České ekonomice se daří a proto rostou mzdy. V dobrých časech je jednodušší budovat portfolio na finanční nezávislost, a proto Vás současná situace může více přiblížit k investičním cílům. -- FED vidí stále trend posilující ekonomiky i trhu práce a je tak odhodlán dále zvyšovat úrokové sazby. Dobré zprávy ale mohou přinést i vyšší nervozitu.

Týdenní videokomentář - 23. února 2018

Přepis videokomentáře:

Honza Valášek: Dobrý den, zdravíme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, dneska je tady Honza Valášek a se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

V dobrých časech je jednodušší budovat portfolio na finanční nezávislost

Honza Valášek: Petře, my dnes trošku netradičně začínáme z České republiky – na první pohled krátkodobou zprávou o tom, že v České republice sílí mzdové tlaky, ale zároveň to může znamenat i dlouhodobější výhled. Co si z toho můžeme odnést?

Petr Syrový: Můžeme si z toho odnést to, že česká ekonomika se dobře probudila, že česká ekonomika šlape, a to znamená, že roste HDP, to znamená, že máme nízkou nezaměstnanost, je hodně vysoká poptávka po práci a to tlačí na růst mezd. Tento týden se objevilo několik zpráv od Škodovky až po Lidl, že rostou mzdy, a růst mezd zase bude tlačit na růst cen a tím pádem na vyšší inflaci. Na to nejspíš bude Česká národní banka reagovat růstem úrokových sazeb a to možná povede ke zdražení hypoték. U hypoték už to je vidět, hypotéky tento měsíc zase zdražily, jsou o necelé půl procento dražší, než byly před rokem, a před rokem byly někde na minimu. Ale tato zpráva nám připadá důležitá ještě z jednoho úhlu pohledu, a to je spoření, nebo investování, pro finanční nezávislost. Pokud se ekonomice dobře daří, pokud se klientům dobře daří, pokud máme vyšší příjmy, je dobré část těch příjmů odkládat pro finanční nezávislost, protože si ji můžeme přiblížit a protože je jednodušší odkládat v dobách, kdy se daří, než v dobách, kdy se nedaří.

FED vidí stále trend posilující ekonomiky a je tak odhodlán dále zvyšovat úrokové sazby

Honza Valášek: Díky, Petře. Ty jsi mluvil o aktuální situaci na trhu práce v České republice, ale jak to aktuálně vypadá za Atlantikem?

Petr Syrový: Za Atlantikem máme také dobrá čísla o ekonomice, o růstu HDP a o trhu práce. Ty ekonomické vztahy jsou úplně stejné. I tam se mluví o růstu úrokových sazeb, tam se mluví o tom, že FED bude zvyšovat úrokové sazby, a FED říká: „ano, budu tady v té své politice pokračovat“. To je taková zpráva, která je pro akciové trhy dvousečná – na jednu stranu je dobře, že recese není na dohled, že ekonomika roste a daří se jí dobře, na druhou stranu růst úrokových sazeb by znamenal tlumení ekonomiky a na to akcie reagovaly na burze v některých dnech poklesem, proto ta situace na trhu je dnes trochu nervóznější a můžeme čekat vyšší volatilitu. Ale ekonomice se daří dobře, proto zůstáváme převáženi v akciích a zatím akcie preferujeme před investicí do dluhopisů.

Zatím se nemusíme bát změny trendu a probuzení medvědího trhu

Honza Valášek: Další zpráva, Petře, abych navázal jednak na to, co jsi teď říkal, jednak ještě na „Přečetli jsme za vás“ z minulého týdne, kdy jste se s Vladimírem bavili o aktuálních únorových poklesech, o tom, že trhy už se nějakým způsobem vrací. Objevily se ještě nějaké diskuse nad tím, co to znamenalo. Můžeme si z toho něco odnést?

Petr Syrový: Vždycky, když akciové trhy klesnou, řeší se, jestli se zase probudí a vrátí se k růstu, nebo jestli jsme na prahu nějakého většího poklesu. To, že akcie v roce 2017 rostly a dosáhly svých vrcholů, neznamená automaticky, že by akcie měly klesat. Akcie v minulosti většinou klesaly nebo nastávaly medvědí trhy – to znamená výrazné poklesy, poklesy větší než 20 %, a ty poklesy nastávaly jen v okamžiku, kdy na trhy přišla recese. Recese, alespoň podle některých modelů, není v současné chvíli na dohled – neznamená to, že se nemůže něco stát, nějaké riziko, a že recese nemůže přijít, ale zatím to nevypadá tak, že by na trh přijít měla – proto některé modely na oceňování trhu říkají, že před sebou vidí spíše růst a dívají se na trh spíše optimisticky. Ale další důležitá věc, kterou ten pokles začátkem roku přinesl, je uvědomění si, že akciové trhy jsou volatilní. Mnoho investorů v roce 2017 usnulo na vavřínech a považovalo akciové investice za velmi bezpečné, za nekolísající, a teď se jen musí vrátit zpátky nohama na zem, probudit se do reality a počítat s větší volatilitou akciových trhů. Počítáme s tím, že akciové trhy mohou kolísat – to, co jsme zažili teď v únoru nebo co jsme zažili někdy před asi rokem a půl nebo dvěma lety – a podobné poklesy chceme využívat k doplňování a k budování akciových pozic v portfoliu.

Existují dva druhy ETF

Honza Valášek: Na závěr, Petře, poslední zpráva je taková techničtější. My v našich portfoliích používáme ETF, doporučujeme ETF, ale není ETF jako ETF. Na co si máme dát při výběru pozor?

Petr Syrový: Při konstrukci ETF se využívají dvě základní strategie. Jedné se říká fyzická replikace indexu a druhé se říká syntetická replikace indexu. Fyzická replikace znamená, že ETF skutečně fyzicky nakupuje cenné papíry, které jsou obsaženy v indexu, například v indexu S&P 500, to znamená, že opravdu nakoupí jednotlivé cenné papíry. Syntetická replikace naproti tomu znamená, že to ETF nekupuje fyzicky všechny cenné papíry v indexu, ale nakupuje jenom finanční deriváty s nějakou protistranou, a tou protistranou je nejčastěji banka. To znamená, že součástí toho ETF je jakási dohoda s nějakou bankou, že ta banka bude vyplácet platby podle toho, jak se vyvíjí hodnota indexu. Tato syntetická replikace nám do ETF přidává kreditní riziko té banky, té protistrany, protože pokud by ta banka přestala existovat, mělo by s tím to ETF problémy. Fyzická replikace je bezpečnější, proto v našich řešeních používáme pouze fyzickou replikaci indexu, nikoliv syntetickou.

Honza Valášek: To bylo od nás všechno, Petře, já ti děkuju a budu se těšit zase za týden. Mějte se všichni pěkně. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz