Jen pouhá diskuse o vystoupení z EU hraje JIŽ DNES roli při rozhodování zahraničních investorů o dlouhodobých investicích. Ti chtějí dlouhodobou stabilitu, jinak pro své investice zvolí jiný region. -- Akciové trhy klesly o více než 10 %, ale fundament trhu se nemění. Pokles je příležitostí ke koupi zdravých firem za nižší ceny, které jsou na úrovních z listopadu 2017.

Týdenní videokomentář - 9. února 2018

Naše video bylo natočeno již v pátek. V neděli 11.2. 2018 potom téma Czexitu zajímavě shrnul i pořad 168 na ČT. Doporučujeme se na něj také podívat na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/. O Czexitu se mluví hned na začátku pořadu.

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a dnes tady vítám Vladimíra Fichtnera. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře, dobrý den všem.

Jen pouhá diskuse o vystoupení z EU hraje JIŽ DNES roli při rozhodování zahraničních investorů o dlouhodobých investicích
Petr Syrový: Jak to, že první zpráva dneska není o poklesech na akciových trzích?

Vladimír Fichtner: Dobrá otázka, Petře. Protože se na začátku především bavíme o tom, co je nejpodstatnější. Z našeho úhlu pohledu je mnohem závažnější je probíhající diskuze o potenciálním czexitu a zpráva, kterou na Twitteru uveřejnil Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a obchodu. Japonští investoři požádali o schůzku kvůli czexitu, a když se jich zeptal: „co byste dělali, kdybychom odešli z EU“ – „odešli bychom z České republiky“. Ve chvíli, kdy jsem tu zprávu četl, jsem si uvědomil, že už jen pouhá diskuze o tom, že bychom mohli vystoupit z Evropské unie, samozřejmě už dnes začíná hrát roli při dlouhodobém rozhodování zahraničních investorů. Jestliže tady chcete postavit továrnu nebo investovat velké peníze, přemýšlíte v horizontu pěti, deseti, patnácti let a jakékoli náznaky toho, že by Česká republika nemusela být v EU, zasívají nejistotu. Už víme, že Británie vystoupila, a čím více se to bude diskutovat i u nás, nebo se neřekne jasně, že nebudeme vystupovat, tím větší nejistotu to zasívá – ne bude zasívat, až se to stane, už dnes ji to zasívá – a je to potenciálně velmi problematická záležitost pro naši zemi, takže pokud nedojde rychle k tomu, že někdo tyto obavy shodí se stolu, myslíme si, že to může mít velmi negativní vliv na to, co se bude dít s českou ekonomikou, s českým hospodářstvím, s pracovními místy, a není to vůbec dobře, takže proto je tato zpráva jako první. Nás se to samozřejmě v našich portfoliích tolik netýká, protože portfolia vždycky diverzifikujeme, nespoléháme se na žádný region, ani na Českou republiku, nehedgujeme portfolia jen do české koruny, ale kdo má takovouto variantu portfolia, třeba zahedgovanou a jen v koruně a jen v Čechách a svůj majetek třeba jen v českých nemovitostech, může to pro něj být velmi nepříjemné. Takže proto tato zpráva, podle nás nejdůležitější z tohoto týdne – a nejen z toho týdne, já bych řekl, že to je kandidát na zprávu roku 2018.

