Společnosti v USA začínají reportovat výsledky za 4. čtvrtletí roku 2017. Z těch vyplývá, že růst cen akcií je podpořen růstem zisků společností. Např. společnost Delta Airlines zvýšila svůj zisk o 17 %, rostly i její tržby. - V Evropě rostl průmysl meziročně o 3 %. Roste i index PMI na svá maxima a vypadá to, že růst evropské ekonomiky bude pokračovat. - Ekonomika ČR roste o 5 % při inflaci 2,5 %.

Týdenní videokomentář - 12. ledna 2018

 

Přepis videokomentáře: Jan Valášek: Dobrý den, vítáme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, už podruhé v roce 2018. Dneska je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Společnosti v USA začínají reportovat výsledky za 4. čtvrtletí roku 2017
Jan Valášek: Petře, tak jako na začátku každého čtvrtletí v Americe startuje výsledková sezona. Jaká tam jsou čísla?

Petr Syrový: Trh obecně očekává, že zisky a tržby firem v posledním kvartále roku 2017 rostly, první společnost, která reportovala výsledky, byla společnost Delta Airlines, která reportovala meziroční nárůst zisku o 17 %, a nerostl jenom zisk, ale rostly i další ukazatele, rostly například i tržby, které jsou dány větší poptávkou po jejich službách a vyšší cenou letenek. Když investujeme do akcií, musíme vždycky sledovat, co se na tom akciovém trhu děje a kolik společnosti vydělávají, protože pokud společnosti vydělávají, odráží se to samozřejmě v růstu cen akcií, ale ty ceny se nijak neodtrhly od ekonomické reality, ty ceny akcií, které rostou, jsou podepřeny dobrými výsledky firem. Proto si nemyslíme, že by na akciových trzích vznikla nějaká cenová bublina a proto i nadále akcie v portfoliích našich klientů mírně převažujeme.

V Evropě rostl průmysl meziročně o 3 %
Jan Valášek: Petře, to bylo o americké výsledkové sezoně. Je nějaký rozdíl v Evropě a na evropských akciích?

Petr Syrový: Z Evropy tento týden taky přišly dobré zprávy, že se ekonomice daří, meziroční růst průmyslu je 3 %, roste zároveň i index nálady nákupních manažerů, který měří, jakou ochotu mají nákupní manažeři utrácet a investovat – to odráží vyšší investiční aktivitu firem, a pokud je poptávka po zboží a službách, tak to samozřejmě podporuje i výrobu i nabídku. Proto se očekává, že i na začátku roku 2018 bude růst, který už zažíváme několik let, pokračovat. Evropská centrální banka samozřejmě sleduje, jak se daří ekonomice, Evropská centrální banka v dobách krizí podporovala ekonomiku tzv. kvantitativním uvolňováním, a pokud se tato dobrá růstová čísla potvrdí, mohla by Evropská centrální banka reagovat postupným ukončením kvantitativního uvolňování.

Ekonomika ČR roste o 5 % při inflaci 2,5 %
Jan Valášek: Petře, ty jsi mluvil o Evropě a o postupném ukončování kvantitativního uvolňování a česká ekonomika je s tou evropskou poměrně úzce svázaná. Má to nějaký důsledek i do české ekonomiky?

Petr Syrový: Ano, i české ekonomice se koncem roku 2017 poměrně slušně dařilo, ve třetím čtvrtletí roku 2017 rostlo HDP o 5 % ročně a s tím je spojený i růst cen inflace byla v roce 2017 2,5 %. To pro nás znamená dvě věci. Růst inflace říká, že si musíme pomalu začít zvykat na dobu, kdy je inflace důležitá, kdy inflace promlouvá do našich finančních řešení, kdy inflace znehodnocuje naše úspory, a zpráva o růstu ekonomiky a zároveň inflaci je indikátorem pro Českou národní banku, která by v tomto prostředí mohla začít zvyšovat úrokové sazby. Samozřejmě nevíme, jestli se úrokové sazby zvednou, kdy se zvednou a o kolik se zvednou, ale na růst úrokových sazeb jsme připraveni, protože v portfoliích našich klientů dlouhodobě podvažujeme dluhopisy. Dluhopisy totiž v případě růstu úrokových sazeb klesají, proto jich máme v portfoliích málo a nahrazujeme je částečně akciovou složkou anebo hotovostní složkou portfolia.

Bitcoin a další kryptoměny zažívají mánii. A to je důvod, proč se jim vyhýbáme
Jan Valášek: Na závěr tady máme, Petře, takovou aktuální – a zároveň nadčasovou – zprávu. My říkáme, že v investování jsou emoce a jejich kontrola to zásadní, to kritické, a v poslední době jsou velkým emočním tématem kryptoměny a bitcoin. Jaký je aktuální vývoj v emočním prostředí?

Petr Syrový: My bitcoin samozřejmě sledujeme už delší dobu a všímáme si té zvýšené mediální aktivity kolem této měny, ale minulý týden byl poměrně extrémní, kdy těch článků byla opravdu obrovská spousta, kdy ty články vycházely ve všech médiích a vycházely téměř každý den, a objevují se některé relativně šílené zprávy, že společnost Kodak jenom vyhlásila, že se za jejich fotografie bude platit kryptoměnou, a její akcie vylétly o 120 %. U mnoha klientů sledujeme takovou náladu, že o investici do kryptoměn mluví i ti klienti, kteří o kryptoměnách v podstatě nic nevědí, kteří o nich vědí jen z doslechu, jen slyšeli o jejich růstu a rádi by si pořizovali do portfolia. Tohle je podle nás klasický znak přehřátého trhu a obrovské mánie a nafukující se bubliny, proto kryptoměny nedoporučujeme zařazovat do portfolií klientů Fichtner s.r.o.

Jan Valášek: My samozřejmě nevíme, jestli ta bublina je už na vrcholu nebo před sebou máme ještě nějaký růst, ale to není v investování to důležité. Je to tak?

Petr Syrový: Přesně tak, u žádného aktiva, ať jsou to dluhopisy nebo akcie, nevíme, jak se bude jejich cena vyvíjet, a pro kryptoměny to platí samozřejmě dvojnásob. Tam jsou možné různé scénáře. Cena kryptoměny může za měsíc spadnout o 80 %, anebo taky může vyletět na čtyřnásobek. Může se stát cokoliv, ale investici do kryptoměn nevidíme jako bezpečnou cestu k tomu, abychom buď dosáhli renty, nebo abychom si rentu udrželi. Jan Valášek: Děkuju, Petře. To bylo od nás všechno, pokud budete mít nějaké dotazy nebo nápady, tak nám je posílejte. Těšíme se a přejeme vám pěkný týden. Na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz