Bill Gates je optimista, i když očekává další finanční krizi. Gates vnímá, že krize přijde, otázka je kdy. Ale je také optimista ohledně vývoje ekonomiky. Buffett, se kterým Gates spolupracuje na charitativních projektech, považuje za nebezpečné se při dlouhodobém investování akciím vyhýbat. -- Nynější býčí trh je druhý nejdelší po tom od roku 1987 do roku 2000.

Týdenní videokomentář - 9. března 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího pátečního „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Bill Gates je optimista, i když očekává další finanční krizi

Petr Syrový: První nadpis je takový zvláštní: „Bill Gates je optimista, i když očekává další finanční krizi“. Můžeš to, Tomáši, prosím tě nějak vysvětlit?

Tomáš Tyl: Tento článek vznikl z toho, že Bill Gates odpovídal na dotazy. Jeden z těch dotazů právě byl, co si myslí o krizi a jestli nás nějaká taková krize čeká. Bill Gates odpověděl, že nějaká krize určitě přijde, ale neví se kdy, ale že je na druhou stranu ohledně toho vývoje, který je zde v současnosti, vlastně optimista, což je takové zvláštní, protože to jde zdánlivě proti sobě, ale když se na to podíváme z jiného úhlu pohledu, tak například Warren Buffett, který s Gatesem hodně spolupracuje, se také na trh dívá dlouhodobě a říká, že dlouhodobě je určitě chyba spíš v akciích nebýt, takže je taky optimistický, ale pro někoho, kdo investuje krátkodobě, mohou být akcie nebezpečné. Pro zajímavost, když se bavíme o finanční krizi, ten, kdo by investoval před zhruba deseti lety – v létě roku 2007, to znamená na vrcholu, než ta finanční krize začala, v tom nejhorším momentě, kdy mohl – měl by od té doby za těch deset let výnos v koruně 4,5 % p.a. ve světových akciích, a kdyby to bylo v Americe, tak dokonce 7 % p.a., což jsou na to, že to byl nejhorší moment, kdy šlo investovat, docela slušné výnosy. Důležité bylo nepropadnout panice. Co z toho pro nás vyplývá? My vnímáme, že trh je spíše blíž nějakému vrcholu a že po tom vrcholu samozřejmě přijde nějaký pád, nějaká krize, ale také je důležité, že ekonomická situace je v tuto chvíli dobrá, a proto zatím neměníme naše doporučení a stále doporučujeme v akciích být – ostatně jako třeba Warren Buffett.

Býčí trh je druhý nejdelší po tom od roku 1987 do roku 2000

Petr Syrový: Býčí trh už je druhý nejdelší v historii. V jaké kondici je akciový trh, jak se daří býkovi, poroste ještě dál?

Tomáš Tyl: To souvisí s tím předchozím tématem. V tomto článku se více rozepisuje aktuální ekonomická situace. Samozřejmě pokud chceme zjistit, kam trh půjde, není až tak důležitá jen ta historie, ale právě i to, jaká je současná situace, a ta současná situace je hodně pozitivní. V Americe rostly zisky firem o 15 % za rok, což z velké části ospravedlňuje i růst akciových trhů. Ten trh rostl poté, co v krizi propadl, takže hodně korigoval ten předchozí propad. Když se podíváme na psychologii, vidíme, že v dnešní době si jen 30 % investorů myslí, že v následujících šesti měsících trh poroste. Když se podíváme na historii, průměr je někde kolem 39 % a v roce 2000 si dokonce 75 % investorů myslelo, že trh poroste dál, takže my ten indikátor bereme spíše tak, že čím méně investorů si myslí, že trh poroste, tím lépe, protože nyní nejsme v takové té iracionální bublině, kdy by si všichni mysleli: „poroste to, hurá, budeme nakupovat akcie“, trh je v tomto směru relativně střízlivý a nevnímáme na něm psychologickou bublinu.

Bohatství Američanů je na rekordu

Petr Syrový: Další článek je o tom, že jak rostly akciové trhy, bohatli Američané. Co ale znamenají, Tomáši, bohatší Američané pro finanční trhy a pro ekonomiku?

Tomáš Tyl: Je to samozřejmě pozitivní v tom, že když mají více peněz, mohou více utrácet a tím ekonomiku dále živit. To je moment, který tomu dál pomáhá. Důležité je, že to bohatství není třeba jako v roce 2008, kdy také dosahovalo vrcholů, taženo dluhem – trh rostl tím, že se zadlužovali a nakupovali. Míra a růst zadlužení jsou v dnešní době nižší, takže ten růst je zdravější. Je daný nejen tím, že rostly akcie, ale i tím, že je dobrá ekonomická situace, takže v současnosti to má ten efekt, že to ekonomice bude dále pomáhat.

Trump zavádí cla na ocel a hliník

Petr Syrový: Tento týden se objevila zpráva, o které se hovořilo už delší dobu, a to, že Donald Trump zavádí cla na ocel a na hliník. Jak na to reagovaly akciové trhy?

Tomáš Tyl: Ta reakce akciových trhů nebyla nijak velká, protože nějaké podobné kroky se od Trumpa trochu očekávaly – že se bude snažit chránit americký trh. Otázka samozřejmě je, co se bude dít dál. Pokud by to vedlo k nějakým obchodním válkám, cla by zaváděly další země nebo by se zaváděla na významně větší množství komodit nebo zboží, mohlo by to samozřejmě mít větší vliv, mohlo by to například přiblížit nějakou recesi nebo nějaký vrchol. Na druhou stranu v této situaci vidíme, že Amerika je silný hráč, velký trh a mohou si dovolit ostatní trochu přitlačit, využívají toho a je to jeden z důvodů, proč my Ameriku preferujeme a chceme být spíše v ní, než v těch zemích, které v tomto budou tahat spíše za ten kratší konec provazu.

Petr Syrový: Výborně, Tomáši, mockrát děkuju za zajímavé informace a budu se těšit příští týden na další „Přečetli jsme za vás“. Hezký víkend. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji. Na shledanou.