Akciové trhy klesly o více než 10 %, ale fundament trhu se nemění

Petr Syrový: Teď se pojďme podívat na trhy. Trhy šly o 10 % dolů. Co vy na to, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: My už jsme to s klienty v průběhu tohoto týdne nějakým způsobem několikrát komunikovali. Akciové trhy šly sice o 10 % dolů, ale když se podíváme na další obrázek, tak vidíme, že to není nic závažného, že jen uřízli zisky posledních měsíců, ztráty byly jen návratem řekněme do listopadu loňského roku. Není to nic závažného, není to nic, čeho bychom se měli polekat. My samozřejmě nevíme, jestli ten pokles bude pokračovat, nebo jestli se zastaví, nebo se naopak začneme vracet, to podstatné je, že pořád platí velmi dobrý výhled americké ekonomiky, pořád platí, že zisky firem pořád ještě zajímavě rostou a že takovéto poklesy mohou být jako vždy – a naši klienti, kteří s námi jsou delší dobu, to vědí – příležitostí pro nákup nových investic, pro investice nových peněž do portfolia. Není to zatím tak významný pokles, abychom předělávali celé portfolio a místo dluhopisů v hotovosti měli víc akcií nebo doplňovali akciové pozice při jejich poklesech. Tak významný pokles to není. Tam, kde to dávalo smysl, jsme už tento týden s klienty některé investice doplňovali do portfolií, monitorovali jsme, jestli nejsou náhodou nové peníze, které by mohly přijít do portfolia, a v tuhle chvíli tyto věci dotahujeme do konce, takže je dobře, že ten pokles ještě trvá, abychom toho mohli využít s co největším množstvím našich klientů, ale zatím to není nic strategického, zatím to nemusíme řešit nějak jinak než rychlou akcí a využitím toho poklesu. Co bude dál, nevíme, budeme to řešit. Co ale víme, že i lidé, kteří zainvestovali před deseti lety, předtím, než propukla v plné míře velká finanční krize roku 2008 a 2009, kdy akciové ceny poklesly o víceméně 50 % po celém světě, kteří zainvestovali na začátku té krize před tím velkým poklesem a vydrželi deset let na trhu, mají pořád zajímavý výnos. Jestli to je 5 %, 7 % nebo 10 % třeba v amerických akciích, už není tak podstatné, ale nesměli podlehnout emocím, nesměli koupit před a prodat ve velkých emocích poklesu, museli se chovat obráceně, ale většina našich klientů už to dnes zná, nemusíme to asi déle komentovat. Současný pokles, přestože některé titulky byly zase poměrně intenzivně emoční, není nic dramatického. Zatím mírná příležitost k nákupu.

Tři nejčastější investiční chyby, kterým je třeba se vyhnout

Petr Syrový: Další článek se týká zajímavých ponaučení pro investory. Co byste k tomu řekl, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Ta ponaučení jsou pořád stejná, my je s klienty průběžně probíráme, mluvíme s nimi. Ta první věc, kterou říká Morningstar, zní: řiďte věci, které můžete řídit – vlastní finanční plán, alokace peněz, minimalizujte náklady na správu. Druhá věc: neinvestujte podle zpětného zrcátka – když něco vyrostlo, neříkejte si, že je dobré to nakoupit, ale spíše naopak, když něco dramaticky pokleslo, nebojte se to nakoupit. Poslední věc: nevěnujte tomu zase tolik pozornosti, neprožívejte každý pohyb na trhu, každý titulek. Řekl bych, že se pod to, co říká Morningstar, můžeme také podepsat, a že říkáme velmi podobné věci, takže si myslíme, že dává smysl si to připomenout i tímto způsobem.

Silné euro je rizikem pro evropské firmy a příležitostí pro americké

Petr Syrový: Jako poslední jsme zařadili článek, který se vyjadřuje k měnám. Jak byste to okomentoval, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: To byl zajímavý článek na Patrii, respektive myslím, že to nebylo od Patrie, ale článek převzatý od nějaké další investiční společnosti, která psala, že jsme vstoupili do studené měnové války. Evropa sice v tuto chvíli začíná růst, ale to, že euro posílilo o 20 %, není dobře pro exportně orientovanou ekonomiku, jako je Evropa. Ani pro nás to není úplně dobře, proto je důležité si uvědomovat, i z toho měnového pohledu, že Evropa se sice zlepšuje, ale to zlepšování může být zabrzděno tím rychlým prudkým růstem eura. To je třeba jeden z důvodů, proč ještě pořád více preferujeme americké akcie před těmi evropskými. Ne, že bychom se evropským úplně vyhýbali, ale máme převážené ty americké, mimo jiné proto, že z našeho pohledu wealth protection přístupu si myslíme, že to není jen o potenciálním výnosu – protože je možné, že evropské akcie za deset let budou při pohledu zpátky vydělávat více než americké – ale i o tom, s jakou mírou rizika se to může stát. Třeba posilující euro zvyšuje riziko Evropy více, než bychom chtěli, stejně jako další faktory, o kterých v Evropě mluvíme a kvůli kterým Ameriku stále ještě převažujeme, ale to je za hranou dnešního povídání.

Petr Syrový: Mockrát děkuju, Vladimíre. Vám děkuju za pozornost a budeme se těšit příští týden zase na další povídání. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Krásný den všem. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz