Akciové trhy jsou aktuálně na podobných úrovních jako na počátku roku. Ze svého poklesu (od vrcholu – 10 %) umazaly asi polovinu. -- Google zakázal reklamy na kryptoměny, v Japonsku ruší kryptoměnové tržiště. Ceny kryptoměn padají. Kryptoměny nesplňují podmínky Wealth Protection strategie, proto jsme je nikdy nedoporučovali zařadit do portfolií

Týdenní videokomentář - 16. března 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítejte u dalšího „Přečetli jsme za vás“ od 9. 3. do 15. 3. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Akcie jsou na podobných úrovních jako na začátku roku

Tomáš Tyl: Začneme grafem vývoje trhů. Co se dělo na trzích od začátku roku, Petře?

Petr Syrový: Na začátku roku akcie vyrostly zhruba o nějaká 4 % a potom na začátku února spadly dolů. Nyní už polovinu svého poklesu odmazaly a jsou přibližně na úrovních, kde startovaly na začátku roku, to znamená, že po dvou a půl měsících jsou tam, kde startovaly, a jen předvedly to akciové riziko: někdy nahoru a někdy dolů.

V Číně je rozsáhlý úvěrový boom

Tomáš Tyl: Další zprávy, které tady máme, se týkají především Číny. Čím jsou pro nás tyto zprávy zajímavé nebo poučné?

Petr Syrový: Ty zprávy jsou pro nás v mnohém zajímavé a poučné, protože Čína jako emerging market se chová trošku nestandardně. Například předseda společnosti CEFC je zatčen, je vyšetřován a rozjednané obchody, které společnost měla, se odkládají, neuskutečňují a vznikají tím společnosti ztráty. Další riziko je ze strany úvěrů, protože v Číně je rozsáhlý úvěrový boom, kdy si výrazně půjčují čínské státní firmy (půjčují si od čtyř státních bank) a domácnosti nezůstávají nijak pozadu. Růst úvěrů u domácností je enormní a Číňané už jsou v průměru zadlužení jako Američané, jen rozdíl je v tom, že v Číně je ten růst úvěrů daleko rychlejší než v Americe. Růst úvěrů byl pro ekonomiku v minulosti několikrát nebezpečný, například ve 20. letech v Americe nebo v 80. letech v Japonsku – a obě dvě tyto ekonomiky skončily velmi silnou recesí. My se k investicím na emerging markets stavíme tak, že nechceme investovat přímo do akciových společností, které jsou na domácích burzách, ale chceme těžit z růstu rozvíjejících se trhů tím, že budeme nakupovat akcie světových společností, které na tom rozvíjejícím se trhu operují, například společnost Apple prodává mobilní telefony po celém světě, a takových společností jsou desítky a desítky.

Na cenu akcií útočí spousta faktorů

Tomáš Tyl: Další dvě zprávy se zdají dost rozdílné – jedna se týká dividendových aristokratů, druhá se týká vlivu celebrit na vývoj cen mobilní aplikace. Proč tady ty dvě zprávy jsou, když se každá týká vlastně něčeho úplně jiného?

Petr Syrový: Na těchto dvou zprávách nás zaujalo to, že akcie mají nepředvídatelné chování. Na cenu akcií útočí spousta a spousta faktorů, které nedokážeme nijak odhadnout – například to, že někdo řekne negativní zprávu o společnosti Snapchat a jejich akcie klesnou o 3 %, nebo že cena firmy, která dlouhodobě vyplácí vysoké dividendy, na burze klesá, protože ta firma ztrácí svůj tržní podíl. Tyto dvě zprávy nás vedou k myšlence, že investice do jednotlivých akcií, do jednotlivých společností, je riziková, pokud ji nemáme dobře diverzifikovanou, a my raději upřednostňujeme investici do celého trhu, ideálně do nějakého indexu, než do několika málo titulů.

Spready korporátních a státních dluhopisů rostou a připomínají rok 2005, na trhu roste volatilita

Tomáš Tyl: Další téma je vývoj trhů. Trh roste a nás zajímá, když se podíváme na historii, jestli jsou nějaké paralely s tím, kde bychom se mohli nacházet.

Petr Syrový: Tento článek mluví o tom, že spready mezi výnosy korporátních dluhopisů a státních dluhopisů rostou, zároveň roste volatilita trhů a trošku to připomíná situaci v roce 2005, kdy se také zvedly spready korporátních dluhopisů oproti státním dluhopisům. V roce 2005 byla pozdní fáze růstového cyklu, trh rostl asi do roku 2007. Nevíme, co máme před sebou, ale myslíme si, že můžeme mít před sebou možná růst a byla by škoda z akcií teď předčasně a rychle utíkat, nicméně situace na akciových trzích je trošku volatilnější, riskantnější, proto doporučujeme vstupovat na trh obezřetně, dodržovat investiční plán a dodržovat pravidla diverzifikace.

Emerging markets a kryptoměny nedoporučujeme zařazovat do portfólií našich klientů

Tomáš Tyl: Poslední dnešní zprávy se týkají kryptoměn. My jsme o kryptoměnách mluvili naposledy, když se bitcoin blížil ke 20 000 dolarů, od té doby jsme toho k nim příliš neměli. Co se na těch kryptoměnách od té doby stalo, Petře?

Petr Syrový: Kryptoměny jsou extrémně rizikové investice a jejich cenu ovlivňuje spousta faktorů, a když se bavíme o ovlivňování ceny, tak cena kryptoměny „lítá“ plus minus desítky procent. My jsme se bavili o bitcoinu, když jeho cena byla přes 20 000 USD, dnešní cena je pod 8 000 USD, to znamená, že za těch pár měsíců ztratil přes 50 % své hodnoty. Nejnovější zprávy, které nás zaujaly, říkají, že společnost Google zakázala reklamy na kryptoměny a poradenství s tím spojené, že Japonsko ukončilo nějakou japonskou burzu s kryptoměnami, a to všechno jsou zprávy, které posílají bitcoin níž. My jsme před bitcoinem vždycky varovali a říkali jsme, že bitcoin není investice, která by splňovala podmínky wealth protection strategie, proto jsme bitcoin ani ostatní kryptoměny nedoporučovali zařazovat do portfolií našich klientů.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi, vám děkuji za pozornost a na shledanou.

Petr Syrový: Děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz