Podle výhledu analytiků největších světových bank a makléřských firem by měl růst ekonomiky v roce 2018 pokračovat. Stejně tak růst akcií. Na trh se ale může vrátit nejistota a vyšší volatilita. - ECB chce bojovat proti silnému euru. Dolar by tak neměl příliš oslabovat vůči euru i vůči koruně. - V Rusku se banky přesouvají do vlastnictví státu, což je typické riziko emerging markets.

Týdenní videokomentář - 19. ledna 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den. Vítám vás u našeho dalšího povídání Přečetli jsme za Vás. Mé jméno je Petr Syrový a mám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Podle výhledu analytiků největších světových bank a makléřských firem by měl růst
Petr Syrový: Tomáši, ty jsi od začátku roku pročítal různé ekonomické výhledy analytiků. Jak by se daly ty prognózy analytiků na rok 2018 shrnout?

Tomáš Tyl: Většinou se analýzy shodují v tom, že očekávají pokračování ekonomického růstu i v roce 2018. Velmi nepravděpodobné se zdá, že by mělo dojít k recesi. Všichni se shodují, že jsme v určité pozdní fázi tohoto cyklu, že vrchol cyklu může být cca 1-3 roky před námi, ale stále je tady určitý prostor pro růst. Na druhou stranu ekonomický růst bude zpomalovat tím, jak se blíží k vrcholu a bude se na něj vracet určitá nejistota, volatilita, kolísání a postupně se bude také zvyšovat inflace. To všechno je prostředí, ve kterém my zatím stále doporučujeme mít v portfoliu akcie a převažovat je. Zatím nevidíme důvod k tomu, abychom se z akcií měli stahovat. V případě, že by potom došlo k nějakým korekcím, tak situaci pravděpodobně využijeme k nákupu. To je výhled, a jak my na něj reagujeme.

ECB chce bojovat proti silnému euru. Dolar by tak neměl příliš oslabovat vůči euru i vůči koruně
Petr Syrový: Loni euro vůči dolaru výrazně posilovalo. Jak na to reaguje Evropská centrální banka?

Tomáš Tyl: Posílení eura je negativní pro exportéry a především Německo je silně exportní země, takže pro německý export silné euro samozřejmě není příliš vhodné, ani pro jižní země, ty by potřebovaly také celkově slabší euro. Centrální banka vnímá, že silné euro není úplně ku prospěchu eurozóny. Proto se budou svou politikou snažit vést spíše k tomu, aby euro tolik neposilovalo, případně aby oslabovalo. Centrální banka úplně nemá nástroje k tomu, aby způsobila nějakou dramatickou změnu, nebo je nebude chtít využívat v takové míře, ale můžeme očekávat, že ECB nebude spěchat s ukončením kvantitativního uvolňování, bude se snažit držet sazby nižší a doufat, že odliv kapitálu způsobí vyšší sazby na dolaru a tím jeho vyšší atraktivitu. Z toho důvodu my ani nepředpokládáme, že by měl dolar dále dramaticky posilovat proti euru a tím i proti koruně, i když není dobré snažit se měny předvídat.

V Rusku se banky přesouvají do vlastnictví státu, což je typické riziko emerging markets
Petr Syrový: Dlouhodobě preferujeme rozvinuté trhy před emerging markets, protože ty mají svá specifická rizika. Máme tu další zprávu, která na ta specifická rizika emerging markets ukazuje. O čem ta zpráva mluví?

Tomáš Tyl: Zpráva se týká ruského bankovnictví. My jsme o těch ruských bankách už hovořili, o těch problémech v menší míře dříve. Tento článek dobře shrnuje, jak je ta situace vlastně špatná. Na začátku roku 2017 byla ještě polovina největších bank soukromých a teď už je soukromá jen jedna. Ty ostatní stát zestátnil se ztrátami, aby je sanoval a zachraňoval. Za posledních pět let obrovské množství bank a institucí přišlo o licence. To ukazuje na to, jak je ten bankovní sektor v Rusku v tak velké krizi. Tohle je jeden z důvodů, proč my se emerging markets vyhýbáme. Protože se na nich dějí takové věci. My raději preferujeme rozvinuté trhy a preferujeme akcie na rozvinutých trzích nebo investujeme do ETF, které kupují celé ty trhy. Akcie mohou ty firmy z rozvíjejících trhů těžit tím, že tam prodávají zboží. Typicky jako třeba Apple prodává iPhony po celém světě. Ale raději držíme akcie vyspělého světa než rozvíjející se.

Ve svých finančních řešeních počítejte s různými riziky. Například s růstem výdajů ve stáří nebo s tím, že v Evropě může být válka
Petr Syrový: Při dlouhodobém investování doporučujeme myslet i na taková rizika, která jsou málo pravděpodobná nebo taková rizika, o kterých se aktuálně nemluví. Máme tu dva články, které na ta rizika ukazují. O čem mluví?

Tomáš Tyl: První článek se týká zvýšených nákladů ve stáří na zdravotnictví, což je situace v Americe. Lidé si platili pojištění právě pro případ placení nákladů, léků, atp. ve stáří. Když ta pojištění zakládali, tak se náklady nezdály tak vysoké. Teď dochází k tomu, že se dramaticky zvyšuje pojistné, protože se dramaticky zvýšily náklady. Lidé se dostávají do situace, kdy buď na pojistné nemají, nebo by neměli patřičné pokrytí. To, co my vnímáme jako riziko pro nás je, že my tu také vnímáme zdravotní péči ve stáří pořád jako velmi levnou, lacinou a dostupnou, ale za 15-20 let nemusí být situace vůbec podobná. Může dojít k něčemu podobnému jako v Americe, kde se náklady na léky a zdravotnictví zněkolikanásobily a dramaticky zdražily. Druhý článek se týká preventivní přípravy Švédska, kdyby nastala válka, aby informovali obyvatelstvo. Také zavádějí povinnou vojenskou službu. Vnímají situaci v tomto regionu tak, že pravděpodobnost válečného stavu není úplně nenulová. I pro naše portfolio nebo pro naše investování je tohle důležité, protože když víme, že tu trávíme své životy, tak raději chceme investovat někam jinam, kde naše peníze tolik neovlivní situace tady. Proto nemáme všechno v Evropě nebo dokonce v českých akciích, ale snažíme se diverzifikovat.

Bitcoin propadl pod 10 tisíc dolarů. Z vrcholu je u poloviny hodnoty
Petr Syrový: Poslední zprávu věnujeme tradičně Bitcoinu. Bitcoin je velmi volatilní aktivum, které se umí během jednoho měsíce zdvojnásobit. Během posledního měsíce klesla jeho cena o 38%. Tento graf velmi dobře ilustruje rizikovost investic do Bitcoinu a ostatních kryptoměn.

Petr Syrový: Tomáši, děkuji za příjemné povídání a za důležité informace a budu se těšit opět příští týden na pokračování.

Tomáš Tyl: Já děkuji za pozornost, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz