Akciové trhy rostou už dlouho a v USA někteří analytici očekávají nižší výnosy. Evropa je podle našeho názoru ale více riziková. Protože upřednostňujeme trhy s nižšími riziky, převažujeme americké akcie. - Pokud by akciové trhy měly nižší výkonnost, bude důležité investovat prostřednictvím nízkonákladových řešení, protože každé procento nákladů významně snižuje výnosy.

Týdenní videokomentář - 26. ledna 2018

Přepis videokomentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, je tu další týden a s ním i další Přečetli jsme za Vás. Dnes Vás zdraví Honza Valášek a se mnou je tu Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Býčí trh na akciových trzích je jeden z nejdelších v historii

Jan Valášek: První série zpráv tentokrát říká nebo ukazuje protichůdné pohledy na americký vs. evropský trh. Co si z toho máme jako investoři odnést?

Petr Syrový: První zpráva hovoří o býčím trhu v Americe. Ten býčí trh na akciových trzích je jeden z nejdelších v historii, protože akciové trhy rostou již od roku 2009, ale nejedná se o nějaký velmi silný nebo obrovský růst, protože přichází po dvou výrazných poklesech. Například, když započítáme inflaci do akciových trhů a indexů, tak teprve v roce 2016 jsme se dostali nad úroveň trhu v roce 2000. Nicméně protože ten trh má za sebou poměrně výrazný růst a je tažen nízkými úrokovými sazbami, tak se dá předpokládat, že v Americe by mohly být v příštích 5-10 letech nižší výnosy akciového trhu. Na druhou stranu tu máme zprávu od Pimca, které varuje před přílišným optimismem v Evropě a vidí v Evropě řadu rizik. Když si tedy máme vybrat mezi Evropou a Amerikou, kde Amerika je v současné chvíli o něco dražší a Evropa je riskantnější, tak my v současné chvíli převažujeme americké akcie, ale není to tak, že bychom sázeli všechno jen na Ameriku. Samozřejmě naše portfolia obsahují i část evropských akcií, to je právě z důvodu diverzifikace, a abychom nespoléhali jen na jeden scénář nebo jen na jeden trh.

Řada analytiků očekává v příštích 7 – 10 letech slabší výnosy akciových trhů

Jan Valášek: Další zpráva není zas tak vzdálená a říká, že řada analytiků očekává příštích 7-10 letech slabší výnosy akciových trhů obecně. Jak se na to opět jako investor mám připravit?

Petr Syrový: Pokud budou nižší výnosy akciových trhů v příštích 7-10 letech, tak se nikdy akciové trhy nechovají tak, že by rostly lineárně. Vždycky tam budou růsty a vždycky tam budou poklesy. Je potřeba být připraven v dobách poklesů nakupovat, protože to nám pomůže zvýšit průměrné výnosy celé naší investice. Také je potřeba snažit se vyhýbat situacím, kdy jsou trhy předražené a kdy se nafoukla bublina. V tu chvíli budeme připraveni z akciových trhů ustupovat a podvažovat akcie. Další doporučená strategie je diverzifikovat portfolio, protože všechny trhy neporostou stejně, některé porostou rychleji a některé pomaleji. Poslední typ, který dávají tyto články mluvící o nižších výnosech akciových trhů je, soustředit se na produkty, které mají nižší náklady. Protože v dobách nižších výnosů každé procento nákladů je velmi citlivě znát a výrazně ukrajuje z celkových výnosů. S tím souvisí ještě jeden typ, a to je snažit se upřednostňovat poplatky, které jsou placeny ze zisku před poplatky fixními. Pokud je někde fixní poplatek například 2%, ten se strhává vždy, i když trhy rostou hodně nebo málo. Kdežto poplatek typu 10% ze zisku, tak v případě malých zisků jsou také malé poplatky.

Rok 2018 ve třech scénářích

Jan Valášek: Na dalším slidu máme zprávu o tom, že Raiffeisen bank také připravila výhled na rok 2018. Tento výhled mezi těmi ostatními nějakým způsobem vyčníval. Proč nás zaujal? Čím tak vyčníval?

Petr Syrový: Tento výhled nás zaujal tím, že neříká, co se určitě stane a nesází na jednu kartu, ale pracuje v různých scénářích. Některým scénářům dává větší pravděpodobnost jejich splnění, ale nespoléhá se jen na ně. Scénář, který považují za hlavní je, že ekonomika ještě dále poroste a blíží se ke svému vrcholu. Velmi podobně uvažujeme o investicích i my, kdy jsme připraveni na různé scénáře na trhu. V současné chvíli stále ještě převažujeme akcie, ale jsme připraveni v případě poklesu je dokoupit a v případě prudkého růstu, který by nebyl podpořen zisky firem, tak je redukovat.

Klíčové změny v oblasti finančního poradenství

Jan Valášek: Na závěr tu máme nadčasovou zprávu ohledně kultivace českého trhu investičního finančního poradenství. Jakým směrem se ten trh kultivuje?

Petr Syrový: Tento týden nás zaujaly dvě zprávy o kultivaci prostředí v České republice. První z nich říká, že od letošního roku si nezávislý poradce může říkat pouze ten, kdo nepobírá provize od výrobců produktů a ten, který analyzuje dostatečné množství produktů z celého trhu a neprodává jen své vlastní. Cestu neinkasovat provize od třetích stran volíme dlouhodobě pro naše klienty i my a analýzu široké spektra instrumentů taky. Druhá zpráva, která nás zaujala je, že finanční arbitr rozhodl, že pojistky, které mají nulovou pojistnou částku, tím pádem mají nulovou pojistnou funkci a ochranu a tyto pojistky, které sloužily jako drahé spoření, že jsou neplatné. To je další zajímavá zpráva, která mluví o tom, že nepravosti, které se dělaly na finančním trhu, budou dnes mít pravděpodobně těžší život a vypadá to, že nepravosti skončily.

Jan Valášek: Petře, děkuji za přípravu i za tvé typy. My se budeme těšit opět za týden. Přejeme vám všem pěkný týden, mějte se pěkně a na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek www.eFrank.cz