Americké akcie umazaly cca polovinu svých ztrát z předchozích týdnů. -- U budoucích rentiérů chceme dlouhodobě navyšovat majetek v akciích a poklesy jsou proto příležitostí k urychlení a levnějšímu nákupu pozic. V rentiérských portoliích doplňujeme akciovou složku - Výnosy dluhopisů začínají růst. Zatím ještě dluhopisy v portfoliích podvažujeme, protože výnosy jsou nízké.

Týdenní videokomentář - 16. února 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u našeho tradičního „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Vladimíra Fichtnera. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře, dobrý den všem.

Část poklesů je již za námi
Petr Syrový: Minulý týden jsme se bavili o poklesech. Jaké jsou aktuality z akciových trhů?

Vladimír Fichtner: Část poklesů už je za námi, trhy se v posledních dnech vrátily zhruba o polovinu. Polovinu toho poklesu už umazaly. Nahráváme 16. února, v pátek, 13:31 hod., takže polovina už je pryč a trh se uklidňuje. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál, to je vždy těžké předpovídat, ale víme, že volatilita k tomu trhu bude patřit. V tuto chvíli, jak říkám, trh je klidnější.

Poklesy akciových trhů využíváme k nákupům

Petr Syrový: Máme tady další graf, který se týká poklesu. Co k němu řeknete, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Tento graf má dvě zajímavé věci. Jednak je vidět, že volatilita na trhu je normální věc, která nás provází dlouhodobě a vždycky nás provázet bude, když budeme investovat. Druhá věc je, že když přijde větší pokles, chceme toho využít k nákupu, proto tady jsou různé body, které značí de facto více než 10% poklesy a okamžiky, které jsme vždycky využívali k nákupům.

Nedoporučujeme odkládat investice do akcií a držet hotovost

Petr Syrový: Máme tady další slide. Co k němu, Vladimíre, povíte?

Vladimír Fichtner: Je to jednoduché. Pro rentiéry nakupujeme akcie z hotovostních rezerv, u akcií pro budoucí rentiéry se snažíme zrychlit nákupy, nebo když dostanou bonus – zrovna teď to tak někteří lidé měli – nakoupíme také rychleji díky těm bonusům a podobně. Co je podstatné a co chci říci – ten rychlý nákup se dá využít jen ve chvíli, kdy má člověk ETF a může je nakupovat online, když má aktivně řízené fondy, kde nákup trvá třeba dva týdny, nebo něco podobného, tak je to velký problém a nejde to vůbec řešit v rozumném časovém horizontu. Takže ETF jsou nejen nízkonákladová, ale také je velmi dobré, že se s nimi dá aktivněji pracovat.

Petr Syrový: Ještě abych nezapomněl na poslední bod, Vladimíre, který nám říkal jeden z poradců. Nedoporučujeme odkládat investice do akcií, držet hotovost a čekat na poklesy. Můžete k té zkušenosti říct něco bližšího?

Vladimír Fichtner: Výborně, Petře, děkuju za tu připomínku. Pokles sám o sobě není důvodem k nákupu. Důvodem k nákupu je rozumné ohodnocení trhu z pohledu valuací, rozumná psychologická situace na trhu a to, že akciový nákup patří do strategie a portfolia daného klienta. Když jsou splněny tyto podmínky, je potřeba nakupovat. Podobné podmínky byly třeba v říjnu a listopadu loňského roku, kdy ceny byly na stejných úrovních, a někteří naši klienti říkali: „mám pocit, že ještě počkám, že to ještě není úplně optimální“. Teď nakoupili za ty stejné ceny, jen emočně z toho mají při poklesu lepší pocit, ale ten pocit bychom měli už před pár měsíci. Ti, kteří nás znáte delší dobu, víte, že naše doporučení využíváte rychle, ale ti, kteří s námi jsou kratší dobu, chvilku váhají a říkají: „počkáme na poklesy“, počkali – dobře jsme teď nakoupili, ale vlastně stejně dobře, jako by to bylo před pár měsíci. Takže ne pokles, ale další parametry rozhodují o tom, jestli je dobré nakupovat, a na to nikdy nezapomínejme prosím.

Úroky státních dluhopisů v USA rostou

Petr Syrový: Pojďme z akciového světa k dluhopisovým trhům. Co zajímavého se dělo na dluhopisech?

Vladimír Fichtner: Tady je zajímavý obrázek o úrocích, které na sobě mají napsané „americké desetileté vládní dluhopisy“, ty měly úrok 2,1 % v září loňského roku, dnes už mají 2,9 %. Je vidět, že ty úrokové výnosy začínají růst. To je to, na co čekáme. Až jednoho dne úroky na dluhopisech budou zpátky v úrovni 4 %, 5 %, 6 %, budeme zase mít více dluhopisů, pravděpodobně na úkor akcií, ale my vždycky posuzujeme, jaká je perspektiva výnosů různých typů instrumentů, a podle toho ty instrumenty v portfoliu mixujeme. Víte, že dnes převažujeme akcie, převažujeme hotovost a podvažujeme dluhopisy. Toto je ten důvod podvažování dluhopisů – zatím vynášejí málo, a když rostou úrokové sazby, mohou ještě ztrácet na hodnotě, takže dnes je nechceme dokupovat, ale určitě to přijde. Tady je krásně vidět, že ta dynamika nemusí být úplně pomalá. Toto je nárůst o necelé procento za nějakých pět měsíců, může se stát, že za rok ty úroky budou 4 % a dluhopisy už budou mnohem atraktivnější. Uvidíme, jak to bude vypadat, v tuto chvíli zatím nic neměníme, pořád převažujeme akcie, podvažujeme dluhopisy a máme více hotovosti.

Česká pojišťovna mlžila s poplatky

Petr Syrový: Pojďme na poslední zprávu. Ta je z České republiky a týká se pojištění. Co zajímavého se stalo v oblasti pojištění?

Vladimír Fichtner: Finanční arbitr rozhodl o tom, že Česká pojišťovna musí jednomu svému klientovi vyplatit všechny peníze, které dal do jedné z jejich pojistek. Detaily se dají najít na webu nebo na tom linku, který tady máme. Pokud máte pocit, že vás někdo v pojištění podvedl, že tam byly nějaké netransparentní poplatky nebo něco podobného, můžete se bránit u finančního arbitra. Většinou šlo o pojistky spořicího typu, pojistky, které my jsme nikdy v životě nedoporučovali a vždycky pro nás byly takovým ne úplně zajímavým produktem, ale pokud chcete, můžete se u finančního arbitra bránit, dát mu nějaké podání, v případě České pojišťovny, která řekla, že se bude bránit ještě soudní cestou, může to být na dlouhé roky dopředu. Není špatné tuto kauzu sledovat, uvidíme, kam nás dovede, ale určitě přispěje k tomu, že trh se začne zlepšovat, zkvalitňovat a ztransparentňovat, a to je dobře, to si všichni přejeme.

Petr Syrový: Děkuju, Vladimíre, děkuju za velmi zajímavé informace. Vám děkuju za pozornost a budu se těšit příští týden na shledanou.

Vladimír Fichtner: Krásný den všem. Mějte se. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”.

Honza Valášek, www.eFrank.cz