Hrozící obchodní válka mezi USA a Čínou rozhoupává akciové trhy, které reagují poklesem. V případném konfliktu je USA tou silnější stranou, větší ztráty utrpí Čína. Proto si myslíme, že je bezpečnější investovat do akcií v USA než v Číně (emerging markets) -- Končí dekáda, kdy byly nulové výnosy hotovosti a kdy investoři mohli realizovat příjmy pouze z investic do akcií nebo dluhopisů.

Týdenní videokomentář - 6. dubna 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u našeho pravidelného „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Světový akciový trh je 3 % nad svými minimy

Tomáš Tyl: Petře, jak to vypadá na akciových trzích od začátku roku?

Petr Syrový: Od začátku roku akciové trhy v lednu rostly, potom přišel pokles, kdy jsme dokupovali akciové pozice, to bylo na začátku února, a od té doby se trh jeví jako „nahoru-dolů“, aktuálně jsme 3% nad letošním dnem a od začátku roku je trh necelá 3% ve ztrátě.

Hrozící obchodní válka mezi USA a Čínou rozhoupává akciové trhy

Tomáš Tyl: Jednou z věcí, která s tímto kolísáním souvisí, je aktuální zvyšování cel ze strany prezidenta Trumpa a možná hrozící obchodní válka. Jak to vypadá aktuálně, jaké jsou v této oblasti nové události?

Petr Syrový: O clech se zatím jen mluví, cla zatím ještě neplatí, takže když se někde mluví o obchodní válce, řekli bychom spíše, že je to zatím takové chřestění zbraněmi, zjišťování pozic a připravování si půdy pro další vyjednávání, ale na Trumpovu hrozbu cel odpověděla Čína podobnou kartou a také chce zavést cla v podobné výši, každopádně si myslíme, že tato válka – nebo zatím jen příprava na válku – může růst k vyšší inflaci, protože pokud by se zavedla cla, zdražilo by se zboží a to by vedlo k vyšší inflaci, která se na trzích stejně asi očekává. Další výsledek této války pro nás je, že Amerika je, myslíme si, v tomto sporu ten silnější, že Amerika bude mít menší ztráty a že Amerika z této války vzejde jako vítěz, proto pro naše investice preferujeme investice do Ameriky, nikoliv investice do Číny nebo ostatních podobných emerging markets.

Končí dekáda, kdy byly nulové výnosy hotovosti

Tomáš Tyl: Na minulém „Přečetli jsme za vás“ jsme hovořili o růstu sazeb v Americe, bavili jsme se o úvěrech – jak růst sazeb ovlivňuje tu druhou stránku, to znamená ty, kdo investují peníze?

Petr Syrový: Sazby za poslední dva roky vyrostly zhruba o dva procentní body a skončila taková ta dekáda, kdy byly úrokové sazby téměř nulové, a tak investoři, kteří chtěli inkasovat nějaký příjem za svoje investice, neměli v podstatě jinou možnost než investovat do akcií a čerpat dividendu, nebo investovat do dluhopisů, ale i tam ty výnosy byly extrémně nízké. Tato situace se začíná měnit a investoři začínají mít další alternativu k investování – investici do hotovosti, protože výnosy hotovosti jsou dnes nad inflací, na úrovni dividend, které vyplácejí akciové společnosti, to znamená, že hotovost se opět začíná dostávat do portfolií investorů, a díky růstu sazeb hotovost začíná být zase atraktivnější.

Americká ekonomika je stále v dobré kondici, očekává se růst tržeb a zisků

Tomáš Tyl: Mluvili jsme o tom, že akciové trhy kolísají nahoru a dolů, jak to ale vypadá s ekonomikou a s firmami, konkrétně s jejich zisky na trhu?

Petr Syrový: Odhady analytiků pro letošní a příští rok mluví o růstu tržeb a o růstu zisků. Růst americké ekonomiky se objevuje i na dalších frontách, například roste poptávka po zaměstnancích, to vede k vytváření nových pracovních míst, dokonce za minulý měsíc (za březen) bylo reportováno číslo, které bylo vyšší, než byla očekávání, a vyšší počet zaměstnaných lidí v Americe dál stimuluje poptávku po zboží a po službách. Narazili jsme na dvě zajímavé zprávy z automobilového průmyslu, které říkají, že v Americe se opouští výroba menších aut a začínají se vyrábět auta větší, a ta větší auta se daří prodávat i za vyšší ceny, to znamená, že automobilkám rostou tržby a rostou jim zisky. A protože vidíme v Americe pozitivní čísla, zůstáváme dále převáženi v akciích a preferujeme investici do amerických akcií před evropskými nebo emerging markets.

Jiří Rusnok prohlásil, že důchod je jen pojistka před bídou

Tomáš Tyl: Poslední zpráva se týká důchodů, guvernér České národní banky Rusnok prohlásil, že důchod není plnohodnotným zabezpečením stáří, ale spíš jen takovou pojistkou proti bídě. Řada politiků s tím nesouhlasí, mají jiný dojem. Jak se na to díváme my?

Petr Syrový: Pan Rusnok se na to dívá očima ekonomiky a očima demografie, protože on má s důchodovou reformou dlouholeté zkušenosti. My si také myslíme, že výše důchodu je dlouhodobě neudržitelná – dlouhodobě myslíme deset, dvacet, třicet let, v horizontu desetiletí – protože poměr pracujících a budoucích důchodců je velmi nepříznivý. My s důchody v našich finančních plánech počítáme, ale počítáme s nimi řekněme konzervativně, protože počítáme s tím, že dlouhodobě bude reálná výše starobního důchodu klesat zhruba o 1 % ročně. Nicméně roste důležitost vlastního zabezpečení se na důchod, myslíme si, že je pošetilé spoléhat se na nereálné sliby politiků, daleko lepší je vzít osud do vlastních rukou a vybudovat si majetek pro svoje vlastní stáří, pro svoji vlastní rentu.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za informace a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz