Trhy jsou rozkolísané. Aktuálně jsme nad hodnotami, za které jsme dokupovali. Návrat obvykle trvá 3-4 měsíce -- Když trh roste, tak investoři očekávají další růst. Naopak po poklesu očekávají další pokles. Je důležité investovat podle systému, ne podle emocí. -- Nebezpečím pro dlouhodobé investice je riziko inflace. Inflace může rychle výrazně vyskočit. Naše řešení jsou ale na takový scénář připravena.

Týdenní videokomentář - 2. března 2018

Přepis videokomentáře:

Honza Valášek: Dobrý den, dneska vás u „Přečetli jsme za vás“ vítá opět Honza Valášek a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Trhy jsou rozkolísané, návrat trvá obvykle 3 – 4 měsíce

Honza Valášek: Máme toho dneska dost, tak pojďme rovnou na to. Jsou to dva týdny, Petře, co jste spolu s Vladimírem mluvili o aktuální situaci na trhu po poklesech. Jak to aktuálně vypadá?

Petr Syrový: Aktuálně to vypadá tak, že trhy klesly, my jsme tam nakoupili, pak se trhy trošku zvedly a zase klesly. V současné chvíli jsou hodně rozkolísané a teď aktuálně, když nahráváme, jsou trhy lehce nad úrovní, za které jsme nakupovali, ale můžeme v příštích dnech a týdnech čekat pohyby nahoru a dolů. Typicky to trvá tak tři čtyři měsíce, než si trh někam sedne a než se to uklidní.

Emoce investorů jsou špatný rádce

Honza Valášek: To souviselo s emocemi. I další zpráva je zaměřená na emoce. Pro klienty publikujeme třeba Fund Flow a podobné materiály, které měří emocionální nákupy, ale tady je další pomůcka. O co se jedná?

Petr Syrový: Tady je nádherný graf, který se nám moc líbí. Ten graf totiž měří, co si investoři myslí a co očekávají na trhu v příštích šesti měsících. Je tam vidět velká souvislost s tím, jak se aktuálně trhům daří. Vidíme tam třeba rok 2017, kdy trhy rostly, ale byly po poklesech, a investoři tam byli takoví opatrní. Koncem roku 2017, když už si všichni uvědomili, že trhy rostou, byli najednou investoři velmi optimističtí a v posledním týdnu, kdy trhy zažily ten horší začátek kalendářního roku a klesly, tak se ten optimismus investorů zase zchladil. Tento graf dobře ukazuje a měří, že investoři očekávají růst poté, kdy trhy rostou, a naopak očekávají pokles, když trhy klesají – jako by si protáhli tu křivku a ten trend, kde zrovna jsou. Kupovat podle aktuální nálady na trhu není dobře a rozhodně není dobře kupovat v dobách, kdy jsou ceny vysoké. My na to jdeme jinak, my na to jdeme tak, že investujeme podle systému. Ten náš systém nám řekne, kolik peněz máme mít v akciích – to vychází z finančního plánu – a k této akciové pozici se chceme dlouhodobě dostat. V okamžiku, kdy trh klesá, máme akcií méně a využíváme toho poklesu k doplnění akciových pozic.

Investoři zapomněli na rizika, která jsme viděli před 10 lety

Honza Valášek: I další zpráva souvisí tak trochu s emocemi. Jednou z velmi výnosných investic v minulém roce byly rizikové dluhopisy, tzv. podřízené dluhopisy. Petře, když vynášejí, znamená to, že bychom si měli taky koupit nějaký podřízený dluhopis?

Petr Syrový: Takhle uvažuje velká část investorů. Pokud nějaká investice byla v minulosti úspěšná, tak se jejich zraky upírají právě k této investici, která vypadá, že funguje, ale nenechme se mýlit. Ta investice dobře fungovala loni, možná předloni, ale je tam jedno obrovské riziko, které se neobjevuje úplně často, ale když přijde, tak ty podřízené dluhopisy velmi výrazně prodělají. Jde totiž o to, že podřízené dluhopisy jsou rizikovější než ty klasické, seniorní dluhopisy. V případě bankrotu firmy se nejprve uspokojí pohledávky z těch běžných dluhopisů, z těch seniorních, a až nakonec z těch juniorních, takže ty juniorní jsou výrazně rizikovější a takové riziko se objevuje na trhu jenom jednou za čas. Je vidět, že investoři už zapomněli na to, co se dělo před deseti lety, kdy řádila nemovitostní krize a kdy krachovaly jednotlivé banky, a to je situace, na kterou by investoři určitě zapomínat neměli. Pro nás z toho plyne jeden zajímavý závěr, a to, že je potřeba kontrolovat emoce nejenom v dobách, kdy je na trhu průšvih a investice klesají, ale je potřeba taky nepodlehnout přehnanému optimismu a nepodlehnout chamtivosti a nechtít nakupovat v dobách, kdy trhy rostou. Zase nám v tom pomáhá nějaký systém, který říká, které investice zařazujeme do portfolia a proč a co musí ta investice splňovat.

Nebezpečím pro dlouhodobé investice je riziko inflace

Honza Valášek: Další zpráva už mluví o tématu, které se v poslední době stává čím dál aktuálnějším, a tím je inflace. My jsme se o inflaci bavili, ale jak nás z toho dlouhodobého pohledu může vlastně inflace ovlivnit?

Petr Syrový: Nám tady zase přišel velmi zajímavý ten graf, který uvádíme, a ten graf dává do souvislosti současnou dobu a šedesátá léta. V šedesátých letech výrazně klesla nezaměstnanost – to je věc, která se dnes děje, na začátku šedesátých let byla velmi nízká inflace – někde pod 2 %, ale ta inflace poměrně rychle a poměrně výrazně vystřelila nahoru. Za nějaké zhruba tři roky se dostala z necelých 2 % až někam na 6 %, a to je situace, která by mohla přijít i v dnešní době – neříkáme, že nutně přijde, vlivů na inflaci útočí celá řada – ale buďme připraveni, kdyby nastal takový skok v inflaci, abychom nebyli zaskočeni, abychom nebyli překvapeni. Naše portfolia, která používáme, jsou na tuto situaci připravena, protože v současné době převažujeme akcie – to je instrument, který se umí rozumně bránit proti inflaci, a zároveň podvažujeme dluhopisy – to je instrument, který v dobách vyšší nebo rostoucí inflace prohrává. Pokud by vyrostla inflace a pokud by výrazně vyrostly úrokové sazby, podíl dluhopisů bychom zase navýšili.

Warren Buffet považuje pro dlouhodobou investici akcie za bezpečnější aktivum než dluhopisy

Honza Valášek: Na dalším slidu už máme téma Warrena Buffeta. Nedávno vyšel jeho oblíbený dopis akcionářům a nás v tom dopise akcionářům zaujala jedna věc – co to bylo, Petře?

Petr Syrový: Warren Buffet za bezpečnou dlouhodobou investici považuje akcie a akcie mu připadají dlouhodobě bezpečnější než dluhopisy, protože dluhopisy mají na delších horizontech svá rizika a jedno z těch rizik je například inflace. To je věc, ve které s Warrenem Buffetem souhlasíme, taky pro dlouhodobé investice preferujeme akcie – ne z důvodu, že jsou výnosnější, ale z důvodu, že jsou bezpečnější – ale je potřeba doplnit, že sám Warren Buffet neinvestuje všechny svoje peníze do akciových investic, ale že si ponechává i nějakou hotovost pro případné nákupy. Stejně to máme i my v našich portfoliích – taky máme v portfoliích nějakou hotovost nebo nějaké krátkodobé instrumenty a máme je tam ze dvou hlavních důvodů: za prvé můžeme tu hotovost použít pro nákup při poklesech na akciových trzích a za druhé můžeme díky té hotovosti splnit krátkodobé cíle, na které se samozřejmě více hodí držet hotovost než investovat do akcií.

Našim klientům nedoporučujeme investice do dluhopisů banky J&T

Honza Valášek: Na závěr tady máme přímý dotaz od klientů. Doporučujeme, Petře, kupovat dluhopisy, které emituje společnost J&T?

Petr Syrový: V současné době nedoporučujeme, protože my se vždycky, když se máme vyjádřit k jakémukoliv dluhopisu nebo instrumentu, podíváme, jestli splňuje naše kritéria, která si na podobné investice klademe, a u konkrétních firemních dluhopisů máme jednu z podmínek, že emitent musí mít přidělen rating, což banka J&T a firmy kolem ní nemají, a proto tyto dluhopisy nedoporučujeme zařadit do portfolií klientů Fichtner s.r.o. U banky J&T doporučujeme využívat pouze její bankovní vklady, a to jen do výše, která je pojištěná. Výše pojištěných vkladů je 100 000 €, vyjádřeno v korunách je to přibližně 2,5 milionu korun na jedno rodné číslo. Určitě nedoporučujeme ukládat u jakékoliv banky, samozřejmě ani u J&T, vklady vyšší, které by byly nad tuto pojištěnou část, protože bychom se zbytečně vystavovali kreditnímu riziku banky v případě jejích problémů.

Honza Valášek: To bylo od nás všechno, Petře, dnes toho bylo trošku víc, ale doufám, že to bylo přínosné. Vám všem přeji pěkný týden a mějte se hezky. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz