klesají. Držet se alokace určené plánem a mít emoce pod kontrolou je zásadní.

Týdenní videokomentář - 5. ledna 2018

 

Přepis videokomentáře: Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u letošního prvního „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Předpovědi výnosů akciové trhu
Petr Syrový: Na začátku roku se vynořily předpovědi, které řeší, co se bude dít na trzích v roce 2018. O čem ty předpovědi často mluví, Tomáši?

Tomáš Tyl: Často se můžeme setkat s předpověďmi očekávajícími nějaký vývoj akciového trhu nebo dalších trhů. My jsme k takovým krátkodobým předpovědím celkem skeptičtí. Toho se týká ten první článek Dvě nepříjemné zprávy o vývoji v příštím roce, který ukazuje, že odhady analytiků, kam se trh v příštím roce pohne, se často docela liší od reality. Analytici něco tipují, ale vypovídací hodnotu to nemá příliš velkou, takže my jsme k takovým těm jednoduchým předpovědím typu „kam se trh pohne v krátkodobém horizontu“ skeptičtí a spíše než bychom spoléhali na něco takového, snažíme se vidět různé scénáře vývoje, který je před námi.

Různé scénáře na trhu
Petr Syrový: Tomáši, a jaké jsou ty hlavní nebo ty nejpravděpodobnější scénáře, které trh očekává?

Tomáš Tyl: Ten základní scénář, se kterým pracujeme, je ten, že jsme asi v polovině pozdní části hospodářského cyklu, to znamená hlavně v Americe je před námi ještě nějaký růst, nejsme ještě úplně na vrcholu, v podstatě i některé ekonomické předpovědi očekávají pokračování růstu zisků, i když bude docházet k jeho zpomalení, což vnímáme jako prostředí, ve kterém se vyplatí být v akciích. Samozřejmě další scénáře, které vnímáme, jsou hlavně ty, že dojde k nějakým neočekávaným událostem, trh propadne a my víme, co v takovém případě budeme v portfoliích dělat, nebo případně že na trh přijdou nějaké krátkodobé korekce, které budeme okamžitě využívat k nákupům a které se na těch trzích často opakují a v posledních letech jsme je mohli vidět několikrát.

Drobní investoři prohrávají s institucionálními
Petr Syrový: Často se společně bavíme o tom, že drobní investoři prohrávají s těmi velkými, s těmi institucionálními. Jak toto téma vidí pan Markowitz?

Tomáš Tyl: Markowitz je jeden z nejznámějších akademiků v oblasti tvoření portfolií i držitel Nobelovy ceny a říká, že hlavní chybou drobných investorů je, že nakupují, když trhy rostou, protože si myslí, že porostou dál, a naopak prodávají, když klesají, protože se obávají, že budou klesat dál. Místo toho Markowitz doporučuje držet pevně portfolio, nějakým způsobem optimalizované, které bude třeba 60 % akcií, 40 % dluhopisů, a když ty akcie porostou a budou v tom portfoliu mít vyšší váhu, tak takzvaným rebalancováním vrátíme ten podíl zpátky na 60%, takže jich část prodáme, to znamená, že když akcie vyrostou, tak je redukujeme, a když naopak klesají, tak je přikupujeme, abychom v tom portfoliu měli pevnou váhu, a pak se chováme tím správným způsobem. Takže to je Markowitzův přístup.

Petr Syrový: A jak to děláme my, Tomáši?

Tomáš Tyl: Nám tento přístup také hodně vyhovuje. My máme sestavená portfolia na základě našich cílů, to nám říká, jak bychom měli být alokováni, a té alokace se držíme, na druhou stranu se hodně snažíme pracovat s emocemi klientů a kontrolovat je, takže trochu jinou cestou docházíme k hodně podobným závěrům jako pan Markowitz, proto jsme tuto zprávu vybrali.

Jak poznat dobré a špatné poradce
Petr Syrový: Na blogu CFA se hovoří o dobrých a o špatných poradcích. Jaké jsou vlastnosti dobrých a jaké jsou vlastnosti špatných poradců?

Tomáš Tyl: U špatných poradců často můžete vidět, že s vámi nehrají úplně na rovinu. Vymlouvají se, mlží; často se mlží kolem nákladů, někteří poradci se obávají, že toto téma může někdy vyvolávat vášně. Špatní poradci často prodávají výnosy a říkají: „tohle se stane, proto kupujte tento produkt“, snaží se věštit budoucnost. Naopak v článku CFA se píše, že dobří poradci se ji nesnaží předvídat a je zcela zřejmé, jakým způsobem jsou ohodnoceni, jak jsou placeni, náklady jsou rozkryté. Jedna z těch důležitých věcí také je, že poradce bere zodpovědnost za to, co klientovi řekl, za výsledky svých klientů – nevzdává se odpovědnosti, a proto samozřejmě musí rozumět finančnímu plánování, musí rozumět investicím, daním, neustále se vzdělávat. My jsme ten článek vybrali proto, že velmi souhlasíme s tím, co je v tom článku prezentováno. Velkou část naší odměny tvoří poplatek ze zisku, protože se domníváme, že takto bereme odpovědnost za to, co klientům radíme, takže se se závěry článku hodně shodujeme. Taky našim klientům doporučujeme, aby nikdy neinvestovali bez finančního plánu, protože to pak samozřejmě také může vést k rozčarování.

Nové technologie mění svět
Petr Syrový: Na závěr nás zaujaly dvě zprávy, které hovoří o tom, jak technologie mění svět a jak technologie změní budoucnost. Jakých oblastí se tyto dvě zprávy týkají?

Tomáš Tyl: Tyto dvě zprávy se týkají konkrétně Číny a toho, že se tam více platí přes mobilní aplikace a méně v hotovosti, druhá zpráva se týká revoluce v automobilismu, která bude přicházet se samořiditelnými auty a která povede k tomu, že některá odvětví budou zanikat a některá jiná naopak vznikat. Těch odvětví je samozřejmě daleko více, ale pro nás je v tom důležité vidět, co se v budoucnosti bude dít. Technologie se čím dál tím více budou měnit, budou se roztahovat, rozšiřovat a budou více součástí našeho života. Není důležité trefit toho, kdo přichází s nějakou technologií jako první, protože trh je velmi konkurenční a snadno tam může dojít k tomu, že jedna firma druhou vyšachuje, ale důležité je hledat ty firmy, které budou z té celkové změny prostředí, z té více technologické společnosti těžit. Ne toho, kdo vymyslí ta samořiditelná auta, ale toho, kdo je dokáže využívat ke svému byznysu tak, aby ho zefektivnil a porazil konkurenci. Takže i to je náš pohled na budoucnost, na to, co je důležité při výběru, kam investovat.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuji za velmi zajímavé informace a budu se těšit na nějaké příští povídání. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Já děkuji za pozornost, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz